Jak bronić się przed bankowym tytułem egzekucyjnym

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
rozwiń więcej
inforCMS
Przed zajęciem pieniędzy z rachunku bankowego przedsiębiorca może się bronić, składając powództwo przeciwegzekucyjne. Natomiast jego małżonek może ochronić część kwoty z rachunku wspólnego, wnosząc powództwo o zwolnienie od egzekucji.

Zadłużony przedsiębiorca, który ma rachunek w banku, musi liczyć się z tym, że komornik zajmie rachunek, by dokonać z niego egzekucji. Do zajęcia dochodzi w momencie doręczenia bankowi zawiadomienia o zakazie wypłat z rachunku. Polega ono na tym, że zaczyna obowiązywać zakaz wypłat z tego rachunku do wysokości zajętej wierzytelności z wyjątkiem bieżących wypłat na wynagrodzenie za pracę wraz z podatkami i innymi ciężarami ustawowymi oraz na zasądzone alimenty i renty o charakterze alimentacyjnym zasądzonej tytułem odszkodowania do wysokości przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez prezesa GUS. Komornik musi jednak wyrazić zgodę na dokonanie tych wypłat. Zajęcie obejmuje nawet kwoty, które nie zostały na rachunku jeszcze zgromadzone, a będą wpłacone dopiero po dokonaniu zajęcia.

Tylko z udziałów dłużnika

Na podstawie tytułu wykonawczego, który został wystawiony przeciwko dłużnikowi, komornik może też dokonać zajęcia z rachunku wspólnego prowadzonego dla dłużnika i osób trzecich oraz z rachunku wspólnego małżonków. Dlatego współwłaściciele rachunku wspólnego muszą bronić zgromadzonych tam swoich pieniędzy przed zajęciem w drodze egzekucji.

Z rachunku wspólnego czynności egzekucyjne mogą być prowadzone tylko do wysokości przypadającego dłużnikowi udziału w nim. Aby nie została zajęta kwota przekraczająca wysokość tego udziału, zadłużony przedsiębiorca powinien - w ciągu tygodnia od dokonanego zajęcia rachunku - przedłożyć komornikowi treść umowy regulującej prowadzenie tego rachunku. Gdy tego dobrowolnie nie zrobi, może zostać wezwany do wyjawienia majątku.

W razie zajęcia rachunku wspólnego dla wspólników spółki cywilnej komornik powinien o tym zawiadomić pozostałych wspólników. Wtedy komornik ustala wielkość poszczególnych udziałów współposiadaczy rachunku. Chodzi tutaj o współwłasność środków zdeponowanych na rachunku, a nie o zakres uprawnień wynikających z umowy tego rachunku, np. do dysponowania zgromadzonymi środkami przez współposiadaczy. Gdyby umowa nie określała wysokości tych udziałów, wówczas domniemywa się, że udziały wszystkich są równe. Po ustaleniu wysokości udziału dłużnika w tym rachunku pozostałe udziały zostaną zwolnione z egzekucji.

Jeżeli przy prowadzeniu egzekucji przeciwko dłużnikowi zostaną zajęte udziały innych współposiadaczy rachunku, będą oni mogli jedynie wystąpić z powództwem przeciwegzekucyjnym i domagać się wyłączenia spod egzekucji swoich pieniędzy.

Zwolnienie małżonka od egzekucji

Na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przeciwko dłużnikowi, który pozostaje w związku małżeńskim, może być prowadzona egzekucja z rachunku wspólnego dłużnika i jego małżonka. Przed utratą oszczędności małżonek, który nie jest dłużnikiem, może się bronić, wnosząc powództwo o zwolnienie od egzekucji. Taką możliwość ma jednak tylko wówczas, gdy na tym rachunku wspólnym zostały zgromadzone środki, które nie wchodzą do majątku osobistego dłużnika, oraz środki, które nie pochodzą z pobranego przez dłużnika wynagrodzenia za pracę i dochodów uzyskanych z innej działalności zarobkowej, z jego praw autorskich, praw pokrewnych, praw własności przemysłowych i innych praw twórcy. Natomiast przy rachunku wspólnym małżonków nie ustala się ich udziałów w majątku wspólnym.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...