Dlaczego warto wybrać leasing jako formę finansowania działalności przedsiębiorstw

Mariusz Kurzac
rozwiń więcej
inforCMS
Ruchomości i coraz częściej również nieruchomości są przedmiotem transakcji leasingowych. Elastyczność oferty sprawia, że rynek ciągle się rozwija.


Nieprzerwanie od 2002 roku obserwujemy rozwój rynku leasingu i jego kolejne doskonałe wyniki roczne. Również połowa 2007 roku zakończona została kolejnym sukcesem branży leasingowej - wyleasingowane ruchomości i nieruchomości osiągnęły wartość 15,4 mld zł (wzrost w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego wyniósł 70 proc.).


Leasing nieruchomości


Dynamiczny rozwój rynku leasingu wynika z coraz szybszego rozwoju gospodarczego Polski, co w naturalny sposób wpływa na wzrost inwestycji, a tym samym na zainteresowanie leasingiem. Przedmiotem transakcji leasingowej mogą być zarówno nieruchomości, jak i ruchomości. W przypadku leasingu nieruchomości przedmiotem umowy są najczęściej budynki ukończone (takie jak: budynki biurowe, hale magazynowe, sklepy, super- i hipermarkety, centra logistyczne, autoryzowane salony samochodowe, hale/zakłady produkcyjne) wraz z prawem własności gruntu lub prawem wieczystego użytkowania gruntu wraz z częściami składowymi.


Jedną z głównych cech finansowania nieruchomości za pomocą leasingu jest elastyczność oferty i - co za tym idzie - dostosowanie warunków umowy do potrzeb i wymagań korzystającego. Przede wszystkim oznacza to możliwość spłacania rat leasingowych w perspektywie wielu lat, a także skorelowanie wysokości rat z możliwościami finansowymi korzystającego i charakterem prowadzonego przez niego biznesu (w umowie leasingu można uwzględnić np. sezonowość przychodów korzystającego). Elastyczność w dopasowywaniu umów to pochodna specyfiki finansowania, jaką jest leasing nieruchomości. Indywidualne podejście do klienta ma swoje korzenie w wartości zawieranych umów, które są najczęściej wyższe niż w przypadku umów dotyczących maszyn i urządzeń. Warto też pamiętać, że sam przedmiot leasingu (każda nieruchomość jest unikatowa) wiąże się m.in. z koniecznością każdorazowego przeprowadzenia procedur przygotowujących do zawarcia umowy leasingu. Polegają one m.in. na wykonaniu audytu prawnego, analizy kredytowej i wyceny nieruchomości. Korzystający może też wybrać najbardziej korzystny z jego punktu widzenia rodzaj leasingu. Może to być leasing operacyjny lub finansowy. Czynnikiem, który zachęca przedsiębiorców do korzystania z leasingu nieruchomości, jest możliwość wliczenia rat leasingowych (wraz z opłatami początkowymi) w koszty uzyskania przychodu. Dzięki temu firma ma możliwość obniżenia wysokości zobowiązań podatkowych oraz może poprawić swoją płynność finansową. Ta forma finansowania daje również możliwości zdyskontowania przez klienta po okresie leasingu wzrostu ceny nieruchomości.


Leasing ruchomości


W przypadku leasingu ruchomości przedmiotem umowy są najczęściej: maszyny i urządzenia (produkcyjne, przetwórcze i budowlane), linie produkcyjne i technologiczne, floty transportowe (samochody ciężarowe, ciągniki siodłowe, naczepy, przyczepy, autobusy, wózki widłowe), sprzęt komputerowy i biurowy. W transakcjach dotyczących leasingu ruchomości klient wybiera przedmiot leasingu i jego dostawcę. Następnie podpisuje z firmą leasingową umowę leasingu na użytkowanie wybranego przez siebie środka trwałego. Po podpisaniu umowy firma leasingowa kupuje przedmiot u wskazanego dostawcy i oddaje go klientowi do użytkowania.


Leasing ruchomości ma zastosowanie zarówno w finansowaniu nabycia nowych środków trwałych, jak również, poprzez leasing zwrotny, już kupionych i pracujących w firmie.


Płynność i tarcza


Leasing zwrotny - jest to forma leasingu polegająca na odkupieniu od klienta środków trwałych, będących jego własnością i oddaniu mu w użytkowanie na podstawie umowy leasingu. Taka transakcja pozwala na uwolnienie środków finansowych zamrożonych w sfinansowanych wcześniej inwestycjach. Umowy leasingu zwrotnego mogą być zawierane zarówno jako umowy leasingu operacyjnego, jak i finansowego.


Dodatkowe korzyści wynikające z leasingu ruchomości to: poprawa płynności finansowej klienta, uzyskanie efektu tarczy podatkowej - dzięki zaliczeniu całości rat leasingowych w koszt uzyskania przychodu (leasing operacyjny), możliwość dostosowania płatności rat leasingowych do przychodów klienta, przyspieszona amortyzacja środków trwałych, kompleksowa obsługa procesu zakupu środków trwałych, uproszczone procedury oraz możliwość finansowania do 100 proc. wartości przedmiotu leasingu.


MARIUSZ KURZAC

dyrektor marketingu i sprzedaży, członek zarządu ING LeaseA

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...