Zawarcie układu z wierzycielem może uratować firmę

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
rozwiń więcej
inforCMS
Zadłużony przedsiębiorca może zawrzeć układ z wierzycielami nawet wówczas, gdy w sądzie toczy się postępowanie upadłościowe jego firmy. Zamiast likwidacji przedsiębiorstwa nastąpi jego restrukturyzacja.

Jeżeli wierzyciel stał się niewypłacalny i nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań, to sąd może ogłosić jego upadłość. Najczęściej skutkiem ogłoszenia upadłości jest likwidacja firmy. Wierzyciele zaspokajają wówczas swoje roszczenia z pozostałego po likwidacji majątku.

W najbardziej korzystnej sytuacji będzie zadłużony przedsiębiorca wówczas, gdy sąd ogłosi jego upadłość z możliwością zawarcia układu. Jego firma nie zostanie zlikwidowana, ale będzie funkcjonowała nadal i restrukturyzowała się. Natomiast dłużnik z wierzycielami zawrze układ, w którym określi sposób restrukturyzacji swoich zobowiązań.

Układ określa sposób spłaty długów

Restrukturyzacja może polegać m.in. na: odroczeniu ich wykonania, rozłożeniu spłaty długów na raty, zmniejszeniu sumy długów, konwersji wierzytelności na udziały lub akcje albo na zmianie, zamianie lub uchyleniu prawa zabezpieczającego określoną wierzytelność.

Zmniejszenie sumy długów oznacza proporcjonalne umorzenie wszystkich zobowiązań przedsiębiorcy. Taka wielkość umorzenia powinna zostać określona procentowo.

Najczęściej dłużnik proponuje zredukowanie sumy zobowiązań, odroczenie terminu płatności o kilka miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia o zatwierdzeniu układu oraz wskazuje liczbę i terminy zapłaty rat, w których będzie zapłacona nieumorzona część zobowiązania. Na spłatę wierzytelności może zostać przeznaczona część zysku, jaki osiąga nadal funkcjonujące przedsiębiorstwo.

Układ może zawierać również propozycje dosyć nietypowe. Na przykład dewelopera zobowiązanego do wybudowania i sprzedania mieszkań wierzycielom można zobowiązać do ograniczenia standardu wykończenia tych mieszkań.

Propozycje układowe może zgłosić zadłużony przedsiębiorca, nawet już po ogłoszeniu układu. Wówczas ma na to tylko miesiąc. Z ważnych powodów sędzia komisarz może przedłużyć do trzech miesięcy termin zgłoszenia propozycji układowych i przedłożenia danych. Razem z propozycjami układowymi musi wówczas przedłożyć rachunek wpływów pieniężnych za okres ostatnich 12 miesięcy, pod warunkiem że miał obowiązek prowadzić dokumentację umożliwiającą sporządzenie takiego rachunku.

Propozycje układowe może również zgłosić wierzyciel, który wystąpił z wnioskiem o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy z możliwością zawarcia układu i złożył wraz z wnioskiem wstępne propozycje układowe.

Zobowiązanie zadłużonego przedsiębiorcy można podzielić na dwie grupy, stosując jako kryterium podziału datę ich powstania. Są więc wierzytelności, które powstały przed dniem ogłoszenia upadłości, oraz późniejsze.

Propozycje układowe obejmują wszystkie wierzytelności, które zaciągnął zadłużony przedsiębiorca przed dniem ogłoszenia upadłości. Należą też do nich wierzytelności zabezpieczone przez przeniesienie na zabezpieczenie własności rzeczy, wierzytelności albo praw. Układ obejmuje też odsetki od wierzytelności powstałych przed dniem ogłoszenia upadłości, za cały czas opóźnienia spełnienia świadczenia.

Układ nie obejmie wszystkich długów

Z układu zostały wyłączone następujące wierzytelności: alimenty, renty z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci, wierzytelności o wydanie mienia, które podlegało wyłączeniu z masy upadłości, wierzytelności, które za zgodą sędziego komisarza zostały spłacone, wierzytelności, za które upadły przedsiębiorca odpowiada w związku z nabyciem spadku po ogłoszeniu upadłości, a także składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe. Nie obejmuje też wierzytelności ze stosunku pracy, zabezpieczonych hipoteką, zastawem skarbowym i hipoteką morską, gdy wierzyciel nie wyraził zgody na objęcie ich układem.

Ważne!

Propozycje układowe może zgłosić wierzyciel, który wystąpił z wnioskiem o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy z możliwością zawarcia układu i złożył wraz z wnioskiem wstępne propozycje układowe

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...