Ceny kawy - od czego zależą?

Paweł Kula
prawnik, redaktor portalu Infor.pl
rozwiń więcej
Kawa cena / Fotolia
Roczne spożycie kawy szacuje się w setkach miliardów filiżanek. Skala produkcji worków ziaren Arabica jest skorelowana z notowaniami surowca na światowych rynkach. W ciągu ostatnich dwóch lat ceny kawy na giełdach podwoiły się. Specyfiką tego rynku jest zależność od jednego czynnika jakim są zbiory w Brazylii. Ceny kawy w Polsce i na świecie są nierozerwalnie związane z warunkami pogodowymi największego kraju Ameryki Południowej.

Rodzaje kawy. Czym różni się Arabica i Robusta

Każdy znawca kawy wie, że różne rodzaje ziaren mogą się bardzo mocno różnić od strony smaku i ceny. Najważniejsze wersje pobudzającej używki są dwie – Robusta i Arabica.

Robusta jest znacznie łatwiejsza w uprawie, ma znacznie mniejsze wymagania oraz więcej kofeiny. Światowym liderem jej produkcji jest Wietnam. Używa się jej do produkcji kaw rozpuszczalnych.

Arabica jest trudniejsza w uprawie. Co najważniejsze – jej zasięg terytorialny jest ograniczony ze względu na specyficzne wymagania co do temperatury, wilgotności oraz wysokości na której można ją uprawiać (ok 1 tys. metrów nad poziomem morza).

Jednak Arabica pomimo swej „kapryśności” jest znacznie lepsza w smaku. Z tego powodu stanowi ok. 2/3 kawowego rynku. Światowym potentatem w produkcji kawy, a zwłaszcza odmiany Arabica, jest Brazylia. Każda klęska żywiołowa w tym kraju odbija się na cenach kawy na światowych rynkach.

Brazylia dostarcza światu mniej więcej tyle kawy, co trzy kolejne kraje na liście (Wietnam, Kolumbia i Indonezja) razem wzięte.

Od czego zależy cena kawy na giełdzie

Notowania kawy na światowych giełdach są notowane według nietypowego kursu. Punktem odniesienia jest waluta amerykańska jednak wartość podaje się w centach, a nie dolarach. Jednostką wagi jest z kolei funt. Notowania kawy podaje się w centach za funt.

Jak już wspomniano, cena kawy jest zależna w znaczniej mierze od warunków pogodowych kraju produkującego największą ilość tej używki. Niestety, aura nie była w ostatnich latach dla Brazylii łaskawa.

W ubiegłym roku Brazylia była ofiarą klęski suszy na ogromną skalę.  Nałożyły się na to pewne trudności logistyczne. Eksport brazylijskiej kawy jest całkowicie zależny od transportu drogą morską. Każde zawirowania w zakresie dostępności lub cen kontenerowców mają zasadniczy wpływ na dostępność kawy Arabica.

Uprawy są ponadto wrażliwe na niskie temperatury. Kawa nie jest rośliną analogiczną do pszenicy lub żyta. Krzew potrzebuje kilku lat aby dojrzeć i stać się źródłem zbiorów. Zniszczone przez suszę uprawy nie są łatwe do odtworzenia. Wszystkie te czynniki razem wzięte sprawiły, że ceny kawy są obecnie najwyższe od dekady.

Podsumowanie -  czy możemy się obawiać że kawy zabraknie?

Na szczęście, całkowite zaburzenie podaży kawy nie wydaje się realnym scenariuszem. Mniej szlachetna i łatwiejsza w uprawie odmiana Robusta jest czymś w rodzaju strategicznej rezerwy która może wypełnić lukę. Pozostaje mieć nadzieję, że brazylijscy plantatorzy jak najszybciej przezwyciężą trudności i wyślą do europejskich portów tysiące ton najlepszej kawy odmiany Arabica.

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...