Projekt ustawy o umowach koncesji na roboty budowlane przyjęty przez rząd

Projekt ustawy o umowach koncesji na roboty budowlane przyjęty przez rząd. /fot. Fotolia
Lepsza współpraca sektora publicznego i prywatnego przy inwestycjach infrastrukturalnych, doprecyzowane przepisy, elastyczne procedury i realizacja celów społecznych – zakłada przyjęty we wtorek przez rząd projekt ustawy o umowach koncesji na roboty budowlane i usługi.

Przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy o umowach koncesji na roboty budowlane lub usługi, którego autorem jest Urząd Zamówień Publicznych, zakłada przede wszystkim ograniczenie niepewności prawnej przy przyznawaniu koncesji. Nowe prawo precyzyjnie definiuje koncesję oraz rozróżnia ją od zamówień publicznych. Ma być ona obliczana na podstawie wynagrodzenia za roboty budowlane lub usługi, z uwzględnieniem m.in. opcji przedłużenia okresu obowiązywania umowy, przychodów z opłat i kar od użytkowników, czy dotacji lub innych korzyści finansowych.

Przyjęte regulacje ograniczą także arbitralność działań zamawiających, dzięki czemu zwiększy się przejrzystość i uczciwość w postępowaniach o udzielanie koncesji, a wykonawcy będą mieli ułatwiony dostęp do rynku.

Projekt ułatwia realizację inwestycji publicznych oraz prywatnych w infrastrukturze i usługach strategicznych, zapewniając jak najlepszy stosunek jakości do ceny. Wprowadza pojęcia ryzyka operacyjnego związanego z eksploatacją obiektów budowlanych lub wykonywaniem usług.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Proponowane przepisy dają możliwość wykorzystywania pozaekonomicznych elementów podczas zawierania umów na koncesję tj.: ochrona środowiska, integracja społeczna czy wspieranie innowacyjności. W opisie koncesji będą uwzględniane szczególne warunki realizacji umów odnoszące się do tych elementów. Przy realizacji sugerowane jest branie pod uwagę względów społecznych, dotyczących m.in. społecznej i zawodowej integracji osób niepełnosprawnych.

Na rzecz uproszczenia i uelastycznienie procedur projekt zakłada m.in. zmniejszenie obowiązków formalnych wykonawców na etapie postępowania o zawarcie umowy koncesji oraz możliwość swobodnego określenia procedury prowadzącej do wyboru koncesjonariusza. W myśl nowej ustawy zostanie skrócony okres trwania umowy o koncesję. Ma to na celu ograniczenie niekorzystnych zjawisk polegających na ograniczeniu konkurencji i w dostępie do rynku.

Nowe prawo zwiększa kompetencje prezesa Urzędu Zamówień Publicznych w sprawach umów koncesji na roboty budowlane lub usługi oraz określanie zadań i sposobu ich realizacji. Zmiany dotkną także Krajową Izbę Odwoławczą (KIO) i Sądy Okręgowe, które będą orzekać w sprawach zawierania umów koncesji. Wykonawcy ubiegający się o udzielenie koncesji, będą mogli składać do KIO odwołania oraz skarżyć decyzje Izby przed Sądami Okręgowymi - analogicznie jak wykonawcy działający na podstawie Prawa zamówień publicznych (Pzp).

Projekt ma wdrożyć do polskiego prawa nową unijną dyrektywę z 26 lutego 2014 r. w sprawie udzielania koncesji. Polska musi wdrożyć nowe przepisy przed 18 kwietnia 2016 r.

Źródło: PAP

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...