Masz nieruchomość, otrzymasz atrakcyjną pożyczkę

Andrzej Okrasiński
rozwiń więcej
Firma może sfinansować swoje potrzeby inwestycyjne poprzez kredyt lub pożyczkę hipoteczną. Na korzystnych warunkach można pożyczyć kilka mln zł. Jest to alternatywne źródło pozyskania kapitału wobec innych kredytów, pożyczek oraz unijnych dotacji.

Wielkość pożyczki nie może być wyższa niż 85 proc. wartości rynkowej nieruchomości, która jest głównym jej zabezpieczeniem. W zasadzie wszystkie większe banki komercyjne oferuje tego typu wsparcie małym i średnim firmom. BOŚ swoją propozycję skierował nawet do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Inne banki w zasadzie nie mają takiej oferty. Mogą one natomiast udzielić pożyczki hipotecznej właścicielowi indywidualnej firmy, jako osobie prywatnej. W praktyce jest to samo.

Zabezpieczeniem przy takich pożyczkach może być nieruchomość firmowa, prywatna przedsiębiorcy, osoby trzeciej, w tym instytucji publicznej lub osoby prywatnej. Może to być dom, mieszkanie, działka budowlana (także rolna), lokal usługowy, magazyn, lokal handlowy, biuro albo biurowiec. Wszystko zależy od wartości rynkowej nieruchomości.

- Zabezpieczeniem głównym może być zarówno nieruchomość, jak i inne zabezpieczenie z długiej listy zabezpieczeń skatalogowanych w banku. Rodzaj zabezpieczenia determinowany jest przez charakter danego produktu, kondycję finansową firmy oraz typ zabezpieczenia, jakim dysponuje klient - informuje Agnieszka Mędrzecka z BGŻ.

- Często tak jest, że bank chce by zabezpieczeniem kredytu albo pożyczki hipotecznej był przelew praw na rzecz banku z polisy ubezpieczenia od ognia i innych zdarzeń losowych nieruchomości - mówi Krzysztof Rogowski z Departamentu Sprzedaży Banku Polskiej Spółdzielczości.

Duża popularność

Bankowcy odnotowują coraz większe zainteresowanie pożyczkami hipotecznymi wśród firm. Tłumaczą to przede wszystkim tym, że przedsiębiorstwom trudniej obecnie otrzymać inny kredyt - inwestycyjny lub obrotowy. Zaostrzyły się procedury i warunki przyznawania tych kredytów. Do rzadkości obecnie należy kredyt dla firm zabezpieczony tylko gwarancją lub poręczeniem osoby trzeciej.

Ponadto kryzys rynków finansowych spowodował, że banki coraz ostrożniej podchodzą do kwestii udzielania kredytów dla firm. Są one dla banków coraz trudniejsze do ściągnięcia. A to spowodowało, że pożyczka hipoteczna stała się najłatwiejszą formą pozyskania funduszy na inwestycyjną i bieżącą działalność firmy.

Według Piotra Lemberga z Banku Ochrony Środowiska pożyczka hipoteczna jest prostą formą pozyskania pieniędzy na bieżącą działalność gospodarczą przedsiębiorstwa oraz na spłacenie innych zaciągniętych już kredytów czy też na różnorodne potrzeby inwestycyjne.

Pożyczki hipoteczne cieszą się dużą popularnością, ponieważ pieniądze z niej można przeznaczyć praktycznie na dowolny cel. Według przedstawicieli banków to małe i średnie przedsiębiorstwa najczęściej korzystają z takich źródeł otrzymania kapitału. W ich wyniku mogą one rozwinąć drzemiący w nich potencjał i realizować swoje plany rozwojowe.

Więcej w miesięczniku Twój Biznes - Zamów prenumeratę >>

 

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...