XXVI Edycja Certyfikatów Dewelopera

inforCMS
Elastyczność popytu i podaży nie tylko na rynku pierwotnym, ale przede wszystkim na rynku wtórnym, była przyczyną dość łagodnego przejścia całego rynku nieruchomości przez okres spowolnienia gospodarczego.

- Stworzony w czasach przemian ustrojowych mechanizm uwłaszczania mieszkań dał obywatelom możliwość swobodnego, zgodnego z ich najlepszym interesem dysponowania własnym zasobem mieszkaniowym, dzięki czemu nie doświadczyli oni tak boleśnie niekorzystnych zjawisk gospodarczych na rynku nieruchomości z okresu ostatnich dwóch lat - powiedział 4 marca br. podsekretarz stanu Piotr Styczeń, podczas uroczystości przyznania Certyfikatów Dewelopera, będących wyróżnieniem i rekomendacją dla wiodących firm z branży mieszkaniowej.

Tegorocznej gali towarzyszyła tradycyjnie organizowana przy tej okazji debata, podsumowująca miniony rok w budownictwie z punktu widzenia deweloperów, przedsiębiorców budowlanych i firm świadczących usługi na rzecz budownictwa mieszkaniowego.W trakcie wystąpień zgłoszono szereg uwag, dotyczących obecnej sytuacji na rynku mieszkaniowym.

Zwrócono przede wszystkim uwagę na fakt, że według wszelkich dostępnych badań i opracowań okres niekorzystnych zjawisk w budownictwie mieszkaniowym minął wraz z czwartym kwartałem 2009 roku.

Podkreślono rosnącą liczbę inwestycji, wdrażanych do realizacji po okresie wyczekiwania na lepszą koniunkturę, zauważalną liberalizację polityki kredytowej prowadzonej przez banki w segmencie kredytów hipotecznych, jak też zdecydowanie wzrastającą ilość osób deklarujących chęć nabycia domu lub mieszkania w przeciągu najbliższych trzech lat.

Przestrzegano jednak, że zaostrzenie rekomendacji kredytowych może się okazać przeszkodą w kontynuowaniu pozytywnego kierunku zmian. Oprócz uwag odnoszących się do bieżącej sytuacji na rynku mieszkaniowym, zgłoszono także propozycję stworzenia Kodeksu budowlanego, aktu prawnego obejmującego i upraszczającego wszelkie regulacje związane z planowaniem oraz prowadzeniem działalności budowlanej, którego konstrukcja oparta by była na zasadzie swobody prowadzenia tejże działalności w ramach restrykcyjnie przestrzeganego katalogu niezbędnych ograniczeń.

04.03.2010, Gala Certyfikatu Dewelopera, Galeria Porczyńskich, WarszawaSpotkanie zakończyło się ceremonią przedłużeniu ważności certyfikatu na kolejne dwa lata dla dziewięciu firm, których jakość usług i rzetelność w obsłudze klienta zostały pozytywnie ocenione przez kapitułę certyfikatu.

Tym samym liczba firm legitymujących się tym prestiżowym wyróżnieniem wynosi obecnie 35 przedsiębiorstw.Certyfikat Dewelopera przyznawany jest od 1999 roku. Ideą tego wyróżnienia jest, aby służyło ono za wskazówkę i rekomendację dla banków, firm współpracujących z deweloperem i potencjalnych klientów, przy podejmowaniu decyzji o podpisaniu umowy z deweloperem.

Jego ważność wynosi dwa lata, ale wyróżnienie to może być przedłużone na kolejne dwa, jak też zawieszone lub nawet cofnięte (w przypadku utraty przez dewelopera wiarygodności publicznej). Certyfikowane firmy są bowiem stale obserwowane i weryfikowane, aby dewelopera posiadającego certyfikat można było w trakcie całego czasu jego obowiązywania uznać za wiarygodnego.

Działalność firmy, która uzyskała Certyfikat, zobowiązuje ją do przekazywania co pół roku bieżących informacji o aktualnej sytuacji finansowej, a także o wszystkich zdarzeniach mających wpływ na jej wiarygodność.

MI/IN

Zobacz także: Nieruchomości.wieszjak.pl

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...