Czy automatyzacja przejmie władzę w działach HR?

automatyzacja hr / Shutterstock
Automatyzacja jest coraz śmielej wdrażana w procesach związanych z kapitałem ludzkim. Czy 2023 rok będzie rokiem automatyzacji w tym obszarze?

Pandemia wymusiła automatyzację

Duży wpływ na większe zainteresowanie automatyzacją miała pandemia. Przedsiębiorstwa przekonały się, że wiele procesów można przyspieszyć i przeprowadzić cyfrowo. Według raportu Procesy automatyzacji w polskich przedsiębiorstwach niemal 93 proc. badanych firm wskazało w 2021 roku automatyzację jako strategiczne posunięcie w kontekście ich rozwoju.

Automatyzacja koniecznością?

Chociaż nie wszyscy pracodawcy skłaniają się ku automatyzacji zadań HR-owych, nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej w Kodeksie pracy mogą zmienić ich nastawienie. Sprawią bowiem, że przedsiębiorcy albo poświęcą jeszcze więcej czasu na czynności związane z zarządzaniem kapitałem ludzkim – m.in. na procesowanie wniosków o pracę zdalną okazjonalną – albo postawią na nowoczesne rozwiązania.

– Dostrzegamy, że coraz więcej przedsiębiorców chce automatyzować procesy kadrowo-płacowe. Będzie to istotny trend w tym roku. Firmy nie chcą już poświęcać tak dużej ilości czasu na procesowanie papierowych dokumentów przez kilka osób. Odpowiedzią na to są platformy, które pozwalają uniknąć tych żmudnych czynności. Można je przenieść do świata cyfrowego i zrealizować kilkoma kliknięciami - komentuje Błażej Bereta z TribePerk.

Dotyczy to nie tylko formalności związanych z pracą zdalną, ale także udzielania urlopów czy ewidencjonowania godzin nadliczbowych. Pamiętajmy, że wdrożenie zaległych dyrektyw unijnych nałoży na pracodawców kolejne obowiązki w zakresie wniosków pracowniczych – dodaje ekspert.

 - Uruchomienie wirtualnego kalendarza z grafikiem zmian, spotkań i urlopów  pozwala uniknąć wielu zbędnych rozmów. Większość z nich trwa zwykle parę minut, ale w skali np. kwartału i całej firmy te minuty sumują się w godziny czy dni pracy, którą można wykonywać sprawniej.

Zautomatyzować można też onboarding, e-szkolenia czy rozliczenia -  uważa Magdalena Pekowska, Blue Colibri.

„A gdzie to znajdę?” –  o agregacji rozproszonych danych

Ze względu na liczbę zadań związanych z kapitałem ludzkim firmy coraz częściej będą się skłaniać ku agregacji danych rozproszonych w różnych narzędziach. – Na świecie powstają liczne aplikacje wspierające działy HR. Upraszczamy procesy kadrowo-płacowe i przechowujemy związane z nimi dane. To eliminuje stratę czasu na eksportowanie informacji z wielu źródeł i przepisywanie ich do jednego programu –  komentuje Błażej Bereta – Co istotne, dostęp do platformy mają obie strony –  pracodawcy i pracownicy. Zatrudnieni mogą samodzielnie sprawdzać paski płacowe, liczby dni urlopu do wykorzystania czy kalendarz nieobecności współpracowników, dzięki czemu specjaliści ds. kadr i płac nie muszą odpowiadać na dziesiątki powtarzających się pytań. Według naszych obliczeń automatyzacja może skrócić czas potrzebny do realizacji procesów kadrowo-płacowych w MŚP nawet o 60 proc. –  dodaje Błażej Bereta.

- Ostatnie przełomowe osiągnięcia sztucznej inteligencji generującej obudziły powtarzane od lat obawy, że technologie te zabiorą wszystkim pracę. Tymczasem pokrewna technologia do AI, automatyzacja jest z nami od jakiegoś czasu i nie odbiera nikomu zajęć, tylko je ułatwia. Nie robi takiego wrażenia jak rozmowa z robotem, ale to dzięki niej magicznie znikają stosy wniosków, ubywa zbędnych e-maili, raportów i telefonów do kadr, a jest więcej czasu na właściwą pracę. - zauważa Magalena Pekowska z Blue Colibri.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...