Jak obniżyć domowe rachunki za energię elektryczną?

jak obniżyć rachunki prąd / ShutterStock
Cena energii dla odbiorców indywidualnych w 2023 roku została zamrożona na poziomie z 2022 do określonego poziomu zużycia. Oznacza to, że do ustalonego limitu zapłacimy w tym roku za prąd tyle, ile płaciliśmy w ubiegłym. Aby mieć pewność, że „zmieścisz” się w limitach, wystarczy, że wprowadzisz zmiany w sposobie korzystania z urządzeń, które mamy w naszych domach.

Zamrożenie cen energii. Limity

Cena energii dla odbiorców indywidualnych w 2023 roku została zamrożona na poziomie z 2022 r. w ramach następujących limitów:

- zużycie prądu do 2000 kWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych;

- zużycie prądu do 2600 kWh rocznie dla gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami;

- zużycie prądu do 3000 kWh rocznie dla gospodarstw z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Przyjęte limity uwzględniają potrzeby różnych rodzajów gospodarstw domowych oraz ich sytuację, która przekłada się na realne zużycie prądu. Dzięki temu polskie rodziny unikną wydatków rzędu kilku tysięcy złotych, które musiałaby ponieść, gdyby o cenach energii decydował wyłącznie rynek.

Domowe zużycie prądu

Wiedząc o obowiązujących limitach zużycia energii elektrycznej, warto szczegółowo przeanalizować zużycie prądu przez poszczególne urządzenia, które posiadamy w naszych domach. Krajowa Agencja Poszanowania Energii na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej przygotowała analizy wskazujące, o ile możemy obniżyć zużycie energii najpopularniejszych sprzętów domowych dzięki wdrożeniu kilku prostych nawyków. Co w nich znajdziemy?

Jak używać sprzętów kuchennych, aby nie otrzymać kosmicznych rachunków

W wielu domach korzystamy z kuchni wiele razy dziennie, przez co staje się „sercem” codziennego funkcjonowania. Dlatego tym bardziej powinniśmy z rozsądkiem korzystać ze znajdujących się tam sprzętów. Jak wynika z analizy Krajowej Agencji Poszanowania Energii przygotowanej dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, w przypadku piekarnika elektrycznego możemy ograniczyć zużycie prądu o 39% do 2,56 kWh/tydzień, jeśli zdecydujemy się piec wykorzystując termoobieg. Co więcej, jak wynika z analizy KAPE, przy pieczeniu dłużej, niż 30 min, można bez utraty efektu cieplnego wyłączyć piekarnik na 10 min przed końcem pieczenia - zmagazynowane ciepło wystarczy do dokończenia procesu przygotowywania potrawy.

Kolejnym urządzeniem kuchennym, na które warto zwrócić uwagę, jest chłodziarko-zamrażarka. Ze względu na to, że zazwyczaj jest włączona przez cały czas, w trakcie wyboru nowego sprzętu powinniśmy zwrócić uwagę, aby była wysokiej klasy energetycznej. Jak wynika z analizy Krajowej Agencji Poszanowania Energii przygotowanej dla PKEE, lodówka klasy A to rachunki za energię niższe o ok. 90 zł rocznie względem lodówki klasy D. Z kolei zmywarka zużyje mniej prądu (o 25% do 3,52 kWh/tydzień), jeśli przed włączeniem będziemy ładować ją do pełna, co pozwala zmniejszyć liczbę cykli, które urządzenie wykonuje.

Jak ograniczyć zużycie energii w pokojach mieszkalnych? Światło typu LED

Projektując swój dom, dopasowujemy go do własnych potrzeb. Bez względu na to, czy jesteśmy fanami oglądania telewizji czy też spokojnych wieczorów na kanapie z ulubioną książką, w przypadku salonu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na oświetlenie oraz sprzęt elektroniczny.

Oświetlenie to ważny element każdego salonu. Aby zmniejszyć ilość zużywanego prądu, warto wymienić lampy halogenowe na nowoczesne źródła światła typu LED. Warto również pamiętać o tym, żeby włączać oświetlenie tylko w tym miejscu, w którym przebywamy - czytając książkę lub pracując przy biurku możemy włączyć jedynie małą lampkę, która da światło punktowe, zamiast używać dużej lampy oświetlającej całe pomieszczenie. 

Jak używać pralki, aby obniżyć rachunki?

W łazience dość łatwo możemy ograniczyć zużycie prądu (o 40% do 0,38 kWh/ tydzień) podczas korzystania z pralki. Wystarczy zdecydować się na pranie w niższych temperaturach. Jak pokazują wyniki analizy przeprowadzonej przez KAPE dla PKEE, 50 prań w temperaturze 40°C zamiast 60°C, to ok. 20 zł rocznie oszczędności. Warto również wykorzystywać pełen załadunek pralki – pozwoli nam to włączać pralkę z mniejszą częstotliwością.

Źródło: liczysieenergia.pl

Moja firma
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

pokaż więcej
Proszę czekać...