Firmy szkoleniowe o zmianach w ustawie o VAT i w Kodeksie Pracy

W opinii Polskiej Izby Firm Szkoleniowych nowelizacja, która uniemożliwia odliczenie VAT od prowadzonej działalności szkoleniowej może mieć szkodliwy wpływ na rozwój tego typu usług.

Polska Izba Firm Szkoleniowych jest instytucją skupiającą około 350 firm szkoleniowych oraz organizacji, których celem jest podnoszenie kwalifikacji społeczeństwa. Zauważa ona, iż obecnie polskie społeczeństwo uczy się bardzo niechętnie, z trudem przychodzi zachęcanie pracowników do podnoszenia swoich kwalifikacji i zdobywania nowej wiedzy w poszczególnych dziedzinach.

Zmiany zaproponowane przez Senat w uchwale z dnia 19 listopada 2009 roku z pewnością nie będą w stanie polepszyć obecnej sytuacji, wręcz przeciwnie – nakładając na szkolenia podatek VAT mogą w znacznym stopniu pogorszyć ich stan. Te zmiany, które wpływają na utrudnienie podnoszenia kwalifikacji przez pracowników w ramach współpracy ze swoim pracodawcą budzą wręcz wątpliwości, co do ich zgodności z Konstytucją.

Założenia Unii Europejskiej

Na podstawie założeń, które przedstawia Państwom Członkowskim UE można z całą pewnością sądzić, iż edukacja nieformalna i pozaformalna powinna mieć takie samo znaczenie jak edukacja formalna jako źródła podnoszenia kwalifikacji i zdobywania wiedzy. Natomiast w polskich realiach, co istotne, obecnie nie są przedsiębrane działania, które do takiego stanu rzeczy mają doprowadzić, dążą jedynie do zintegrowania wszystkich rodzajów wiedzy, w zamian przyznania im odpowiednich poszczególnych regulacji.

W tym przypadku na podstawie wprowadzanych zmian organizowanie i świadczenie szkoleń w ramach kształcenia zawodowego i przekwalifikowania przez podmioty, które nie są podmiotami publicznymi, będzie zwolnione z VAT jedynie wówczas, gdy uzyskają status podmiotów niepublicznych bądź akredytację w rozumieniu ustawy o systemie oświaty.

Dyskryminacja podmiotów bez akredytacji

W rzeczywistości podmioty, które publicznymi nie są, a chcą świadczyć tego typu usługi, nie będą miały możliwości zwolnienia z podatku VAT. Projekt ustawy zakłada bowiem, że akredytację mogą uzyskać te podmioty, które spełnią określone wymogi i zapewnią wysoką jakoś prowadzonych zajęć. Oznacza to m.in., że szkolenia muszą trwać przynajmniej rok i trwać nie mniej niż 30 godzin.

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 20 grudnia 2003 roku zakłada, że dla podmiotów, które dopiero zaczynają działalność oraz nie mają szkoleń długotrwałych akredytacja jest niedostępna.

Również wszelkie innowacyjne formy świadczenia tego typu usług nie mogłyby uzyskać akredytacji. Czyli prowadzący szkolenia odbywające się np. przez Internet i dostosowane do potrzeb konsumentów nie są w stanie uwolnić się od obowiązku płacenia podatku.

Taki stan rzeczy kłóci się wyraźnie z zasadą wolności działalności gospodarczej i równouprawnieniem podmiotów, które taką działalność prowadzą. Ich obowiązki podatkowe w rzeczywistości zależą przecież od tego, czy uzyskają akredytację organów państwowych.

Brak precyzji

Projekt mówi również o jeszcze jednym przypadku, kiedy możliwe będzie uzyskanie akredytacji. Miałoby mieć to miejsce w sytuacji prowadzenia usług „w formach przewidzianych w odrębnych przepisach”. Jest to jednak zapis nieprecyzyjny, który stwarza zasadnicze problemy w odpowiedzi na pytanie, jakich przepisów on dotyczy.

Związane jest to także z faktem, iż przez długi okres nie pojawiała się jednolita interpretacja określenia „odrębnych przepisów”. Spory dotyczące danego sformułowania mogą trwać nadal, a ponadto powoduje to dodatkowe komplikacje związane ze stosowaniem prawa przez podmioty prowadzące szkolenia.

Propozycja zmian

Polska Izba Firm Szkoleniowych zaniepokojona tego typu zmianami chce przedstawić swoje propozycje zmian, które mogą być wprowadzone w ramach nowelizacji i które będą zdecydowanie korzystniejsze.

Zobacz także: ABC firmy Wieszjak.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...