Zabezpiecz wierzytelność hipoteką umowną

Dariusz Budnik
Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy
rozwiń więcej
Hipoteką może zostać także obciążona ułamkowa cześć nieruchomości, jeżeli stanowi udział współwłaściciela.
Każda osoba, tak fizyczna, jak i prawna, udzielająca pożyczki, czy też kredytu, winna zadbać o swoje należności i powinna ich spłatę zabezpieczyć. Przeczytaj i dowiedz się jak to zrobić.

Bardzo dobrym sposobem zabezpieczenia wierzytelności jest wpisanie za zgodą dłużnika na jego nieruchomości hipoteki umownej.

Na czym można ustanowić hipotekę?

Hipoteka, jest instrumentem prawnym, który umożliwia zabezpieczenie określonej wierzytelności na nieruchomości dłużnika, na mocy którego wierzyciel może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości bez względu na to, czyją stała się własnością, i z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi właściciela nieruchomości.

Hipoteką może zostać także obciążona ułamkowa cześć nieruchomości, jeżeli stanowi udział współwłaściciela.

Hipoteką może zostać obciążone także użytkowanie wieczyste, wówczas hipoteka obejmuje także budynki i urządzenia na użytkowanym terenie, które stanowią własność wieczystego użytkownika.

Zobacz również serwis: Księgi wieczyste i hipoteka

Hipoteka może zostać także ustanowiona na własnościowym spółdzielczym prawie do lokalu mieszkalnego, spółdzielczym prawie do lokalu użytkowego, prawie do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, a nawet na wierzytelności zabezpieczonej hipoteką.

Powstanie hipoteki

Hipoteka powstaje poprzez dokonanie stosownego wpisu w księdze wieczystej. A więc na podstawie umowy zawartej między stronami – wierzycielem i dłużnikiem – sąd na wniosek jednej ze stron wpisuje hipotekę do księgi wieczystej określonej nieruchomości

Hipoteka zabezpiecza jedynie wierzytelności pieniężne i może być wyrażona tylko w oznaczonej sumie pieniężnej. Bez znaczenia przy tym jest waluta, w jakiej wyrażona jest hipoteka, tak więc może to być złoty polski, jak i jakakolwiek inna waluta państwa obcego np. dolar, euro, frank szwajcarski.

Co zabezpiecza hipoteka

Hipoteka zabezpiecza należność główną wraz z odsetkami i ewentualnie koszty postępowania. W przypadku jednak prowadzenia egzekucji z nieruchomości przez komornika, na podstawie art. 1025 Kodeksu postępowania cywilnego, zaspokojeniu ulegają w kategorii uprzywilejowanej jedynie odsetki za okres dwóch lat przed dniem przysądzenia własności. Pozostałe odsetki ulegają zaspokojeniu tak, ja gdyby nie były one zabezpieczone hipotecznie.

Zobacz również serwis: Windykacja

Korzyści dla wierzyciela i dłużnika z ustanowienia hipoteki

Zabezpieczenie hipoteczne jest korzystne dla wierzyciela, gdyż wierzytelność tego typu, w przypadku prowadzenia z niej egzekucji, jest wierzytelnością uprzywilejowaną i korzysta z pierwszeństwa zaspokojenia przed innymi wierzytelnościami (z wyjątkiem kosztów postępowania egzekucyjnego, należności alimentacyjnych i należności za pracę za okres 3 miesięcy). Ponadto dodatkową korzyścią dla wierzyciela jest i to, że ewentualne przedawnienie wierzytelności zabezpieczonej hipoteką nie pozbawia wierzyciela uprawnienia do uzyskania zaspokojenia z nieruchomości obciążonej hipoteką.

Zabezpieczenie hipoteczne jest nie tylko korzystne dla wierzyciela, ale również dla dłużnika. Dłużnik bowiem może swobodnie nieruchomością dysponować, a więc może ją np. sprzedać, a mimo to wierzyciel i tak będzie mógł skierować egzekucję do tej nieruchomości, jeżeli dłużnik w terminie nie spłaci zadłużenia.

Zobacz również: Hipoteka

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...