Poręczenia i gwarancje udzielane przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne

Sławomir Biliński
rozwiń więcej
inforCMS
Od 15 maja 2009 r. zagraniczni nabywcy polskich towarów mogą korzystać z kredytów eksportowych udzielanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Ponadto Towarzystwa Budownictwa Społecznego, spółdzielnie mieszkaniowe i gminy mogą ubiegać się w BGK o udzielenie kredytów na warunkach preferencyjnych. Od 31 maja 2009 r. zlikwidowany został Krajowy Fundusz Mieszkaniowy. Jego aktywa i funkcje przejął fundusz statutowy BGK. Takie zmiany wprowadza ustawa o zmianie ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne, ustawy o Banku Gospodarstwa Krajowego oraz niektórych innych ustaw.

Preferencyjne kredyty dla eksporterów

Dzięki nowelizacji przedsiębiorcy uzyskali możliwość ubiegania się o objęcie poręczeniem lub gwarancją kredytu na eksport polskich towarów i usług w ramach realizacji programów rządowych (art. 7 ust. 2 pkt 5 ustawy o poręczeniach i gwarancjach). Poręczeń i gwarancji udziela przedsiębiorcom BGK. Do zadań BGK weszła tym samym obsługa transakcji eksportowych z zastosowaniem instrumentów wspierania eksportu oraz wspieranie eksportu polskich towarów i usług (art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy o BGK).

Poręczenia i gwarancje dla przedsiębiorców

Nowelizacja przewiduje m.in., że przedsiębiorcy mogą uzyskać w BGK poręczenia i gwarancje powyżej kwoty stanowiącej równowartość 10 000 000 euro i do równowartości 30 000 000 euro. Udzielenie poręczeń przez BGK w imieniu i na rachunek Skarbu Państwa i gwarancji odbywa się na następujących warunkach:

• poręczenia i gwarancje są udzielane za wynagrodzeniem odpowiadającym wynagrodzeniu rynkowemu,

• poręczenia i gwarancje są udzielane do wysokości 60% pozostającej do spłaty kwoty zobowiązania objętego poręczeniem lub gwarancją wraz z 60% należnych odsetek od tej kwoty i innych kosztów bezpośrednio związanych z tym zobowiązaniem (art. 3 ust. 6 ustawy o poręczeniach i gwarancjach).

Poręczenia i gwarancje zostały zwolnione z obowiązku wniesienia opłaty prowizyjnej (art. 2c ust. 4 ustawy o poręczeniach i gwarancjach).

WAŻNE!

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z udzielanych przez BGK poręczeń i gwarancji powyżej kwoty stanowiącej równowartość 10 mln i do wartości 30 mln euro.

Szczegółowe warunki i tryb udzielania, wykonywania i monitorowania tych poręczeń lub gwarancji, a także wysokość, warunki i tryb pobierania przez BGK opłat prowizyjnych oraz wynagrodzenie Banku Gospodarstwa Krajowego za wykonywane czynności zostaną określone w umowie zawartej między Ministrem Finansów a BGK.

Poręczenia udzielane przez Radę Ministrów i Ministra Finansów

Przedsiębiorcy mogą też skorzystać na tym, że Rada Ministrów lub Minister Finansów mogą udzielać poręczeń lub gwarancji do wysokości 50% pozostającej do spłaty kwoty kredytu objętego poręczeniem lub gwarancją wraz z 50% należnych odsetek od tej kwoty i innych kosztów bezpośrednio związanych z tym kredytem (art. 5 ustawy o poręczeniach i gwarancjach). Dotychczas limity te wynosiły 60%. Należy tu zastrzec, że Rada Ministrów może udzielić poręczenia lub gwarancji do wysokości wyższej w przypadku przedsięwzięcia o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej, bezpieczeństwa lub obronności państwa.

Likwidacja Krajowego Funduszu Mieszkaniowego

Od 31 maja 2009 r. Towarzystwa Budownictwa Społecznego, spółdzielnie mieszkaniowe i gminy mogą korzystać z preferencyjnych kredytów na inwestycje mieszkaniowe udzielanych przez BGK. BGK zastępuje tu zlikwidowany Krajowy Fundusz Mieszkaniowy (art. 15 ustawy nowelizującej). Po nowelizacji do zadań BGK należy:

• udzielanie, na warunkach preferencyjnych, kredytów Towarzystwom Budownictwa Społecznego oraz spółdzielniom mieszkaniowym na przedsięwzięcia inwestycyjno-budowlane mające na celu budowę lokali mieszkalnych na wynajem, z pewnymi zastrzeżeniami,

• udzielanie gminom, na warunkach preferencyjnych, kredytów na realizację komunalnej infrastruktury technicznej towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu.

Zmiany te są wynikiem nowelizacji ustawy z 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070, z późn. zm.).

Zmiany w PDOP

Nowelizacja wprowadza także zmiany do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zmiany zaczną obowiązywać od 15 maja 2009 r. Zlikwidowano wymóg, by środki BGK na gwarancje lub poręczenia pochodziły z Krajowego Funduszu Poręczeń Kredytowych (art. 16 ust. 2b pkt 7 updop). Zmiana jest wynikiem likwidacji od 31 maja 2009 r. Krajowego Funduszu Poręczeń Kredytowych.

Nowelizacja zwolniła od podatku dochody Banku Gospodarstwa Krajowego:

a) osiągnięte w związku z realizacją programów rządowych, w tym dochody ze zbycia udziałów, akcji lub innych papierów wartościowych przekazanych Bankowi Gospodarstwa Krajowego w celu finansowania tych programów,

b) ze zbycia udziałów lub akcji przekazanych nieodpłatnie Bankowi Gospodarstwa Krajowego przez ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa przed dniem likwidacji Krajowego Funduszu Poręczeń Kredytowych

- w części przeznaczonej wyłącznie na realizację programów rządowych (dodany nowelizacją art. 17 ust. 1 pkt 51 updop).

• ustawa z 2 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne, ustawy o Banku Gospodarstwa Krajowego oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. Nr 65, poz. 545

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...