Jakie zapisy warto zmienić przy odnawianiu polisy

Marcin Jaworski
rozwiń więcej
inforCMS
To, jakie klauzule powinniśmy dodać do umowy ubezpieczenia, zależy przede wszystkim od profilu działalności i sytuacji w firmie. Coraz częściej nawet małym firmom gotowi są pomóc w tym brokerzy, szczególnie ci mniejsi.

Część firm, korzystając obecnie z dobrej koniunktury, modernizuje swoje budynki. Trzeba wiedzieć, że w standardowych umowach szkody, które wynikają z przeprowadzania prac remontowo-budowlanych, są wyłączone.

Można się jednak pokusić o przyjęcie specjalnej klauzuli ubezpieczenia szkód związanych z drobnymi pracami budowlano-montażowymi, naprawczymi lub modernizacyjnymi i konserwacyjnymi. Ideałem byłoby, żeby definicja drobnych prac obejmowała wszystkie prace, na które nie trzeba pozwolenia na budowę. Najczęściej jednak w klauzulach akceptowanych przez towarzystwa stosowany jest limit kwotowy wartości takich robót, np. w wysokości 50 tys. zł.

Nowe klauzule w umowie

Rozwijające się firmy powinny też zadbać o wprowadzenia klauzuli odstąpienia od zasady proporcji. Jest ona standardowo stosowana przy wypłacie odszkodowania, jeśli zadeklarowana suma ubezpieczenia była niższa od wartości mienia w dniu powstania szkody. W takim wypadku odszkodowanie pomniejsza się proporcjonalnie do zaniżenia sumy ubezpieczenia.

Standardowo w umowie powinna już znajdować się tzw. klauzula niedoubezpieczenia, która nie przewiduje zasady proporcji, jeśli wartość mienia w dniu szkody nie jest wyższa od sumy ubezpieczenia np. o 20 proc. Jednak nie zawsze ta wartość będzie wystarczająca, więc lepiej wprowadzić wspomnianą klauzulę.

Warto zadbać o sprzęt

We współczesnej firmie nie sposób obejść się bez sprzętu elektronicznego. Przedsiębiorcy, czytając ogólne warunki ubezpieczeń, w których mają zapis, że polisa obejmuje szkody wynikające z działania pioruna, nie mają jednak dobrej ochrony dla urządzeń elektronicznych czy elektrycznych.

W podstawowych polisach chodzi bowiem o odpowiedzialność za skutki bezpośredniego uderzenia pioruna w przedmiot ubezpieczenia. Oznacza to, że np. komputer musiałby być zniszczony przez bezpośrednie uderzenie pioruna, a nie spalić się w wyniku przeniesienia wysokiego napięcia po uderzeniu pioruna nawet w odległy transformator. Dlatego do umów warto wprowadzić klauzulę objęcia szkód wynikających z pośredniego uderzenia pioruna.

Szczególne przypadki

Przy tej okazji warto też wspomnieć o klauzuli rozmrożenia środków obrotowych, przydatnej szczególnie w przypadku sklepów czy hurtowni.

Zapis przewidujący odpowiedzialność za rozmrożenie wynikające z awarii urządzenia chłodniczego (np. w wyniku działania pioruna) czy po prostu przerwy w dostawie energii, akceptuje bez problemu większość towarzystw na rynku.

JAK TO ZROBIĆ...

Korzystamy z usług brokera

PROBLEM: Skąd mogę wiedzieć, jakie zmiany w umowie wprowadzić, żeby uzyskać dobry zakres ochrony?

ROZWIĄZANIE: W przypadku małych i średnich firm coraz częściej można liczyć w tym zakresie na poradę brokerów ubezpieczeniowych. To pośrednicy, którzy działają w imieniu i na rzecz klienta, a nie w imieniu i na rzecz towarzystwa ubezpieczeniowego jak agenci ubezpieczeniowi. Podstawowym wyróżnikiem brokera jest obowiązek dostarczenia przez niego rekomendacji najlepszej dla klienta oferty. Jeśli źle doradzi klientowi, ten będzie mógł domagać się odszkodowania. Ponieważ brokerzy uczestniczą też w procesie likwidacji szkód, dobrze wiedzą, które zapisy umowy najczęściej powodują brak wypłaty odszkodowania. Koszty usługi brokera są uwzględniane w cenie polisy i wypłacane przez towarzystwo. Klient ma jednak prawo żądać od brokera, żeby w analizie i rekomendacji oferty podawał wysokość płaconej prowizji (jeśli mamy wątpliwości, czy przy polecaniu oferty nie kieruje się wysokością wynagrodzenia). Można też umówić się, że towarzystwo poda składkę bez prowizji, a wypłaci ją klient.

MARCIN JAWORSKI

marcin.jaworski@infor.pl

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...