Wschodni Akcelerator Biznesu – z nami stworzysz start-up!

WAB to platforma startowa dla nowych pomysłów, której celem jest inkubacja podmiotów typu start-up. Za pomocą kompleksowego i indywidualnego programu wsparcia, opracowany zostaje rentowny model biznesowy umożliwiający wejście przedsiębiorstwa na rynek.

.

Budynek PPN-T

Picasa

Materiały prasowe

Za zarządzanie platformą odpowiedzialny jest Puławski Park Naukowo-Technologiczny Sp. z o.o. jako animator projektu. Natomiast realne wsparcie tworzone jest również przy pomocy partnerów projektu, w tym: instytucję otoczenia biznesu Netrix Group, VC Netrix Ventures, Innofin, Rebels Valley oraz Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Instytut Nowych Syntez i Grupa Azoty. Usługi świadczone przez animatora projektu i partnerów mają duże znaczenie w tworzeniu i opracowywaniu modelu biznesowego start-upa, a później w jego rozwoju.

Głównym zadaniem wszystkich podmiotów partnerskich jest przede wszystkim świadczenie usług na najwyższym poziomie, których celem jest przygotowanie start-upu do działalności rynkowej.

Historia z platformą rozpoczyna się z momentem złożenia wniosku do platformy startowej. Następnie w procesie wieloetapowej oceny eksperci wybierają innowacyjne projekty z największą szansą powodzenia biznesowego. Proces inkubacji start-upu rozpoczyna się wraz z podpisaniem umowy inkubacji. Każda ze spółek będąca w WAB korzysta z wiedzy i doświadczenia menadżera inkubacji, który w oparciu o szczegółową analizę pomysłu oraz przeprowadzony wywiad tworzy plan inkubacji dla start-upu, a wraz z nim wyznacza kamienie milowe, czyli etapy niezbędne w realizacji inkubacji. Inkubacja to również możliwość korzystania z wiedzy ekspertów i mentorów zatrudnionych u parterów projektu, tj. Grupa Azoty Puławy S.A, INS czy UMCS.

– Na początku drogi biznesowej istotnym elementem jest zbadanie konkurencyjności nowego produktu, usługi, odpowiedni dobór grupy docelowej klientów oraz rozpoznanie preferencji przyszłych konsumentów – mówi Anna Grzegorczyk dyrektor Centrum Transferu Technologii UMCS w Lublinie. – Element rozpoznania rynkowego w tworzeniu własnego biznesu jest na tyle ważny, że start-up powinien korzystać z wiedzy i umiejętności odpowiednich fachowców, którzy rzetelnie przeprowadzą badania rynkowe i opracują dokumentację związaną z konkurencyjnością. Firmy przystępujące do modelowania własnej działalności razem ze Wschodnim Akceleratorem Biznesu mogą skorzystać z szerokiego wachlarza usług, które dla nich przygotowaliśmy. Do każdego przedsięwzięcia podchodzimy indywidualnie, a nasi eksperci analizują pomysł biznesowy, mając na uwadze rynek, otoczenie gospodarcze, konkurencyjność i innowacyjność rozwiązania, a także czynniki ryzyka.

Program procesu inkubacji start-upów Wschodniego Akceleratora Biznesu został opracowany i podzielony na cztery kluczowe etapy:

  1. Zawiązanie spółki prawa handlowego, z którą Animator podpisuje umowę inkubacyjną, określającą m.in. zasady inkubacji oraz wskazującą osobę Managera Inkubacji, który będzie pełnił funkcję opiekuna start-upu.
  2. Faza ideacji, w ramach której prowadzone są warsztaty i ćwiczenia obejmujące tworzenie scenariuszy rozwojowych dla przedsięwzięcia biznesowego.
  3. Faza kreacji, tj. rozwijania i modelowania koncepcji biznesowej przedsięwzięcia.
  4. Faza implementacji, tzn. budowa relacji start-upu z ekosystemem biznesowym Platformy startowej, np. funduszami.

– Program procesu inkubacyjnego został opracowany w sposób pozwalający dopasować potrzeby start-upu do istniejących warunków zewnętrznych i wewnętrznych – mówi Anna Blajerska, kierownik projektu. – Na podstawie szczegółowego wywiadu możemy opracować indywidualny plan pracy ze start-upem. Pozwala to na intensywną pracę pomysłodawcy z menedżerami, mentorami i ekspertami. W konsekwencji wykorzystania wielu elementów procesu inkubacyjnego powstają nowi gracze biznesowi w postaci innowacyjnych spółek. Zachęcamy do współpracy!

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...