Wzrosty na giełdach zatrzymane

Emil Szweda
rozwiń więcej
inforCMS
Po niewielkich wahaniach sesja w USA zakończyła się małym spadkiem indeksów, a ten sam obraz przyniosły notowania na giełdach azjatyckich. To dobry czas na zadanie pytania: Quo vadis?

Jedyną pewną odpowiedź przyniesie oczywiście czas, a nie dowody logiczne. Należy pamiętać, że po prawie dwutygodniowym rajdzie większość indeksów na światowych rynkach znalazła się na sześciotygodniowych maksimach, w bezpośrednim pobliżu tegorocznych szczytów, które są zarazem rekordem całej hossy trwającej 13 miesięcy (na niektórych rynkach - rok).

Jako ciekawostkę można dodać, że 8 marca przyniósł zakończenie hossy już dwukrotnie - w 2000 roku (hossy internetowej) i w 1994 roku.

Czy potencjał wzrostów właśnie się wyczerpał? Nie można tego przesądzić. Powody, które są podawane w komentarzach są nader wątłe.

W Brazylii bank centralny może podnieść stopy procentowe już w przyszłym tygodniu, w Australii liczba ogłoszeń o pracę (składanych przez pracodawców) wzrosła do najwyższego poziomu od ponad 10 lat, fundusze inwestycyjne w USA mają najmniej zapasów gotówki od 2007 roku - to nie są informacje negatywne, które zagrażałyby wzrostom na giełdach, choć mogą być użyte jako pretekst do realizacji zysków po ostatniej fali wzrostów.

Jednak sam fakt, że wczorajsza korekta na amerykańskich parkietach i dzisiejsza w Azji ma przebieg tak łagodny, zdaje się przeczyć tym obawom. Proces realizacji zysków i wyjścia z rynku dużej grupy inwestorów ma zazwyczaj znacznie gwałtowniejszy charakter.

Kalendarium makroekonomiczne pozostaje dziś puste, inwestorzy zostają pozostawieni sami ze swoimi rozmyślaniami, co zapewne nie posłuży dobrze aktywności na rynkach europejskich. Warszawskie indeksy mogą zacząć dzień od skorygowania wczorajszego wyskoku na końcowym fixingu, ale spodziewam się, że i nasi inwestorzy nie będą dziś przesadnie aktywni, chyba że początek sesji w USA przyniesie zasadniczą zmianę nastrojów.

Zobacz także: Komentarze rynkowe Wieszjak.pl

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...