Systemy IT w firmach. Rozwój musi iść w parze ze środkami bezpieczeństwa

bezpieczeństwo IT w firmie / ShutterStock
Działy IT działają obecnie dwukierunkowo – z jednej strony stawiają na zwinność, z drugiej na rozwój narzędzi typu „low code”. Największym zagrożeniem wciąż pozostaje bezpieczeństwo, o którym często zapomina się podczas realizacji biznesowych celów.

Zrównoważyć obsesję zwinności

Zarządy, których priorytetem jest aspekt biznesowy, domagają się większych, wyrazistych i lepszych rozwiązań cyfrowych dla klientów i pracowników. Ze względu na zorientowanie na szybkie i ciągłe dostarczanie rozwiązań cyfrowych, rośnie nacisk na „zwinność”. Równolegle, szefowie działów bezpieczeństwa stawiają na narzędzia, mające na celu odciążenie zaplecza programistycznego.

– Dyrektorzy ds. bezpieczeństwa nie do końca podzielają obsesję na punkcie zwinności.  Choć rozumieją atrakcyjność szybkich dostaw, patrzą na te działania z innej perspektywy. Ich zdaniem, koncepcja zwinności, nie stanowi odpowiedzi na wszystkie problemy, dlatego starają się równoważyć ją wprowadzając narzędzia typu "low code" i inne narzędzia, które pozwalają bardziej wykwalifikowanym programistom skupić się na usprawnieniu bardziej technicznych aspektów stosu – mówi Christian Putz, Country Manager w Vectra AI.

Te działania sprawiają, że dział technologiczny może zapewnić większą autonomię zarówno sobie, jak i użytkownikom biznesowym.

Szybko działaj, szybko popełniaj błędy

Tworzenie oprogramowania, które odbywa się w środowisku "wyścigu", może być korzystne z punktu widzenia wskaźników czasu wprowadzania produktów na rynek i wydajności. Dla mniejszych przedsiębiorstw może mieć to kluczowe znaczenie.

Choć model "szybko działaj, szybko popełniaj błędy" niesie za sobą wiele korzyści, ale może prowadzić do eskalacji ryzyka. Aby uniknąć kryzysowych sytuacji, dyrektor ds. bezpieczeństwa informacji musi zachować prawo do wyrażenia sprzeciwu.

Jak zauważa Christian Putz, środowiska informatyczne chronione przez działy IT uległy dramatycznym zmianom w topologii. Sieć korporacyjną definiuje obecnie wiele domen. Punkty końcowe są rozproszone w kontrolowanych obiektach, niekontrolowanych środowiskach zewnętrznych i domach pracowników. Jeśli chodzi o zwinne IT, kontynuowanie dotychczasowych działań jest równoznaczne z nieuchronnością incydentu bezpieczeństwa. Lider ds. bezpieczeństwa musi zatem sformułować przekaz, który będzie zgodny z celami pozostałych kierowników i sprawi, że będą oni myśleć o ryzyku na każdym etapie realizacji tych celów.

Szefowie ds. bezpieczeństwa powinni wykorzystać swoją pozycję w obszarze zarządzania ryzykiem, aby wskazać wszystkie przypadki, w których stosowanie zwinnego IT doprowadziło do zarzucenia ładu korporacyjnego. Powinni szukać sposobów ustanowienia nowego łańcucha odpowiedzialności za incydenty, powiązanego z zarządzaniem zmianami, naciskając na kierowników projektów opartych na zwinnych metodykach, aby wzięli na siebie odpowiedzialność za wszelkie incydenty, które wystąpiły wskutek braku należytej staranności w zakresie bezpieczeństwa – uważa Putz.

Bezpieczeństwo jako standard

Obecnie usługi cyfrowe są realizowane w wielu środowiskach. Narzędzia bezpieczeństwa muszą umożliwiać zespołom wykrywanie zagrożeń w ekosystemach hybrydowych i wielochmurowych. Muszą uwzględniać luki w oprogramowaniu i słabości w wymaganiach dotyczących kontroli tożsamości. Muszą być skalowalne, aby przedsiębiorstwa mogły się rozwijać bez konieczności rozważania czy zastosowane narzędzia bezpieczeństwa wytrzymają dodatkowe obciążenie.

Kultura organizacji powinna opierać się na podejściu, w którym bezpieczeństwo jest standardowym wymogiem dla wszystkich projektów.

W obliczu współczesnych zagrożeń, aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom i klientom, przedsiębiorstwa i ich zespoły technologiczne muszą zdać sobie sprawę, że skuteczne bezpieczeństwo nie kończy się na zgodności z wymaganiami przepisów i standardów. Narzędzia z których firmy decydują się korzystać, powinny być w stanie monitorować firmowe środowiska i sygnalizować błędy w trakcie rozwoju i w konfiguracji. W kulturę organizacji powinna zostać wpisana praktyka, że żaden produkt ani usługa cyfrowa nie są gotowe do wykorzystania produkcyjnego, zanim nie zostaną zatwierdzone przez dyrektora ds. bezpieczeństwa systemów informatycznych.

I choć jest rzeczą naturalną, że dyrektorzy wyznaczający linię biznesową, chcą elastycznych rozwiązań informatycznych, wciąż popełniają podstawowe błędy. Ich strategia koncentruje się wokół kolejnych projektów, a nie na ryzyku, które się za nim kryje. Elastyczne projekty z pewnością są częścią współczesnych przedsiębiorstw, ale trwały sukces, w przeciwieństwie do serii ryzykownych, szybkich zwycięstw, wymaga metodycznego, celowego działania.

Źródło: vectra.ai

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...