Energetyka wiatrowa – o konkurencyjności w branży decydować będzie i ekonomia i ekologia

oze odnawialne źródła energii środowisko / Shutterstock

Do publicznej debaty o stanie polskiego sektora energetycznego, transformacji energetycznej oraz cenach energii wraca temat związany z ustawą odległościową. W dobie niestabilnych cen energii to właśnie OZE jest jedyną gwarancją bezemisyjnej i taniej energii. Firmy z największym potencjałem już dziś dbają o jeszcze jedną istotną kwestię – recykling.  Jeśli połączyć oba aspekty nie ma wątpliwości, że o konkurencyjności w branży decydować będzie na równi ekonomia i ekologia.

Dla kogo zyski z OZE

W 2023 r. Unia Europejska (UE) przyjęła wnioski Komisji dotyczące obniżenia emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. do 2030 r. w porównaniu z poziomami z 1990 r. To odważne posunięcie ma sprawić, że do 2050 r. UE stanie się pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu. Rozporządzenie UE w sprawie zarządzania unią energetyczną i działaniami w dziedzinie klimatu ma zapewnić przejrzyste planowanie, monitorowanie i raportowanie postępów w realizacji tych celów. Dlatego właśnie ważnym wątkiem w kontekście konkurencyjności energetycznej polskich firm z branży OZE jest redukcja tzw. śladu węglowego, czyli całkowitej emisji gazów cieplarnianych podczas pełnego cyklu życia produktu.

Nie ma wątpliwości, że w przypadku energetyki wiatrowej możemy mówić o technologii niemal bezemisyjnej, w stosunku do innych metod wytwarzania energii. - Rozwój energetyki wiatrowej wpływa nie tylko na zmniejszenie śladu węglowego, lecz przynosi również realne oszczędności finansowe. Dostęp do taniej i bezemisyjnej energii elektrycznej jest dziś kluczowy do skutecznego konkurowania polskich firm na arenie międzynarodowej – mówi Krzysztof Ganczarski z Res Global Investment. Warto dodać, że tania energia przekłada się na tańszą produkcję, zaś ta bezemisyjna na cele zrównoważonego rozwoju firmy.

Trudny recykling

Średnio w pół roku turbina wiatrowa zeruje koszt związany z emisją CO2 (tzw. ślad węglowy) zaciągnięty na jej produkcję, transport, budowę i obsługę serwisową przy 20-25-letnim okresie pracy. Jednak oprócz redukcji śladu węglowego o prawdziwej konkurencyjności firm będzie decydował jeszcze jeden istotny aspekt – recykling OZE. Typowa turbina wiatrowa składa się z fundamentu, wieży, gondoli z przekładnią, generatora i układów sterowania oraz łopat wirnika. Fundamenty wieży zbudowane są z betonu i stali. Ze stali również wykonana jest sama wieża. Elementy gondoli wykonane są ze stali, miedzi i krzemionki. Od 80 do 90 proc. Instalacji może zostać poddane recyclingowi. Pozostałe 10 – 20 proc. to elementy wymagające nowoczesnych technologii utylizacji. Mowa o materiałach użytych do budowy turbin wiatrowych, czyli polimerach zbrojonych włóknami (FRP), najczęściej szklanymi, węglowymi, aramidowymi i bazaltowymi.

- Recykling kompozytów, z których wykonane są śmigła, jest bardzo trudny i energochłonny, ale przy odpowiednich technologiach może być efektywny – mówi dr Barbara Tora, z Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH, przewodnicząca Rady Naukowej 2loop Tech S.A. - Już dziś opracowuje się nowatorskie technologie recyklingu kompozytów używanych do budowy łopat turbin wiatrowych. Uzyskany w ten sposób recyklat będzie mógł znaleźć zastosowanie np. do budowy silosów, zbiorników, laminatów, jako wzmocnienia żywic propylenowych czy do izolacji składowisk odpadów. Można go też wykorzystywać jako podsypkę do budowy dróg czy jako element wzmacniający beton – podkreśla. 

Jak wskazuje Global Wind Energy Council (GWEC)) nowoczesne turbiny wiatrowe są wielokrotnie większe od tych z lat 80. XX w., a im dłuższe śmigła, tym większe zapotrzebowanie na materiały konstrukcyjne do ich wytwarzania. Dostępne dane wskazują, że roczna produkcja kompozytów napełnianych włóknami przekracza 30 mld ton. Rachunek jest prosty, skoro cykl życia śmigła turbiny wynosi średnio 20-25 lat, to po roku 2035 około 225 000 ton zużytych śmigieł elektrowni wiatrowych w skali świata powinno zostać poddanych recyklingowi. Do tego dochodzą kompozyty z innych zastosowań, jak np. kadłuby statków,  co pozwala przypuszczać, że po roku 2040 ponad 380 000 ton różnych kompozytów będzie trzeba utylizować corocznie. - Inwestycje w technologie recyklingu zużytych turbin są dla branży koniecznością. Zarówno pod względem ekonomicznym, jak również przez wzgląd na wymogi ESG – mówi Krzysztof Ganczarski z RES Global Investment. W kontekście tego ostatniego warto zaznaczyć, że producenci turbin działają bardzo aktywnie, wprowadzając na przykład rozwiązania zero waste – dodaje. Mimo, że Polska jest w technologicznej awangardzie recyklingu urządzeń energetycznych wykorzystywanych w OZE, boom na ich utylizację jest dopiero przed nami.

Tania energia na lata

Warto podkreślić również, że rozwój energetyki wiatrowej może się przełożyć także na popularyzację długoterminowych kontraktów na zakup energii, czyli Power Purchase Agreement (PPA). W ten sposób każdy przedsiębiorca może zapewnić sobie tanią energię na długie lata. Do tego potrzebne są jednak nowe źródła wytwórcze takie jak elektrownie wiatrowe. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Moja firma
MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.
04 paź 2024

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu
03 paź 2024

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!
02 paź 2024

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?
01 paź 2024

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?
01 paź 2024

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów
28 wrz 2024

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą
27 wrz 2024

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

Już 400 tysięcy firm wpisanych na listy dłużników. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze?
26 wrz 2024

W Polsce na listy dłużników wpisanych jest już 400 tysięcy firm. Najtrudniej jest w branży meblarskiej, transportowej, budowlanej i IT. Aż 27% dłużników nie płaci zobowiązań nie dlatego, że nie ma pieniędzy, ale dlatego że ma złe intencje. Takie alarmujące dane podaje Skaner MŚP 2024 dla BIG InfoMonitor. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze? 

Właściciele wiodących firm rodzinnych na Kongresie 4 GENERATIONS w Fabryce Norblina w Warszawie
26 wrz 2024

Według badań Instytutu Biznesu Rodzinnego i GUS-u w Polsce jest nawet 2,2 mln firm, w których większościowe udziały ma rodzina: „rodzina biznesowa”. To nowe pojęcie wprowadzone przez IBR, ale stare w swoim znaczeniu, struktura oparta na więzach krwi i wspólnym zaangażowaniu w biznes, która może trwać przez pokolenia. Właśnie rodziny biznesowe spotkają się na Kongresie 4 GENERATIONS.

Powódź uniemożliwia realizację umowy? Sprawdź co można zrobić [Przykłady]
25 wrz 2024

Jak powódź wpływa na wykonanie świadczeń umownych? Kiedy niezbędne będą rozstrzygnięcia poczynione przez sąd? Aktualne przepisy na praktycznych przykładach omawia radca Prawny Zbigniew Cieślak z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

pokaż więcej
Proszę czekać...