Analiza opłacalności projektów inwestycyjnych

Analiza opłacalności projektów inwestycyjnych /Fot. Fotolia / Fotolia
Najprostszymi i najpowszechniej spotykanymi inwestycjami są projekty odtworzeniowe, mające na celu utrzymanie mocy produkcyjnych przedsiębiorstwa. Zakres analiz w ich przypadku często bywa ograniczony. Przyjmowane jest bowiem założenie, że większość koniecznych analiz została przeprowadzona na etapie planowania pierwotnego projektu inwestycyjnego.

Wśród innych grup projektów można wyróżnić chociażby projekty związane z utrzymaniem działalności przedsiębiorstwa, przy jednoczesnym wprowadzaniu udoskonaleń do procesów (na przykład w celu redukcji kosztów lub poprawy efektywności), projekty związane z ekspansją przedsiębiorstwa, wprowadzeniem nowego produktu, wyjściem z obecnymi produktami na nowe rynki. Realizacja projektu z każdej z wymienionych powyżej grup powinna być poprzedzona przeprowadzeniem szczegółowych analiz dotyczących ich opłacalności.

Jeden z najistotniejszych kroków w ramach przygotowania do realizacji projektu inwestycyjnego powinna stanowić weryfikacja ekonomicznej zasadności jego przeprowadzenia. Tego rodzaju analizę przedsiębiorstwo powinno wykonać możliwie wcześnie, co może pozwolić na uniknięcie ponoszenia niepotrzebnych kosztów związanych z pracami przygotowawczymi.

Celem analizy ekonomicznej projektu jest określenie przede wszystkim jakiej wysokości przepływy pieniężne przedsiębiorstwo jest w stanie wygenerować w wyniku jego realizacji oraz w jakim okresie inwestycja pozwoli na osiągnięcie zwrotu zaangażowanych środków.

Analiza ekonomiczna pozwala nie tylko na określenie opłacalności projektu inwestycyjnego, ale również zapewnia niezbędne narzędzia do wyboru najbardziej korzystnego projektu lub scenariusza spośród analizowanych, ustalenia optymalnego czasu jego rozpoczęcia i okresu realizacji lub w skrajnym przypadku nawet odrzucenia projektu.

Metody analizy opłacalności projektów inwestycyjnych

Tradycyjnie, zgodnie z literaturą przedmiotu, metody analizy opłacalności projektów inwestycyjnych dzielone są na tzw. metody statyczne i metody dynamiczne.

Metody statyczne są zdecydowanie mniej skomplikowane i analizują wartość projektu w odniesieniu do wybranego momentu lub okresu. Wśród najbardziej popularnych metod statycznych wyróżnić można m.in.

● metodę prostej stopy zwrotu,

● metodę okresu zwrotu lub

● metodę progu rentowności projektu.

Metody te charakteryzują się niskim poziomem precyzji i nie uwzględniają kluczowych kwestii, takich jak wartość pieniądza w czasie, w związku z czym ich zastosowanie zazwyczaj ograniczone jest do wstępnej selekcji projektów, które następnie zostaną poddane bardziej szczegółowej analizie. Ich zaletą jest jednak stosunkowa łatwość przeprowadzania niezbędnych obliczeń.

Metody dynamiczne są najbardziej precyzyjnymi z metod stosowanych do analizy opłacalności projektów inwestycyjnych. W odróżnieniu od metod statycznych, metody dynamiczne analizują przepływy pieniężne w całym okresie trwania projektu oraz uwzględniają koncepcję wartości pieniądza w czasie. Koncepcja wartości pieniądza w czasie mówi o tym, że jednostka pieniężna otrzymana dziś ma większą wartość od tej samej jednostki pieniężnej otrzymanej w przyszłości.

Do najbardziej popularnych metod analizy opłacalności projektów inwestycyjnych należą metoda wartości bieżącej netto (ang. net present value, NPV) oraz metoda wewnętrznej stopy zwrotu (ang. internal rate of return, IRR).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Analiza opłacalności projektów inwestycyjnych

W artykule omówiono również metodę wartości bieżącej netto NPV.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...