Pralnia - lokal i lokalizacja

Anna Konarzewska-Żuczek
Prawnik
rozwiń więcej
Praktyczne przygotowania do rozpoczęcia działalności zacznij od znalezienie dobrego lokalu. Wybrane przez Ciebie miejsce będzie miało ogromny wpływ na powodzenie przedsięwzięcia.

Najlepiej aby w pobliżu wybranego lokalu był np. duży parking lub miejsce o dużym natężeniu ruchu. Innym dobrym rozwiązaniem może być centralny punkt osiedla mieszkaniowego (np. w pobliżu przystanku autobusowego, sklepu spożywczego, lokalnego bazaru itp.).

Pomysłem na pralnię może być otwarcie jej w centrum handlowym lub hipermarkecie. Np. na stronie internetowej www.firbimatic.pl znajdziesz ciekawe informacje.
Firma wyspecjalizowała się w tego typu usługach projektując i wykonując pralnie „pod klucz”.

Jakim warunkom musi odpowiadać lokal?

Lokal powinien mieć powierzchnię większą niż 50 m2, wysokość 3,3m, od 5 do 8 m2 powinno zostać przeznaczone na pomieszczenia socjalne, pomieszczenie sanitarne to nie mniej niż 2-3 m2 oraz magazyn na środki chemiczne 2 m2.

Lokal przeznaczany na pralnię powinien mieć dostęp do prądu o dużej mocy, dlatego też konieczne będzie zwrócenie się do zakładu energetycznego o przyznanie odpowiedniej mocy.

Trzeba się liczyć z tym, ze adaptacja wybranego lokalu nie będzie zbyt tania.

Konieczne będzie zainstalowanie wentylacji mechanicznej oraz instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i sprężonego powietrza.

Ściany muszą zostać pokryte odpowiednim materiałem.

Lokal musi spełnić wszystkie wymagania bhp i przeciwpożarowe. Informacje o wymogach Sanepidu można uzyskać w Powiatowej lub Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. W Powiatowej Komendzie Straży Pożarnej dowiesz się o wymogach przeciwpożarowych.

Jeśli wybrany lokal wymaga remontu, po jego zakończeniu musisz zawiadomić w celu dokonania odbioru lokalu następujące służby:
- straż pożarną,
- PIP (BHP),
- nadzór budowlany Urzędu Gminy/Dzielnicy,
- w niektórych wypadkach może być wymagana opinia Wydziału Ochrony Środowiska,
- Sanepid.

Jeśli zdecydujesz się na postawienie własnego budynku pamiętaj o istotnych kwestiach sanitarnych, przeciwpożarowych czy budowlanych dotyczących lokalu. Obowiązywać cię będą ogólnie obowiązujące zasady.

Wszelkie warunki jakie musi spełniać Twój lokal znajdziesz w rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (opublikowane w Dz. U. z 2002 r. Nr 75, poz. 690). W rozporządzeniu tym znajdziesz wszelkie wymagania sanitarne, przeciwpożarowe, bhp.

Anna Konarzewska-Żuczek

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...