Gorsze dane makroekonomiczne

Wyjątkowo ciężka zima pogłębiła niekorzystny wpływ czynników sezonowych na stopę bezrobocia w Polsce, która w styczniu wzrosła do 12,7 proc. To najwyższe zanotowane bezrobocie od maja 2007 roku.

Główny Urząd Statystyczny opublikował opracowanie zbiorcze na temat sytuacji społeczno-gospodarczej kraju. W periodyku opublikowano nowe dane o sytuacji na rynku pracy oraz w handlu wewnętrznym.  Niekorzystnie wypadły też dane o sprzedaży detalicznej w styczniu. Sprzedaż wzrosła w styczniu o 2,5 proc. rok do roku, ale był to wzrost mniejszy niż dynamika zanotowana w grudniu i mniejszy niż przewidywania analityków.

Dodatkowo, roczna dynamika sprzedaży detaliczna liczonej w cenach stałych była ujemna (-1,1 proc.), po raz pierwszy od 11 miesięcy. Powyższe dane sugerują, że gospodarcze ożywienie w Polsce w 2010 roku może okazać się słabsze niż oczekiwania. Po opublikowaniu tych informacji ceny akcji na warszawskiej giełdzie spadły i pozostały na minusach aż do końca sesji. Spadki notowań pogłębiły się jeszcze po ujawnieniu indeksu ufności amerykańskich konsumentów.

Sroga zima spowodowała także zanotowanie przez lutowy indeks IFO poziomów niższych niż oczekiwania. Poziom tego indeksu nie wzrósł po raz pierwszy od 10 miesięcy. Indeks klimatu dla przemysłu i handlu w Niemczech powstaje na podstawie ankiety przeprowadzanej na próbce 7000 respondentów obejmujących niemieckie firmy branży przemysłowej, budowlanej, sprzedaży hurtowej i detalicznej.

Na indeks wpływ mają dwie składowe: ocena bieżącej sytuacji i oczekiwania w perspektywie 6 miesięcy. To właśnie zła ocena bieżącej sytuacji przyczyniła się do spadku indeksu. Oczekiwania co do przyszłości uległy natomiast lekkiej poprawie.

Na podstawie jednorazowego, nieznacznego spadku, trudno oczywiście jeszcze prognozować zmianę trendu, a lepsze oczekiwania sugerują, że ożywienie gospodarcze u naszego zachodniego sąsiada może być mimo wszystko kontynuowane po zakończeniu ciężkiej zimy.

Wskaźnik ufności amerykańskich konsumentów w lutym nieoczekiwanie zanurkował. Konsumenci w obliczu ciągle trudnej sytuacji na rynku pracy obawiają się o poziom swoich dochodów i o miejsca pracy. Większość nie widzi też możliwości poprawy sytuacji w krótkim okresie. Nastroje konsumentów są bardzo ważne dla oceny koniunktury gospodarczej USA, ponieważ wydatki konsumpcyjne stanowią ok. dwie trzecie amerykańskiego zagregowanego popytu.

Koniunktura gospodarcza z kolei przekłada się bezpośrednio na zyski firm i wyceny ich akcji na giełdzie. Odczyt indeksu w lutym był najgorszy od kwietnia 2009 rok. Poziom 46 punktów był natomiast niższy od najbardziej pesymistycznej z prognoz analityków zebranych przez serwis Bloomberg.

Słabsze niż oczekiwania dane pochodziły także z mniej znaczących niż USA, niemniej dużych światowych gospodarek. W styczniu spadły wydatki konsumenckie we Francji. W Brazylii natomiast spadła w grudniu ub.r. sprzedaż detaliczna (zmiana w stosunku do listopada), podczas gdy analitycy obstawiali jej wzrost. Jedyną pozytywną informacją makroekonomiczną z dnia dzisiejszego był delikatny wzrost skorygowanych sezonowo indeksów S&P/CaseSchiller mierzących poziom cen nieruchomości w USA.

Jednak i w tym przypadku pojawiły się komentarze, że wynikająca w dużym stopniu z ulg podatkowych poprawa na rynku nieruchomości jest nie do utrzymania w drugiej połowie tego roku.

Dzisiejsza seria złych danych będzie dobrym testem do oceny tego jak trwała jest poprawa na rynkach akcji, którą obserwujemy od ok. dwóch tygodni. Od tego, jaki będzie ostateczny bilans dzisiejszej sesji na giełdach USA, zależeć może obraz najbliższych dni na rynkach akcji.

Jeżeli po początkowych spadkach, ceny akcji w Nowym Jorku wykażą się odpornością na złe dane, to możemy być świadkami szybkiego zanotowania nowych szczytów. Pogłębienie spadków wskazywać będzie już raczej na kontynuację rozpoczętej w połowie stycznia korekty.

Rafał Lerski, analityk Expander

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...