Jak cena wykupu przedmiotu leasingu wpływa na wysokość rat w trakcie jego trwania

Krzysztof Rustecki
rozwiń więcej
inforCMS
Spółka z o.o. zamierza zawrzeć umowę leasingu na wynajmowany przez nią dotychczas samochód osobowy osobie prowadzącej indywidualną działalność gospodarczą. Osoba ta jest jednocześnie jednym z udziałowców spółki z o.o. Czy ustalona w umowie wartość końcowa przedmiotu leasingu wpływa na sumę opłat będących podstawą uznania danej umowy za umowę leasingu? Czy cena końcowa może spowodować obniżenie ceny czynszów miesięcznych poniżej cen stosowanych w najmie samochodów osobowych?


RADA


Do sumy opłat pozwalających uznać daną umowę za umowę leasingu zaliczana jest również wartość, po której korzystający będzie mógł zakupić przedmiot leasingu po zakończeniu umowy. Cena końcowa przedmiotu leasingu może mieć zatem wpływ na wysokość rat leasingowych. Czynsz ustalony w umowie leasingu również może być niższy od rynkowej ceny najmu samochodu.


UZASADNIENIE


Za umowę leasingu operacyjnego w rozumieniu art. 17b ust. 1 updop uważana jest umowa, która została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości oraz suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.


A zatem jednym z warunków niezbędnych dla uznania umowy za umowę leasingu jest, aby suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiadała co najmniej wartości początkowej środka trwałego będącego przedmiotem tej umowy (art. 17b ust. 1 pkt 2 updop).


WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Jednym z warunków uznania umowy za umowę leasingu jest, aby suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiadała co najmniej wartości początkowej środka trwałego będącego przedmiotem tej umowy.


Natomiast na podstawie art. 17j ust. 1 updop, jeżeli w umowie leasingu została określona cena, po której korzystający ma prawo nabyć przedmiot umowy po zakończeniu podstawowego okresu tej umowy, cenę tę uwzględnia się w sumie opłat wynikających z tej umowy. A zatem jeżeli wartość końcowa samochodu będącego przedmiotem leasingu (tj. cena, po której korzystający może zakupić samochód po zakończeniu leasingu) będzie określona w umowie, to jest zaliczana do sumy opłat pozwalających uznać tę umowę za umowę leasingu.


Warto zauważyć, że nie jest istotne, czy korzystający rzeczywiście skorzysta z tego prawa (dokona zakupu). Nieskorzystanie z tego prawa nie powoduje, że umowa nie będzie uznawana za umowę leasingu w rozumieniu przepisów podatkowych. Jednocześnie czynsze z tytułu leasingu mogą nawet być niższe od rynkowych czynszów z tytułu najmu, bowiem w przypadku leasingu istotne jest spełnienie warunków pozwalających daną umowę uznać za umowę leasingu. Natomiast sposób określenia wysokości czynszów ustawodawca pozostawił stronom tej umowy. Czynsz ustalony w umowie leasingu może być zatem niższy od rynkowych cen najmu samochodu.


- art. 17a pkt 1, pkt 4 lit. a), art. 17b ust. 1, art. 17j ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

- art. 23 ust. 1 pkt 46 i ust. 3b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1243


Krzysztof Rustecki

ekspert w zakresie podatków dochodowych

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...