Zatrudniasz do 19 pracowników? Zdecyduj szybko o PPK i uniknij kłopotów

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, właścicielem małej firmy, to pewnie zastanawiasz się, co myśleć o PPK i co powinieneś zrobić zanim… no właśnie. Dowiedz się więcej, co warto zrobić przed 23 kwietnia. Pamiętaj: PPK jest obowiązkowe dla pracodawcy.

.

Materiały prasowe

Przedsiębiorcy zatrudniający od 1 do 19 pracowników mają czas do 23 kwietnia 2021 r. na decyzję o wdrożeniu PPK, czyli Pracowniczych Planów Kapitałowych dla swoich pracowników. Wbrew pozorom, nie zostało już dużo czasu.

Program PPK ruszył w 2019 r. Najpierw wdrażały go największe firmy (ponad 250 pracowników), potem kolejno coraz mniejsze. Teraz przyszedł czas na małe firmy, do 19 zatrudnionych. Celem programu jest zgromadzenie środków na dodatkowe emerytury dla pracujących. Składki wpłacają solidarnie pracownicy i pracodawcy, przy wsparciu państwa. Prawo zobowiązuje każdą firmę do udziału w programie, a za zlekceważenie tego obowiązku można finalnie dostać karę.

Kto pomoże?

Termin zbliża się wielkimi krokami, więc nie ma czasu do stracenia. Najlepiej po prostu skontaktować się z instytucją finansową oferującą PPK. Mocną pozycję na tym rynku ma Aviva Investors TFI, która zapewnia pełne wsparcie firmom wdrażającym program.

Najprostszym rozwiązaniem jest kontakt przez stronę www – konsultant Avivy oddzwoni i odpowie na pytania dotyczące PPK.

AVIVA PPK

Taka rozmowa to dobra okazja dla pracodawcy, aby zastanowić się chwilę nad swoim podejściem do wynagradzania, pozyskiwania i utrzymywania pracowników. Pandemia pokazuje, jak ważne dla pracowników jest zabezpieczenie zdrowotne, ale też bezpieczeństwo finansowe. W dłuższym horyzoncie oznacza ono też emeryturę pozwalającą na godne życie.

Jak wygląda wdrażanie PPK?

Na początku PPK wydaje się skomplikowane, ale po rozmowie z konsultantem i zapoznaniu się z podstawowymi informacjami ten obraz się zmienia.

Początkiem wdrożenia jest umowa o zarządzenie PPK, którą można zawrzeć w pełni online dosłownie w kilka minut. Koniecznie trzeba to zrobić do 23 kwietnia.

Potem pracodawca otrzymuje gotowe materiały informacyjne dla pracowników. Osoba w firmie zajmująca się sprawami kadrowo-płacowymi (lub obsługujące firmę biuro rachunkowe) otrzymuje z kolei szkolenia online i materiały instruktażowe o tym, jak wdrożyć PPK online i zintegrować z systemem kadrowo-płacowym w firmie. Chodzi o to, aby maksymalnie zautomatyzować ten proces, ograniczając żmudną pracę.

Jeśli firma korzysta z systemu Comarch lub Sage, standardem jest bezpośredni (bezplikowy) transfer danych i składek. Aviva zapewnia bezpłatną aplikację Serwis PPK do przekazywania plików z danymi i listami składek. Pracując na każdym innym systemie płacowo-kadrowym można go przetestować w Avivie – dostępna jest wersja demo PPK Serwis.

Pozostaje sprawdzenie, czy firma ma aktualne i kompletne dane o pracownikach. W małej firmie nie zajmie to dużo czasu, a pozwoli uniknąć błędów i korekt. Potem zawieramy umowę o prowadzeniu PPK i program rusza.

To nie koniec wsparcia

Aviva przejmuje też na siebie obowiązki związane z informowaniem pracowników na temat stanu ich indywidualnych rachunków PPK. Najwygodniejszy jest serwis online MojaAviva, który umożliwia pełny wgląd 24/7 w rachunek, a więc możliwość śledzenia wpłat pracownika i pracodawcy oraz bonusów od państwa, a także aktualną wartość zebranych środków. Są też dostępne zniżki dla uczestników PPK na inne produkty Avivy oraz platforma benefitowa. W obecnej sytuacji epidemiologicznej pełny, zdalny dostęp do PPK jest bardzo istotny – poprzez MojąAvivę dostępna jest też opcja zwrot-wypłata z PPK.

Raz w roku Aviva wysyła do klientów pełną informację o ich wpłatach i stanie konta (tzw. list rocznicowy), a raz na kwartał newsletter inwestycyjny z informacją o wynikach i prostym opisem wydarzeń na rynku finansowym w danym kwartale.

Nie takie trudne

Wdrożenie PPK nie jest trudne, zwłaszcza gdy wybierze się dobrego partnera. Aviva posiada praktyczne doświadczenie, bo wdrożyła PPK w ponad 4 200 dużych i średnich firmach w Polsce. Można to zrobić bezpiecznie, sprawnie i zdalnie. To ważne zwłaszcza, w sytuacji kiedy nie zostało dużo czasu, a za brak wdrożenia PPK grożą poważne konsekwencje, także finansowe.

Więcej informacji –  https://www.aviva.pl/pracownicze-plany-kapitalowe/

Moja firma
Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

pokaż więcej
Proszę czekać...