Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Piotr Nowak
rozwiń więcej
Jak sztuczna inteligencja wpłynie na rynek pracy? / Jak sztuczna inteligencja wpłynie na rynek pracy? / Materiały prasowe

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

Ogrodnik, pielęgniarka, sędzia – tych zawodów nie zastąpi AI

Ogrodnik to zawód, który przetrwa każdą rewolucję technologiczną – mówi Jan Oleszczuk-Zygmuntowski. – Praca w zieleni miejskiej, na zróżnicowanym terenie, wymaga ludzkiego oka i ręki. Tego żadna maszyna nie zrobi tak, jak człowiek – tłumaczy.

Podobnie jest z pielęgniarkami – praca oparta na empatii, dotyku, intuicji i doświadczeniu pozostanie poza zasięgiem sztucznej inteligencji jeszcze przez wiele dekad. Takich przykładów jest więcej: zawodowi sportowcy, politycy czy sędziowie to grupy, które AI może co najwyżej wspierać, ale nie zastąpić.

Programista – zawód zagrożony już dziś

Z kolei programista to zawód, który może zniknąć jako pierwszy. Choć brzmi to paradoksalnie, to właśnie specjaliści od kodowania są najbardziej narażeni na automatyzację.

W największych amerykańskich firmach IT zatrudnienie nowych programistów spadło aż o 80% – wskazuje ekspert. – Co więcej, AI już dziś przejmuje zadania tzw. juniorów, czyli początkujących pracowników. Problem w tym, że jeśli nie będzie juniorów, to skąd za kilka lat weźmiemy doświadczonych seniorów?

To poważne wyzwanie strukturalne dla rynku pracy. Sztuczna inteligencja i rynek pracy to układ dynamiczny – AI zwiększa produktywność, ale też... podnosi oczekiwania wobec pracowników. W efekcie, zamiast mniej, pracujemy więcej - mówi ekspert.

AI powoduje bezrobocie?

Narracja o bezrobociu technologicznym to w dużej mierze straszak – ocenia Oleszczuk-Zygmuntowski. – Dzisiejsze zwolnienia w Polsce to efekt spowolnienia gospodarczego i problemów w niemieckim przemyśle, a nie sztucznej inteligencji – dodaje.

Ekspert zaznacza, że zmiany będą następować stopniowo, poprzez zmianę zakresu obowiązków, a nie falowe zwolnienia. Informatyk przyszłości to nie tylko koder, ale też operator AI, korektor i analityk – zawód ewoluuje, zamiast znikać.

Narodowa Sztuczna Inteligencja. Czy potrzebujemy polskiego AI?

Polska musi stworzyć własny, narodowy program rozwoju sztucznej inteligencji – apeluje Oleszczuk-Zygmuntowski. – Dziś mamy technologiczną oligarchię – kilka firm na świecie decyduje o tym, jak wygląda przepływ informacji, języka, a tym samym wpływają na społeczeństwa.

Według niego, technologie powinny być wspólnym dobrem, własnością spółdzielczą lub państwową, a nie tylko narzędziem Big Techów. Tylko wtedy AI przyniesie korzyść całemu społeczeństwu.

Moja firma
Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce
16 maja 2025

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

Branża handlowa traci coraz więcej na kradzieżach w sklepach. Jak handlowcy rozwiązują ten problem
16 maja 2025

Zmorą branży handlowej wciąż są kradzieże sklepowe. Nasiliły się one w okresie wysokiej inflacji, ale teraz nie słabną w oczekiwanym tempie. Kradzieży z powodów ekonomicznych jest mniej, natomiast rozzuchwalili się złodzieje kradnący dla zysku.

Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF
15 maja 2025

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni
15 maja 2025

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać
15 maja 2025

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany
13 maja 2025

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze
13 maja 2025

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]
12 maja 2025

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami
12 maja 2025

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy
12 maja 2025

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

pokaż więcej
Proszę czekać...