Pełno(s)prawni w pracy – dlaczego warto otworzyć firmę na OzN? [PODCAST]

Szymon Glonek
rozwiń więcej
Shutterstock
Jaka jest sytuacja osób z niepełnosprawnością (OzN) na otwartym rynku pracy? Czy sukces zawodowy jest dla każdego? Dlaczego wiara we własne siły jest kluczowa?

W poniedziałek, 6 grudnia 2021, odbędzie się konferencja "Pełno(s)prawni w pracy", organizowana przez INFOR PL oraz Fundację Aktywizacja.

Wydarzenie poświęcone jest sytuacji osób z niepełnosprawnością (OzN) na otwartym rynku pracy, a jego celem jest ukazanie perspektywy zarówno pracowników, jak i pracodawców, na temat wyzwań i korzyści, jakie niesie ze sobą zatrudnianie OzN.

Te kwestie porusza także ebook (wkrótce również w formie audiobooka), pt. "Na barykadach. O uwalnianiu potencjału osób z niepełnosprawnościami", którego inspiracją była historia zawodowa Igi Jendrych. Czy sukces zawodowy jest dla każdego? Dlaczego wiara we własne siły jest kluczowa?

Gośćmi Szymona Glonka (Infor.pl) w najnowszym odcinku podcastu "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie" są Iga Jendrych, Specjalista Komunikacji i Edukacji CSR w LOTTE Wedel oraz Wojciech Medyński, aktor filmowy i teatralny. Zapraszamy do wysłuchania podcastu!

Pani Igo, jak wyglądało Pani wejście na otwarty rynek pracy?

Nie zliczę, ile razy w życiu usłyszałam: "to się nie da, to się nie może udać".

Dlaczego? Ponieważ od urodzenia zmagam się z mózgowym porażeniem dziecięcym, w skrócie: MPD. Czterokończynowym, spastycznym – to dla znawców tematu będzie już jasne. A dla pozostałych osób, w dużym skrócie wyjaśnię, że jestem osobą z niepełnosprawnością ruchową w stopniu znacznym, co powoduje, że do tzw. codziennego funkcjonowania potrzebuję stałego wsparcia osób trzecich.

Ale ponieważ mój znajomy wymyślił powiedzenie: "jak się nie da, jak się da", to ono przyświeca mojemu życiu. A moje główne motto brzmi: szukaj szans w trudnościach, a nie trudności w szansach.

Obiektywnie rzecz biorąc, niepełnosprawność jest trudnością. To trzeba sobie powiedzieć wyraźnie: życie z niepełnosprawnością jest trudne. Wymaga wiele wysiłku i poświecenia, a także przepłakanych w poduszkę nocy czy dni.

To jednak nie znaczy, że czasami nie jest szansą. Dla mnie stała się szansą sześć lat temu, kiedy wkroczyłam na otwarty rynek pracy, do tzw. biznesu i świata HR – opowiada Iga Jendrych.

Na czym obecnie polega Pani praca?

Jestem Specjalistą Komunikacji i Edukacji CSR w firmie LOTTE Wedel. Z racji niepełnosprawności potrzebuję pracy zdalnej. Jestem na home office od sześciu lat, a nie od dwóch, jak duża część świata w obecnych, pandemicznych realiach.

W mojej codziennej pracy, tworzę mnóstwo różnych tekstów. Zarówno na potrzeby wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Dla naszych pracowników piszę teksty do newsletterów, akcji czy mailingów. Jeśli chodzi o komunikację zewnętrzną, publikuję na naszym firmowym profilu na LinkedIn.

Odnośnie działania z zakresu CSR, to w piątek, 3 grudnia 2021, oficjalnie uruchomiliśmy w Wedlu na zewnątrz program "Czekosprawni", którego jestem liderką, z czego bardzo się cieszę. Jest on ukierunkowany na zwiększanie zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami – wyjaśnia Iga Jendrych.

Panie Wojciechu, dlaczego zdecydował się Pan na nagranie audiobooka "Na barykadach"?

Myślę, że można wskazać dwa główne powody. Po pierwsze, obecnie gram w spektaklu "Wymieszani posortowani, czyli czarno to widzę" w reżyserii Ewy Kasprzyk, który mocno porusza temat różnorodności. Jest to spektakl komediowy, jego pomysłodawczynią była Omenaa Mensah i jej fundacja.

Jest to świetna komedia, napisana przez Marcina Szczygielskiego. Ale to z czym się spotkałem i co jest cudowne, to fakt, że ludzie świetnie się bawią w teatrze, ale wychodząc pozostaje z nimi temat tolerancji na wielu poziomach.

Jedną z postaci w tej sztuce jest osoba z niepełnosprawnością: tancerka, która uległa wypadkowi i porusza się na wózku. Ten temat również nam, aktorom, wiele rzeczy uzmysłowił. Koleżanka, podczas pracy nad tą rolą, spotkała się z osobami, poruszającymi się na wózkach i rozmawiała z nimi m.in. o sposobie komunikacji. O tym, jak istotna jest kwestia nazewnictwa i samego języka, którego używamy.

W tym spektaklu dotykamy kilku aspektów tolerancji lub jej braku i to jest dokładnie to, o czym Pani Iga mówi w kontekście niepełnosprawności: to, że ktoś pochodzi z innego kraju, nie definiuje jaką jest osobą. To tylko pewien aspekt, a nie definicja kim jest.

Drugim powodem mojej decyzji było to, że od jedenastu lat zajmuje się improwizacją teatralną, gdzie główną zasadą jest zasada akceptacji, czyli: "tak i", nie: "tak, ale". Na pewno nie słowo "nie". W improwizacji uczymy się tego, że z każdej sytuacji jest wyjście i żeby skoncentrować się na budowaniu i szukaniu rozwiązań, a nie stawianiu blokady. Otwieramy się na drugiego człowieka i uczymy się empatii.

Dlatego z tak wielką ochotą i przyjemnością, gdy zostało mi zaproponowane użyczenie głosu do audiobooka "Na barykadach. O uwalnianiu potencjału osób z niepełnosprawnościami", jedyną odpowiedzią mogła być odpowiedź: tak, oczywiście.

Mam nadzieję, że mój mały wkład pozwoli temu tekstowi dotrzeć do większej liczby osób z niepełnosprawnością i historia Pani Igi da im odwagę, taką iskierkę nadziei, jeżeli do tej pory nie odważały się wychodzić z inicjatywą szukania pracy, bo zakładały, że "się nie da" – opowiada Wojciech Medyński.

Iga Jendrych – Specjalista Komunikacji i Edukacji CSR w LOTTE Wedel.

Wojciech Medyński – aktor filmowy i teatralny.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...