Na co zwrócić uwagę wypełniając wniosek EDG-1

Paulina Sojczyńska
rozwiń więcej
Wypełnianie wniosku EDG - 1.
Wypełnienie wniosku wydaje się nie być trudne, ale zdarzyć się może, że zawiłości języka urzędniczego mogą skutecznie uniemożliwić zrozumienie najprostszego formularza. Na pierwszy rzut oka wniosek EDG-1 to zwykły druk, w którym widnieją takie rubryki, jak imię, nazwisko czy adres, ale nie dajmy się zwieść, bo to dopiero pierwsza strona. Dlatego kilka drobnych wskazówek, jak prawidłowo wypełnić wniosek, na pewno się przyda.

Po pierwsze – wczytaj się w poszczególne instrukcje

Przedsiębiorca, zakładający własną działalność, może być lekko podirytowany ilością formalności, jakie musi załatwić. Jednak bezbłędne wypełnianie wniosku bez przeczytania instrukcji nie jest raczej możliwe. Dokładne przestudiowanie poszczególnych rubryk pozwoli zorientować się, które pola trzeba wypełnić, co gdzie wpisać albo co zaznaczyć krzyżykiem. Takie zeznanie podatkowe nie jest raczej przyjemne, a bez instrukcji na pewno mniej przystępne.

Ważne w wypełnianiu wniosku EDG-1 jest szczególne zwrócenie uwagi na to, w jakim celu go wypełniamy. Inne pola wypełnia się w formularzu, gdy wpisujemy do ewidencji nową działalność, a inaczej gdy dokonujemy zmiany wpisu lub wypisu z ewidencji. Zdarza się, że niestaranne wypełnienie pól oznaczonych symbolem * przyczynia się do powstawania tzw. czeskich błędów, co skutkuje np. zmianą właściciela firmy albo siedziby.

Polecamy: serwis Mała firma

Co więcej, gdy przejdziemy dalej do miejsca, w którym należy określić rodzaj prowadzonej działalności, istotne jest, aby wiedzieć jak został on oznaczony w Polskiej Klasyfikacji Działalności z roku 2007 i 2004, ponieważ oznaczenie to kategoryzuje rejestrowaną działalność. Trzeba podać 5-cio znakowy symbol przypisany do odpowiedniego rodzaju w celu określenia klasy działalności gospodarczej.

Gdy wypełniamy wniosek na miejscu w urzędzie, można wesprzeć się zamieszczonym na tablicy wzorem druku oraz wykazem PKD. Natomiast dla przedsiębiorców, preferujących wirtualne rozwiązania, klasyfikację PKD można odnaleźć na ogólnodostępnych stronach internetowych.

Po drugie – sprawdź załączniki

Oprócz podstawowego EDG-1 przedsiębiorca, wypełniający wniosek, otrzymuje w pakiecie wzory dodatkowych formularzy: EDG-MW, EDG-RD i EDG-RB. Brzmi przerażająco, ale wcale takie nie jest. Są to dodatkowe części wniosku EDG, które należy wypełnić w odpowiednich przypadkach.

Pierwszy z nich EDG-MW to tzw. dodatkowe miejsca wykonywania działalności gospodarczej. Wypełnia go wnioskodawca, który prowadzi działalność w co najmniej dwóch miejscach. W przypadku EDG-RB, czyli informacji o rachunkach bankowych, wskazać należy numer rachunku bankowego działalności. Natomiast EDG-RD (rodzaj działalności) informuje o dodatkowych rodzajach działalności.

Na koniec – świadome wypełnienie wniosku

Ktoś by mógł zapytać, co jest trudnego w wypełnieniu wniosku. W zasadzie nic, ale zawsze może wkraść się mały błąd literowy (który może mieć bolesne konsekwencje formalne) albo niestarannie wpisana nazwa, którą urzędnik zinterpretuje inaczej niż zamierzał wnioskodawca. Dlatego warto sprawdzić to, co wpisaliśmy w formularzu nawet kilkakrotnie.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...