Anioł w biznesie

Wojciech Demski
rozwiń więcej
inforCMS
Aniołami Biznesu nazywamy najczęściej osoby fizyczne, które dostarczają kapitału niezbędnego dla nowych firm w najwcześniejszym etapach ich rozwoju, głównie w fazach „seed” i „start-up”.

Zazwyczaj rola BA nie ogranicza się jednak jedynie do udostępnienia kapitału, gdyż przeważnie angażują się oni również w działalność przedsiębiorstwa bezpośrednio służąc doświadczeniem, operacyjnym know-how i mentorską radą. Inwestycja dokonana przez BA jest raczej udziałem ich kapitału własnego, aniżeli pożyczką udzieloną w celu jej przyszłego zwrotu wraz z należnymi odsetkami. Przeważnie, podczas fazy negocjacji uzgadniane jest porozumienie, co do wykupienia udziałów, albo ich sprzedania z określonym w czasie terminem.

Profil Anioła Biznesu bardziej wskazuje na mężczyznę niż kobietę, znajdującego się w średnim wieku, z bogatym biznesowym doświadczeniem, które na przestrzeni lat przyniosło znaczne nadwyżki finansowe, które taka osoba jest gotowa w odpowiedniej części zainwestować. Jest to jednocześnie osoba, której aspiracje i motywacja do działalności biznesowej nie wyczerpały się, a dalsze działania biznesowe chce skierować na młodych przedsiębiorców, którzy potrzebują zarówno kapitału jak i doradztwa w prowadzeniu działalności gospodarczej. Warto wspomnieć, że Business Angel stając się wspólnikiem firmy, bierze na siebie także ryzyko i odpowiedzialność za jej losy na równi z przedsiębiorcą.

Głównymi obszarami gospodarki, jakimi zainteresowani są tego typu inwestorzy to przede wszystkim branże innowacyjne, gdzie poziom ryzyka jest wysoki, jednakże potencjalna stopa zwrotu jest adekwatna do ulokowanych środków. Wśród najpopularniejszych branż można wymienić: IT, biotechnologię, Internet, inżynierię medyczną, inżynierię farmaceutyczną, nowatorskie technologie, budownictwo, aczkolwiek należy wspomnieć, że niektóre sieci BA są skłonne inwestować w przedsiębiorcę, jego wizję oraz potencjalną, wysoką stopę zwrotu, nie zważając w jakiej branży faktycznie będzie on działać.

W Polsce istnieją sieci Business Angels, które starają się efektywnie i skutecznie łączyć wymagania dwóch zainteresowanych stron. Baza danych Aniołów Biznesu, działających w Polsce, raczej niechętnie jest udostępniana w źródłach publicznych. Dlatego to właśnie sieć kojarzy Business Angels z przedsiębiorcami, którzy przesłali do stowarzyszenia swoje biznes plany. Jeśli pomysły młodych przedsiębiorców okażą się jednak negatywnie zweryfikowane, na pewno warto zwrócić uwagę na powody, dla których Aniołowie Biznesu nie zdecydowali się na podjęcie współpracy. Najczęściej powodami odmowy współpracy pozostają bowiem:
•    brak zaufania w stosunku do właścicieli,
•    ograniczone perspektywy rozwoju przedsiębiorstwa,
•    ograniczony rynek zbytu danego produktu czy usługi,
•    nierealna propozycja wartości kapitału akcyjnego do zainwestowanego,
•    brak kompetencji zarządu potrzebnych do osiągnięcia sukcesu,
•    niewłaściwy sposób prezentacji swojej wizji,
•    interes zależny wyłącznie od umiejętności właścicieli.

Istotne dla młodych przedsiębiorców jest również wyjście Anioła Biznesu z akcjonariatu spółki. Najczęściej, co jednak nie jest regułą, okres inwestycji BA trwa od 3 do 6 lat. Dezinwestycja może odbyć się na kilka sposobów, wśród których do najpopularniejszych należy sprzedaż posiadanego przez BA pakietu na rzecz inwestora strategicznego lub funduszu Venture Capital, koinwestycja lub też wyjście poprzez coraz popularniejszy rynek NewConnect.

Anioł Biznesu jest zatem podmiotem, który z pewnością warto rozważyć przy poszukiwaniu kapitału we wczesnej fazie rozwoju przedsiębiorstwa. Szczególne korzyści z takiej współpracy można osiągnąć jeśli firma jest młoda, dotychczasowi właściciele mają bardzo silne umiejętności techniczne, brak im jednak doświadczenia biznesowego, które zaoferować może właśnie Anioł.

Artykuł pochodzi z Raportu Grupy IPO.pl „Kapitał dla firm 2010”.

Wojciech Demski

 

 

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...