Zakaz importu polskiego drobiu na Filipiny zniesiony

Filipiny zniosły zakaz importu polskiego drobiu
Dzięki intensywnym i wspólnym działaniom Ambasady RP, Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Manili i Głównego Inspektoratu Weterynarii (GIW) w dniu 27 października Filipiny zniosły zakaz importu polskiego drobiu w kategorii mięsa odkostnionego mechanicznie (MOM).

Zniesienie zakazu importu drobiu

Zarządzenie Ministra znoszące zakaz importu polskiego drobiu to rezultat rocznej pracy, wspólnie koordynowanych spotkań z przedstawicielami administracji publicznej jak i organizacjami okołobiznesowymi w sektorze prywatnym reprezentującymi na Filipinach branżę mięsną.

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Polska jako największy producent w UE

Według danych Głównego Inspektoratu Weterynarii, w ubiegłym roku polskie zakłady mięsne wyprodukowały 2,261,116 ton drobiu, sytuując Polskę jako największego producenta w Unii Europejskiej. Branża drobiu rośnie w tempie 5-10% rocznie i podwoiła swoją moc produkcyjną w ciągu ostatniej dekady, kiedy to w 2010 r. wyprodukowała 1,154,000 ton surowca. Polskie produkty drobiowe są dystrybuowane na rynku wewnętrznym Unii Europejskiej oraz eksportowane do ponad 40 krajów świata.

Szanse na większą wymianę handlową

Możliwość eksportu drobiu MOM na Filipiny otwiera polskim producentom drzwi na rynek 110 mln mieszkańców. Przy obecnych cenach surowca wartość polskiego eksportu MOM na Filipiny może wynieść ok. USD 75 mln rocznie. Bliska współpraca w tej kategorii oparta na zaufaniu może również wspomóc starania polskich placówek dyplomatycznych i handlowych w Manili i przyczynić się do zwiększenia wymiany handlowej pomiędzy Polską i Filipinami. Zarejestruj się »-->

- Dzięki naszym staraniom i nieustannemu dialogowi, Filipińczycy wiedzą, że Polscy producenci oferują drób o najwyższych europejskich standardach i jednocześnie najbardziej konkurencyjnych cenach na rynku. Polskie zakłady, które również współpracują z nami w tej dziedzinie, są gotowe, aby wspomóc starania filipińskich producentów mięsa w pozyskaniu dobrej jakości surowca i zapobiegnięciu sytuacji kryzysowej w branży. Wysokie standardy produkcji, bezpieczeństwo żywności i atrakcyjne ceny przekonują stronę filipińską, z którą prowadzimy rozmowy, o wartościach płynących z udzielenia akredytacji polskim zakładom - mówi Rafał Owczarek, kierownik biura PAIH na Filipiach

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA   

Moja firma
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

pokaż więcej
Proszę czekać...