Wniosek o dopłaty bezpośrednie dla rolników - do kiedy?

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
rozwiń więcej
Wniosek o dopłaty bezpośrednie dla rolników tylko do 31 maja 2022 / Shutterstock
Wniosek o dopłaty bezpośrednie rolnicy mogą składać do 31 maja 2022, jeśli chcą otrzymać 100 proc. dofinansowania. Termin warunkowo został wydłużony, jednak za każdy dzień wysyłki wniosku po tej dacie dotacja zostanie zmniejszona o 1 proc.
rozwiń >

Dopłaty bezpośrednie dla rolników - co to jest

Są to subwencje pieniężne dla rolników wypłacane przez Unię Europejską. Polegają one na dopłacie do hektara użytków rolnych. Rolnik, który chce je otrzymać, musi złożyć odpowiedni wniosek do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Komu należą się dopłaty bezpośrednie

Wnioskujący nie musi być właścicielem działki rolnej, którą uprawia. Może ją dzierżawić, bądź użytkować. Dofinansowanie przysługuje faktycznemu użytkownikowi uprawianej ziemi, a nie jej posiadaczowi.

Podstawowe warunki otrzymania dopłaty bezpośredniej przez rolnika w 2022

Wysokość dopłat bezpośrednich zależy tylko od powierzchni gospodarstwa rolnego oraz od powierzchni upraw dotowanych.

Aby otrzymać dopłatę bezpośrednią, należy posiadać w sumie minimum 1 ha użytków rolnych uprawianych lub utrzymanych w dobrej kulturze.

Lista dopłat bezpośrednich w Polsce w 2022 roku

  1. Jednolita płatność obszarowa (JPO).
  2. Płatność z tytułu praktyk rolniczych korzystnych dla klimatu i środowiska, inaczej płatność za zazielenienie.
  3. Płatność dla młodych rolników.
  4. Płatność dodatkowa, inaczej redystrybucja.
  5. Płatności związane z produkcją.
  6. Płatności w ramach przejściowego wsparcia krajowego.
  7. System dla małych gospodarstw.

Wniosek o dopłaty bezpośrednie dla rolników – do kiedy

Rolnicy mogą składać wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich w terminie do dnia 31 maja 2022 roku.

Jednak Ci, którzy nie zrobią tego w wyżej wskazanym terminie mogą złożyć go w ciągu kolejnych 25 dni kalendarzowych. Ostateczny termin ich przyznawania kończy się 27 czerwca 2022 r. Jednak w takim przypadku dopłata zostanie pomniejszona o 1 proc. za każdy dzień opóźnienia, liczonego od dnia 31 maja 2022 r. Można więc stracić nawet 27 proc. dopłaty.

 

Jak złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie dla rolników

Rolnicy w 2022 roku mogą przesyłać wnioski o dopłaty bezpośrednie tylko i wyłącznie elektronicznie. Nie ma możliwości złożenia ich w formie papierowej.

Umożliwia to aplikacja eWniosekPlus, dostępna na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) na portalu ARiMR.

Aby się zalogować, bądź zarejestrować kliknij tu >>>>>>>>

Aplikacja eWniosekPlus prowadzi rolnika przez cały proces składania wniosku. Rolnik na działkach referencyjnych (ewidencyjnych), spersonalizowanych na podstawie wniosku z 2021 r. lub na dodanych nowych działkach referencyjnych, po narysowaniu uprawy, zaznacza o jakie płatności wnioskuje do danej uprawy oraz dodaje niezbędne załączniki. Pozostałe dane we wniosku wypełniane są automatycznie przez aplikację.

W zakresie płatności do zwierząt, rolnik zaznacza wnioskowanie o płatność oraz w przypadku płatności do krów i płatności do bydła dodaje znaki identyfikacyjne zwierząt (ręcznie lub pobiera z bazy IRZ).

Rolnik, który nie posiada komputera może liczyć na pomoc techniczną ARiMR. W każdym biurze powiatowym powstały specjalnie stanowiska wyposażone w komputer, z którego może skorzystać rolnik chcący złożyć wniosek. Może również liczyć na wsparcie pracowników.

 

Zmiany we wniosku o dopłaty bezpośrednie – termin złożenia

Zmiany do wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich (z wyłączeniem płatności do zwierząt) i przejściowego wsparcia krajowego można składać do dnia 15 czerwca 2022 r. Przesłane w po tym terminie będą skutkowały pomniejszeniem płatności wypłaty dofinansowania.

 

Braki we wniosku oraz na załącznikach, uzupełnione po dniu 27 czerwca 2022 r., nie zostaną uwzględniane w prowadzonym postępowaniu administracyjnym w sprawie przyznania płatności.

 

Co można zmienić we wniosku o dopłatę bezpośrednią?

  1. Dodanie nowej działki ewidencyjnej lub działki rolnej

- niezbędne jest załączenie wymaganych załączników.

  1. Zmniejszenie zadeklarowanych wcześniej powierzchni działek rolnych.
  2. Zmiany w kwestii wykorzystania działek rolnych na zazielenienie.

- okoliczności muszą być należycie uzasadnione.

- jeśli rolnik nie może zrealizować praktyki zazielenienia w zakresie utrzymania obszarów proekologicznych (EFA), wówczas może dokonać zmiany elementu proekologicznego.

 

Ważne! Wszelkie zmiany do wniosku składa się poprzez nowy formularz, jednak z odznaczeniem celu : ZMIANA DO WNIOSKU.

 

Śmierć rolnika składającego wniosek o dopłatę bezpośrednią – co dalej

W przypadku śmierci rolnika, który składał wniosek, gdy zgon nastąpił w okresie pomiędzy złożeniem wniosku a wydaniem decyzji przyznającej płatności, dofinansowanie przysługuje spadkobiercy, jeżeli:

  • grunty, które były objęte wnioskiem o przyznanie płatności, były w posiadaniu rolnika lub jego spadkobiercy w dniu 31 maja roku, w którym został złożony ten wniosek,
  • zwierzęta, które były objęte wnioskiem o przyznanie płatności związanych do zwierząt, były w posiadaniu rolnika lub jego spadkobiercy przez okres, w jakim posiadanie zwierząt jest warunkiem przyznania tych płatności,
  • spełnia on warunki do przyznania danej płatności.

Spadkobierca, który chce otrzymać dofinansowanie, o które wnioskował zmarły musi w ciągu 7 miesięcy od dnia śmierci rolnika złożyć o to wniosek do biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (do tego samego, do którego wniosek o dofinansowanie złożył spadkodawca).

 

Kwoty na dopłaty bezpośrednie w 2022

Stawki płatności za dany rok określane są w rozporządzeniach Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na podstawie kursu euro na dzień 30 września danego roku. Jest to kurs ogłaszany przez Europejski Bank Centralny.

 

Stawki dopłat dla płatności w roku 2021:

  • Jednolita płatność obszarowa 487,62 zł/ha,
  • za zazielenienie 327,26 zł/ha,
  • dodatkowa 184,54 zł/ha,
  • dla młodego rolnika 308,59 zł/ha.

 

 

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...