Więcej Polaków korzysta z usług prawników

Jak wynika z badania opinii publicznej Polacy bez trudu mogą uzyskać dostęp do pomocy prawnej. Jednocześnie przeprowadzona analiza ukazuje, że istnieje potrzeba wzmożenia edukacji prawnej społeczeństwa.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Millward BrownSMG/KRC na zlecenie Naczelnej Rady Adwokackiej w styczniu i lutym 2010r. do 70 proc. Polaków uważa, że usługi adwokatów, radców prawnych inotariuszy są łatwo dostępne.

O zwiększającej się dostępności pomocyprawnej świadczy także dynamiczny wzrost ilości prawników – od 2005roku ich liczba wzrosła o 1/3Badania pokazują też, że przytłaczającawiększość społeczeństwa (81 proc.) w ogóle nie korzysta z usługprawnych. Ankietowani przyznają przy tym, że najczęstszą przyczyną jestbrak potrzeby korzystania z prawnika.

Zaledwie 5 proc. badanychwskazało, że barierą w dostępie do pomocy prawnej są wysokie ceny usługprawnych, a tylko 1 proc. – brak wiedzy o tym, gdzie znaleźćodpowiedniego prawnika.Polacy pytani o profesjonalizm prawników ijakość ich usług prawnych najczęściej wystawiają im wysokie oceny.Pozytywnie wypowiada się o nich 50-60 proc. badanych.

Trzeba przy tymzauważyć, że spora część ankietowanych, bo aż ok. ¼ nie ma zdania w tejkwestii, co łączy się ze zjawiskiem niekorzystania lub rzadkiegokorzystania z usług prawnych przez zdecydowaną większość społeczeństwa.Oznacza to, że osoby które miały do czynienia z adwokatem, radcąprawnym czy notariuszem na ogół są zadowolone z ich usług.

Odczuwalnaprzez społeczeństwo łatwość dostępu do pomocy prawnej znajdujepotwierdzenie w danych statystycznych zebranych przez Naczelną RadęAdwokacką. Obecnie w Polsce jest ok. 37 700 adwokatów i radcówprawnych, co zbliża Polskę do czołówki państw europejskich pod względemdostępności pomocy prawnej. W 2013 roku, gdy dzisiejsi aplikanciadwokaccy i radcowscy zdobędą uprawnienia zawodowe, liczba prawnikówprzekroczy 50 tys. W ten sposób wejdziemy do pierwszej dziesiątkipaństw europejskich pod względem dostępności pomocy prawnej.Respondencibadania wypowiedzieli się też na temat rządowych planów połączeniazawodów adwokata i radcy prawnego.

Wynika z nich, że tylko 21 proc.ankietowanych popiera ten pomysł. Pozostali (79 proc.) podchodzą dotego najczęściej obojętnie albo są przeciwni.Badanie miało na celupokazanie, jak w oczach społeczeństwa funkcjonuje wymiarsprawiedliwości, a szczególnie zawody prawnicze. W jego efekcie okazałosię, że społeczeństwo dobrze ocenia dostęp do pomocy prawnej, jakośćusług prawniczych ocenia wysoko, mając przy tym dość obojętny stosunekdo kwestii łączenia zawodów prawniczych, czyli stworzenia tzw. NowejAdwokatury.

Tymczasem Minister Sprawiedliwości, przekazując prace nadpołączeniem w ręce samorządów zawodowych, nadal posługiwał sięargumentami o konieczności poprawy dostępu do pomocy prawnej ifachowości usług prawników.Hasło poprawy jakości zawodów prawniczych,pod którym Ministerstwo Sprawiedliwości forsowało do niedawnaproponowaną reformę, nie znajduje potwierdzenia także w opiniach samychzainteresowanych prawników. Jak wynika ze wstępnych wyników badańprzeprowadzonych przez Millward Brown SMG/KRC wśród adwokatów i radcówprawnych, proponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości połączeniezawodów nie poprawi jakości usług prawnych.

Poprawy takiej spodziewasię tylko 19 proc. radców prawnych i zaledwie 5 proc. adwokatów. Ponad80 proc. radców i adwokatów uważa, że o przyszłości ich samorządówzawodowych powinny decydować same samorządy, a nie rząd.Jak wynika zbadań przeprowadzonych przez firmę Millward Brown SMG/KRC na zlecenieNaczelnej Rady Adwokackiej w styczniu i lutym 2010 r. do 70 proc.Polaków uważa, że usługi adwokatów, radców prawnych i notariuszy sąłatwo dostępne. O zwiększającej się dostępności pomocy prawnej świadczytakże dynamiczny wzrost ilości prawników – od 2005 roku ich liczbawzrosła o 1/3.

Badania pokazują też, że przytłaczająca większośćspołeczeństwa (81 proc.) w ogóle nie korzysta z usług prawnych.Ankietowani przyznają przy tym, że najczęstszą przyczyną jest brakpotrzeby korzystania z prawnika.

Zaledwie 5 proc. badanych wskazało, żebarierą w dostępie do pomocy prawnej są wysokie ceny usług prawnych, atylko 1 proc. – brak wiedzy o tym, gdzie znaleźć odpowiedniegoprawnika.Polacy pytani o profesjonalizm prawników i jakość ich usługprawnych najczęściej wystawiają im wysokie oceny. 

Zobacz także: Przedsiębiorca w sądzie

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...