Elektroniczne kanały dostępu do rachunków firmowych

Maciej Bednarek
rozwiń więcej
inforCMS
Korzystanie z kont internetowych to nie tylko oszczędność czasu. Wykorzystując kanały elektroniczne, można zaoszczędzić na prowadzeniu konta i przelewach.


Prowadząc własną firmę nie warto tracić czasu na załatwianie bankowych formalności. Przelewy, w tym również do ZUS i urzędów skarbowych, oraz kilka innych operacji można zlecać z siedziby firmy - przez internet. Oferta rachunków bieżących dla firm w ciągu ostatnich kilku miesięcy wzbogaciła się o kilka nowych propozycji. Można zaobserwować, że banki coraz częściej wprowadzają oddzielne pakiety dla firm z sektora mikroprzedsiębiorstw lub modyfikują dotychczas istniejące, tak by spełniały oczekiwania tego segmentu.


Bankowość internetowa


Obecnie większość instytucji umożliwia przedsiębiorcom korzystanie z usług bankowości internetowej. Są to zarówno banki tradycyjne, jak i banki wyłącznie internetowe, nieposiadające placówek (mBank, Inteligo, Volkswagen Bank direct).


- Dla małej firmy korzystanie z bankowości internetowej jest nie tylko wygodniejsze, ale i tańsze. A właśnie do kosztów obsługi rachunku bankowego startujące mikro firmy przywiązują często dużą uwagę. Do niedawna opłata za prowadzenie firmowego rachunku bankowego wynosiła nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Dziś niektóre banki, na przykład internetowy mBank czy MultiBank, oferują prowadzenie rachunku bez opłat - mówi Wojciech Boczoń, analityk portalu Bankier.pl.


Coraz większa konkurencja na rynku może jednak utrudnić przedsiębiorcom znalezienie optymalnej oferty. Poszukiwania powinno się zacząć przede wszystkim od określenia, czego tak naprawdę od banku wymagamy. Potrzeby firm są różne w zależności od skali działalności i wysokości obrotów.


- Mikrofirmie może wystarczyć konto w banku internetowym do regulowania swoich zobowiązań wobec ZUS, urzędu skarbowego i kontrahentów. Nadal jednak wielu przedsiębiorców rozlicza się gotówkowo. W takiej sytuacji lepszy może okazać się bank tradycyjny, który oprócz placówek umożliwi także dostęp do bankowości internetowej, choć niekiedy za trochę większą opłatą - radzi Wojciech Boczoń.


Ważny wybór oferty


Istotna jest także liczba przelewów dokonywanych co miesiąc. Jeżeli firma zleca dużo operacji tego typu, warte uwagi może być konto droższe, ale umożliwiające dokonywanie tych zleceń bez opłat lub po niższej cenie. Niektóre banki oferują dwa warianty rachunków: tani rachunek z wyższymi prowizjami za operacje lub droższy z niższymi opłatami. Część banków umożliwia także zlecanie przez internet przelewów do ZUS i urzędów skarbowych bez opłat.


Przewagą bankowości internetowej nad tradycyjną jest nie tylko cena, ale i oszczędność czasu.


- Przelewy można zlecać bezpośrednio sprzed ekranu monitora, a stałych odbiorców zdefiniować w systemie. Później zlecenie przelewu ogranicza się do kilku kliknięć myszką. Co równie ważne, podgląd rachunku przez internet daje możliwość bieżącego śledzenia wydatków i obserwowania historii firmowego konta. Banki umożliwiają także eksportowanie określonych danych i wyciągów do plików i przechowywanie ich na komputerze osobistym - dodaje ekspert Bankier.pl


Konta internetowe dla MSP. Prowizje za podstawowe operacje

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


MACIEJ BEDNAREK

maciej.bednarek@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...