Termin na złożenie zaświadczenia w KRUS o wysokości podatku dochodowego uzyskanego przez rolnika-przedsiębiorcę zostaje zawieszony do zakończenia stanu epidemii

Każdego roku rolnik-przedsiębiorca podlegający ubezpieczeniu w KRUS ma obowiązek złożenia zaświadczenia z Urzędu Skarbowego o wysokości należnego podatku dochodowego od przychodów uzyskanych w poprzednim roku kalendarzowym. Ustawowy termin na złożenie takiego dokumentu upływa 31 maja. Konsekwencją niezłożenia takiego dokumentu w terminie albo przekroczenie górnej granicy podatku dochodowego jest wyłączenie takiej osoby z ubezpieczenia w systemie rolniczym. W tym roku ze względu na stan epidemii termin ten został zawieszony do jego zakończenia. Oznacza to, że rolnicy-przedsiębiorcy mają więcej czasu na złożenie takiego zaświadczenia (oświadczenia) w KRUS.

Rolnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą mają obowiązek złożyć w KRUS do 31 maja danego roku oświadczenie lub zaświadczenie uzyskane z urzędu skarbowego o kwocie należnego podatku za rok ubiegły. Jeżeli termin ten nie zostanie zachowany lub zostanie przekroczony limit kwoty granicznej podatku za rok ubiegły (w 2019 r. - 3454 zł), rolnik zostaje wyłączony z ubezpieczenia rolniczego z dniem, do którego powinien złożyć wymieniony dokument, tj. 31 maja danego roku (ostatni dzień ubezpieczenia w KRUS). Jednakże ze względu na trwający w Polsce stan epidemii, omawiany termin został zawieszony do dnia zakończenia tego stanu. Oznacza to, że rolnik-przedsiębiorca, który nie złoży zaświadczenia z Urzędu Skarbowego do 1 czerwca 2020 r. (31 maja przypada w niedzielę), nie zostanie wyłączony z ubezpieczenia rolnego z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej (art. 15zzr ust. 1 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych), jeżeli złoży to zaświadczenie najpóźniej w ostatnim dniu trwania stanu epidemii.

Przypomnijmy, że zaświadczenie/oświadczenie o wysokości należnego podatku powinni złożyć ci rolnicy (lub ich domownicy), którzy po rozpoczęciu działalności gospodarczej lub rozpoczęciu współpracy przy prowadzeniu działalności gospodarczej, złożyli w KRUS oświadczenie o woli kontynuowania ubezpieczenia w KRUS.

Należy też zwrócić uwagę na to, że nie mogą kontynuować ubezpieczenia w KRUS ci rolnicy, którzy zaczną prowadzić działalność w formie spółki (lub przekształcą jednoosobową działalność gospodarczą w działalność prowadzoną w formie spółki) - zob. art. 5a ust. 10 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Rolnik, będący jednocześnie np. wspólnikiem spółki prawa handlowego, zawsze będzie objęty obowiązkiem powszechnego ubezpieczenia w ZUS. Nie ma tu znaczenia jaka będzie wysokość płaconego przez niego w roku ubiegłym podatku. Dlatego też w przypadku przekształcenia działalności jednoosobowej w działalność w formie spółki, rolnik utraci prawo do kontynuowania ubezpieczenia w KRUS z dniem przekształcenia. W przypadku przekształcenia rolnik przestaje być uprawniony do kontynuowania ubezpieczenia w KRUS i zostaje zwolniony z obowiązku przedstawiania zaświadczenia/oświadczenia o wysokości podatku należnego za rok ubiegły.

PODSTAWA PRAWNA:

· art. 5a ust. 1, 3-4, 6-7 i 10 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników - j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 174

· art. 4 pkt 11 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 43; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 568

· obwieszczenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 4 lipca 2019 r. w sprawie rocznej kwoty granicznej - M.P. z 2019 r. poz. 697

· art. 15zzr ust. 1 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych - Dz.U. z 2020 r. poz. 374, ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 695

Agata Pinzuł

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych, redaktor "MONITORA księgowego"

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...