Czy kontrahent może blokować potrącenie?

Rafał Mroczkowski Wspólnik w Kancelarii Prawnej Cyman i Wspólnicy sp.k.
rozwiń więcej
Dopuszczalność potrącenia może zostać wyłączona lub ograniczona na podstawie umowy stron.
Prowadzę hurtownie budowlaną. Sprzedałem mojemu klientowi towar, a on wykonał na moją rzecz usługę budowlaną. Chciałem potrącić swoją należność, ale on się na to nie godzi. Czy może blokować potrącenie?

Ograniczenia w umowie

Dopuszczalność potrącenia może zostać wyłączona lub ograniczona na podstawie umowy stron. Przy podpisywaniu umowy należy zatem zwrócić szczególną uwagę, czy nie przewiduje ona tego rodzaju wyłączeń lub ograniczeń.

Jeżeli jednak umowa milczy na ten temat, a zostały spełnione wszystkie przesłanki potrącenia, do jego dokonania nie potrzeba jest zgoda kontrahenta. Tym samym nie dysponuje on środkami prawnymi umożliwiającymi podważanie skuteczności potrącenia.

Ograniczenia w ustawie

Zanim jednak dojdzie do kompensaty może on spowodować, aby przesłanki potrącenia czasowo nie mogły być spełnione. W tym celu kontrahent może uczynić użytek z art. 488 § 2 i 490 § 1 Kodeksu cywilnego.

Zgodnie z pierwszym ze wskazanych przepisów, jeżeli świadczenia wzajemne (pochodzące z umów wzajemnych np. umowy sprzedaży) powinny być spełnione jednocześnie, każda ze stron może powstrzymać się ze spełnieniem świadczenia, dopóki druga strona nie zaofiaruje świadczenia wzajemnego.

Zobacz również serwis: Umowy kupno-sprzedaż

Jeżeli zatem nie spełniłeś swojego świadczenia (np. nie wydałeś towaru w umówionej ilości i rodzaju), twój kontrahent może skierować do ciebie oświadczenie o powstrzymaniu się ze spełnieniem świadczenia. W takim przypadku, dopóki nie spełnisz swojego świadczenia, twoje roszczenie o zapłatę ceny nie jest wymagalne i nie może być przedmiotem potrącenia.

Analogiczny uprawnienia przyznaje art. 490 § 1 Kodeksu cywilnego, który znajduje zastosowanie, gdy jedna ze stron obowiązana jest spełnić świadczenie wzajemne wcześniej (np. zapłacić zadatek zastrzeżony w umowie sprzedaży), a spełnienie świadczenia przez drugą stronę jest wątpliwe ze względu na jej stan majątkowy (brakuje ci płynności finansowej, w skutek czego zagrożona jest ciągłość produkcji).

W takim przypadku strona zobowiązana do wcześniejszego świadczenia może powstrzymać się z jego spełnieniem, dopóki druga strona nie zaofiaruje świadczenia wzajemnego lub nie da zabezpieczenia. Na tej podstawie twój kontrahent może powstrzymać się z wpłaceniem ci zadatku, a twoje roszczenie o zadatek nie może być przedmiotem potrącenia. 

Zobacz również serwis: Windykacja

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...