Jak przejrzystość i bezpieczeństwo mogą przywrócić zaufanie na rynku kryptowalut?

Gracy Chen
dyrektorka zarządzająca Bitget
rozwiń więcej
Kryptowaluty, blockchain / Jak przywrócić zaufanie do kryptowalut? Potrzebne przejrzystość i bezpieczeństwo

Cyfrowe aktywa oparte na technologii blockchain, takie jak kryptowaluty, choć często krytykowane przez tradycyjne instytucje finansowe, zmieniają rynek finansowy, jaki znamy.

Kryptowaluty, blockchain

Rozwiązują one wiele problemów w porównaniu z tradycyjnym systemem finansowym. Kryptowaluty umożliwiają wielu osobom dostęp do usług finansowych i niezależne zarządzanie własnymi pieniędzmi. Zdecentralizowana technologia blockchain zapewnia również najbardziej bezpieczne i przejrzyste struktury w świecie finansów, ponieważ została zaprojektowana tak, aby była niezmienna, a wprowadzone dane były nieodwracalne. 

Korzyści tej technologii są jednak negowane przez ostatnie wiadomości dotyczące upadku instytucji kryptowalutowych, prowadząc ludzi do przekonania, że kryptowaluty nie są bezpieczne i godne zaufania. Aby odzyskać zaufanie użytkowników do rynku finansowego, firmy kryptowalutowe powinny zapewnić przejrzystość finansową i bezpieczeństwo należących do nich aktywów.

Proof of Reserves na giełdach kryptowalutowych

Po upadku FTX wiele giełd kryptowalutowych wdrożyło Proof of Reserves. Praktyka ta pokazuje, jakie aktywa ma giełda w rezerwie. Jeśli firma posiada co najmniej 100% wszystkich aktywów użytkowników, oznacza to, że ma wystarczająco dużo środków na pokrycie codziennych operacji i obsługę wszystkich potencjalnych wypłat klientów. Dzięki metodzie kryptograficznej drzewa Merkle zastosowanej do certyfikacji Proof of Reserves każdy użytkownik może zweryfikować, czy jego środki znajdują się w drzewie Merkle, sprawdzając łączną kwotę aktywów użytkowników przechowywanych w węzłach drzewa Merkle. 

Proof of Reserves, pokazuje tylko aktywa on-chain i nie wystarczy, aby przywrócić zaufanie inwestorów do firm kryptowalutowych. 

Pełna przejrzystość kryptowalut

Technologia blockchain może zapewnić doraźne rozwiązania tego problemu. Firmy takie jak Space and Time zapewniają zdecentralizowane magazyny danych, które łączą odporne na manipulacje dane on-chain i off-chain. Space and Time opracowała nowatorską kryptografię o nazwie Proof of SQL, która w sposób kryptograficzny udowadnia, że obliczenia zapytania zostały wykonane dokładnie i że zarówno one, jak i dane są odporne na manipulację. 

Bitget jest pierwszą scentralizowaną giełdą, która zintegrowała to rozwiązanie, zapewniając dowód księgowy. Pokazuje to użytkownikom, że wszystkie operacje giełdy są zarówno ważne, jak i możliwe do zweryfikowania.

Wraz z rozwojem branży, możemy oczekiwać większej przejrzystości od instytucji kryptowalutowych. Jest to niezbędne, aby przywrócić zaufanie do rynku kryptowalut i odwrócić sceptycyzm wobec aktywów cyfrowych. Większa adopcja kryptowalut w dłuższej perspektywie będzie możliwa tylko dzięki niezawodnym praktykom zarządzania ryzykiem. 

Autorka: Gracy Chen, dyrektorka zarządzająca Bitget

Moja firma
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców
21 maja 2024

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?
16 maja 2024

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument
16 maja 2024

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?
14 maja 2024

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę
14 maja 2024

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?
13 maja 2024

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?
10 maja 2024

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?
09 maja 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?
09 maja 2024

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować
09 maja 2024

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

pokaż więcej
Proszę czekać...