XIV sesja Polsko-Chińskiej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej

flaga chin
Ocena dotychczasowych kontaktów gospodarczych, perspektywy rozwoju wymiany handlowej, wzrost wzajemnych inwestycji oraz udział chińskich firm w modernizacji polskiej infrastruktury – to główne tematy obrad XIV sesji Wspólnej Polsko-Chińskiej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej, która odbyła się 26 lutego br. w Warszawie.

W trakcie posiedzenie wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak wyraził swoje zadowolenie z intensywnego rozwoju wzajemnych stosunków handlowych. - Polsko-chińskie relacje gospodarcze mają ogromny potencjał. Należy go wykorzystać poprzez uzupełnienie wzajemnej oferty eksportowej oraz wzbogacenie współpracy o nowe obszary takie, jak energetyka, ochrona środowiska, zaawansowane technologie, czy górnictwo – dodał.

Wiceminister Handlu ChRL Gao Hucheng przypomniał, że Polska i Chiny mają długą i imponującą tradycję, nie tylko w zakresie gospodarki, ale także kultury, nauki i inwestycji. - Dzięki wspólnym wysiłkom firm z obu krajów, nasze relacje ewoluują, obejmując coraz to nowe obszary współpracy - przekonywał. Zauważył ponadto, że coraz prężniej rozwija się kooperacja w zakresie inwestycji, finansów, rolnictwa czy usług turystycznych.

- Szczególnie cieszy nas intensywna współpraca w dziedzinie infrastruktury - podkreślił wiceminister Hucheng. Z kolei podsekretarz stanu w MG Marcin Korolec, jako przykład sukcesu w zakresie inwestycji podał wygrany przez chińskie firmy przetarg na budowę dwóch odcinków autostrady A2 liczących łącznie 49 kilometrów. - To pionierski projekt, który, zakończony sukcesem, może stanowić zachętę do kolejnych wspólnych działań – przekonywał.

Obie strony wyraziły wolę wsparcia w realizacji tego projektu i poszerzania dwustronnej współpracy w dziedzinie infrastruktury budowlanej i transportowej.

Wiceminister Korolec zauważył ponadto, że Polska dysponuje licznymi zachętami adresowanymi do zagranicznych firm, w tym wsparciem finansowym dla inwestycji o istotnym znaczeniu dla polskiej gospodarki. - Dotyczy to zwłaszcza sektorów: motoryzacyjnego, elektronicznego, lotniczego, biotechnologi, oraz działalności badawczo-rozwojowej – dodał.

Na zakończenie posiedzenia sformułowano polsko-chińskie memorandum. Ze strony polskiej podpisał je podsekretarz stanu w MG Marcin Korolec - współprzewodniczący Komisji, natomiast stronę chińska reprezentował Wiceminister Handlu ChRL Gao Hucheng.

W 2009 roku polsko-chińskie obroty handlowe osiągnęły poziom prawie 10 mld euro. W eksporcie Polski do Chin największy wzrost odnotowano w sektorze wyrobów przemysłu chemicznego. W imporcie natomiast swoją dominującą pozycję umocniły wyroby elektromaszynowe oraz przemysłu lekkiego.

MG/IN

Zobacz także: Finanse i rozwój Wieszjak.pl

Moja firma
Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

pokaż więcej
Proszę czekać...