Kto i jak podpisuje się na wekslu?

Rafał Mroczkowski Wspólnik w Kancelarii Prawnej Cyman i Wspólnicy sp.k.
rozwiń więcej
Podpis dłużnika, będącego osobą fizyczną powinien być własnoręczny i obejmować co najmniej nazwisko dłużnika, a jeżeli jest to podpis wystawcy, należy go złożyć poniżej przyrzeczenia bądź polecenia zapłaty.
Odpowiedź na to pytanie decyduje, czy wystawiony weksel jest papierem wartościowym, czy też bezwartościowym. Brak podpisu, będącego jednym z obligatoryjnych elementów weksla, zawsze oznaczana nieważność weksla. Uchybienia w zakresie reprezentacji przy podpisywaniu weksla z reguły powodują ten sam skutek.

Po pierwsze podpis

Podpis wystawcy weksla należy do podstawowych wymogów ważności tego sformalizowanego dokumentu. W przypadku weksli in blanco podpis jest jedynym obligatoryjnym elementem weksla. To wystarczające powody, aby zająć się zagadnieniem prawidłowości złożenia podpisu przez dłużnika wekslowego.

Osoba fizyczna

Podpis dłużnika, będącego osobą fizyczną powinien być własnoręczny i obejmować co najmniej nazwisko dłużnika, a jeżeli jest to podpis wystawcy, należy go złożyć poniżej przyrzeczenia bądź polecenia zapłaty.

Podpis nie musi być czytelny pod warunkiem, że jest złożony w formie zwykle używanej przez dłużnika i umożliwia jego identyfikację.

Zobacz również: Weksel

Powyższe wymogi formalne związane z podpisem nie wykluczają ponadto objęcia podpisem również imienia lub imion dłużnika oraz umieszczenia pod podpisem: adresu zamieszkania, numerów identyfikacyjnych np. dowodu osobistego, PESEL itp., pieczęci firmowej (w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą).

Kilka osób

Wystawcą weksla może być jedna osoba lub też klika osób. W takim wypadku wierzyciel wekslowy będzie mógł żądać całości lub części zapłaty od wszystkich wystawców, kilku z nich lub każdego z osobna. Zapłata dokonana przez któregokolwiek z wystawców zwalnia pozostałych. Podpisy wystawców powinny zostać złożone kumulatywnie tzn. przy użyciu spójnika „i”, „oraz”. Najczęściej jednak wystawcy składają podpisy jeden po drugim bez żadnych spójników.

Zobacz również serwis: Windykacja

Spółka cywilna

W przypadku spółki cywilnej zobowiązanie wekslowe zaciąga nie spółka – bo ta nie jest podmiotem prawa i nie posiada zdolności wekslowej, lecz wszyscy wspólnicy poprzez złożenie na wekslu podpisów nad nazwą spółki bądź bez wskazywania nazwy spółki. Nie zaleca się składania podpisów przez wspólników pod nazwą spółki, albowiem mogłoby to sugerować, iż zobowiązanie zaciąga spółka, co wobec braku jej zdolności wekslowej, prowadziłoby do nieważności zobowiązania. W przypadku, gdy podpisy złożą niektórzy wspólnicy za zobowiązanie wekslowe odpowiadają tylko wspólnicy podpisani.

Jednostki organizacyjne

W przypadku osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, którym ustawa przyznaje zdolność prawną (np. osobowe spółki prawa handlowego) podpis składa się z dwóch elementów umieszczonych pod poleceniem lub przyrzeczeniem zapłaty. Są to pieczęć firmowa, którą zastępuje wpisanie pełnej firmy bądź nazwy podmiotu oraz złożony pod nią podpis osoby (lub osób) umocowanej do reprezentacji.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...