Restrukturyzacja a upadłość. Jakie możliwości ma przedsiębiorca w kryzysie [WYWIAD]

Restrukturyzacja a upadłość. Jakie możliwości ma przedsiębiorca [WYWIAD] / Shutterstock

Czy wszystkie firmy mogą skorzystać z restrukturyzacji? Czym różni się ona od upadłości? Co w sytuacji, gdy się nie powiedzie? Odpowiedzi na pytania dla Infor.pl udziela Patryk Kruczek, adwokat i doradca restrukturyzacyjny w kancelarii Kruczek+Partnerzy.

Czym różni się restrukturyzacja od upadłości?

Patryk Kruczek: Restrukturyzacja to proces, w którym przedsiębiorstwo, które znalazło się w trudnej sytuacji finansowej, podejmuje działania mające na celu poprawę swojej kondycji, restrukturalizację długu, zmianę modelu biznesowego czy operacyjnego, w celu odzyskania rentowności i uniknięcia upadłości. W ramach restrukturyzacji firma ma możliwość negocjacji warunków spłat z wierzycielami, a proces ten odbywa się pod nadzorem sądowym.

Upadłość, z kolei, oznacza całkowite zakończenie działalności firmy, której długi przekraczają jej aktywa. W przypadku upadłości sąd wyznacza syndyka, który zajmuje się likwidacją majątku firmy i zaspokojeniem roszczeń wierzycieli. W efekcie, upadłość prowadzi do zakończenia działalności firmy, chyba że sąd zdecyduje o tzw. upadłości z możliwością zawarcia układu.

W październiku odnotowano rekordową liczbę restrukturyzacji przy jednoczesnym spadku wniosków o upadłość. Czy to oznacza, że przedsiębiorcy są coraz bardziej świadomi możliwości?

Tak, to z pewnością wskazuje na rosnącą świadomość przedsiębiorców na temat alternatyw dla upadłości. Wzrost liczby restrukturyzacji może być wynikiem tego, że coraz więcej firm dostrzega możliwość uratowania swojej działalności poprzez restrukturyzację, zamiast podejmować drastyczne kroki jak upadłość. Przedsiębiorcy zdają sobie sprawę, że mają opcję negocjacji z wierzycielami, restrukturalizacji długu, a nawet zmiany modelu biznesowego, co pozwala im uniknąć zamknięcia firmy i upadłości.

Czy każda firma może skorzystać z restrukturyzacji?

Większość firm, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, może skorzystać z procedury restrukturyzacyjnej. Warunkiem jest, by przedsiębiorstwo miało potencjał do odzyskania płynności finansowej i rentowności. Oczywiście, firma musi spełniać określone kryteria, m.in. mieć trudności finansowe, ale nie może być jeszcze w pełni niewypłacalna, czyli nie może już być w stanie upadłości. Ważne jest również, by przedsiębiorstwo podejmowało działania na rzecz poprawy swojej sytuacji finansowej i było gotowe do współpracy z wierzycielami.

Niektóre branże mają teraz trudniejszy moment niż inne. Czy ma to znaczenie w przypadku wyboru: restrukturyzacja czy upadłość?

Tak, sytuacja branży ma znaczenie. Firmy z branż, które przeżywają chwilowe trudności lub mają szansę na odbudowę (np. przemysł turystyczny, gastronomia, transport), mogą mieć większe szanse na skuteczną restrukturyzację. W takich przypadkach, z pomocą specjalistów i odpowiednich działań, możliwe jest przeorganizowanie działalności i odzyskanie rentowności. Z kolei w branżach, które borykają się z długoterminowym kryzysem lub fundamentalnymi problemami (np. przemysł węgla), restrukturyzacja może być mniej skuteczna, a firmy mogą zmierzać ku upadłości.

Na co powinny zwrócić uwagę firmy zastanawiające się nad restrukturyzacją, jakie powinny być pierwsze kroki?

Firmy, które rozważają restrukturyzację, powinny przede wszystkim ocenić swoją sytuację finansową i długoterminowy potencjał. Pierwszym krokiem powinno być skonsultowanie się z doradcą restrukturyzacyjnym, który pomoże ocenić, czy restrukturyzacja jest najlepszą opcją. Należy także zebrać pełną dokumentację finansową, zwrócić uwagę na strukturę zadłużenia, przeanalizować płynność finansową i przeorganizować działalność, jeśli to konieczne. Ważne jest, aby działać z wyprzedzeniem, zanim trudności finansowe staną się zbyt poważne.

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez przedsiębiorstwa podczas restrukturyzacji?

Do najczęstszych błędów należą opóźnienia w podjęciu działań – przedsiębiorcy często zaczynają działać, gdy sytuacja jest już krytyczna, co może utrudnić skuteczną restrukturyzację. Brak odpowiedniego planu restrukturyzacji – nieprzemyślane działania, które nie obejmują pełnej analizy finansowej, mogą doprowadzić do nieefektywnych decyzji. Brak współpracy z wierzycielami – ignorowanie potrzeb i oczekiwań wierzycieli może prowadzić do ich braku zaufania i niechęci do współpracy. Niedostateczna komunikacja z pracownikami i innymi interesariuszami – brak przejrzystości w działaniu może zniechęcić kluczowe osoby do współpracy.

Jak długo zazwyczaj trwa proces restrukturyzacji?

Czas trwania procesu restrukturyzacji zależy od stopnia skomplikowania sytuacji finansowej firmy, ale średnio trwa od kilku miesięcy do roku. W przypadku mniej skomplikowanych restrukturyzacji, proces może zakończyć się szybciej, natomiast w bardziej złożonych przypadkach może potrwać dłużej. Czas trwania zależy również od tego, jak szybko uda się uzyskać porozumienie z wierzycielami i jakie zmiany trzeba wprowadzić w firmie.

Co w przypadku, gdy restrukturyzacja się nie powiedzie?

Jeśli restrukturyzacja się nie powiedzie, firma może przejść do upadłości, która jest ostatecznym rozwiązaniem. W sytuacji upadłości sąd podejmuje decyzję o likwidacji majątku firmy, a syndyk zajmuje się jego sprzedażą w celu zaspokojenia wierzycieli. Jednakże, nawet po nieudanej restrukturyzacji, firma może jeszcze starać się o upadłość z możliwością zawarcia układu, co daje jej szansę na częściowe zaspokojenie wierzycieli i może umożliwić dalszą działalność pod pewnymi warunkami.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Kinga Olszacka.

Patryk Kruczek

Shutterstock

Kruczek+Patrnerzy Kancelaria Prawna - działająca w sektorze restrukturyzacji i rozwoju przedsiębiorstw.

Polecamy: Komplet podatki 2025

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Moja firma
Rozdzielność majątkowa a upadłość i restrukturyzacja
04 lut 2025

Ogłoszenie upadłości prowadzi do powstania między małżonkami ustroju rozdzielności majątkowej, a majątek wspólny wchodzi w skład masy upadłości. Drugi z małżonków, który nie został objęty postanowieniem o ogłoszeniu upadłości, ma prawo domagać się spłaty równowartości swojej części tego majątku. Otwarcie restrukturyzacji nie powoduje tak daleko idących skutków.

Wygrywamy dzięki pracownikom [WYWIAD]
04 lut 2025

Rozmowa z Beatą Rosłan, dyrektorką HR w Jacobs Douwe Egberts, o tym, jak skuteczna polityka personalna wspiera budowanie pozycji lidera w branży.

Zespół marketingu w organizacji czy outsourcing usług – które rozwiązanie jest lepsze?
03 lut 2025

Lepiej inwestować w wewnętrzny zespół marketingowy czy może bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest outsourcing usług marketingowych? Marketing odgrywa kluczową rolę w sukcesie każdej organizacji. W dobie cyfryzacji i rosnącej konkurencji firmy muszą stale dbać o swoją obecność na rynku, budować markę oraz skutecznie docierać do klientów.

Rekompensata dla rolnika za brak zapłaty za sprzedane produkty rolne. Wnioski tylko do 31 marca 2025 r.
03 lut 2025

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że od 1 lutego do 31 marca 2025 r. producent rolny lub grupa może złożyć do oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) wniosek o przyznanie rekompensaty z tytułu nieotrzymania zapłaty za sprzedane produkty rolne od podmiotu prowadzącego skup, przechowywanie, obróbkę lub przetwórstwo produktów rolnych, który stał się niewypłacalny w 2023 lub 2024 r. - w rozumieniu ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa (FOR).

Zintegrowane raportowanie ESG zaczyna już być standardem. Czy w Polsce też?
03 lut 2025

96% czołowych firm na świecie raportuje zrównoważony rozwój, a 82% włącza dane ESG do raportów rocznych. W Polsce 89% dużych firm publikuje takie raporty, ale tylko 22% działa zgodnie ze standardami ESRS, co stanowi wyzwanie dla konkurencyjności na rynku UE.

Czy polskie firmy są gotowe na ESG?
30 sty 2025

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]
29 sty 2025

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]
28 sty 2025

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?
27 sty 2025

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?
24 sty 2025

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

pokaż więcej
Proszę czekać...