Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.
- Odroczenie terminu płatności składek: Kto i na jakich zasadach może skorzystać?
- Odroczenie terminu płatności składek: Jakie składki można odroczyć?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że w ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy, którzy zatrudniali od 10 do 50 ubezpieczonych. Stanowili oni 40 proc. wszystkich płatników, którzy skorzystali z ulgi. Było ich 2,9 tys. Kwota składek, jaką Zakład Ubezpieczeń Społecznych odroczył małym płatnikom w 2024 r. wyniosła 121,5 mln zł.
Odroczenie terminu płatności składek: Kto i na jakich zasadach może skorzystać?
Z możliwości odroczenia terminu płatności składek może skorzystać każdy płatnik składek, który ze względu na przejściowe problemy finansowe nie jest w stanie uregulować należności w ustawowym terminie. Wniosek o odroczenie terminu płatności składek (wniosek RSO) może złożyć sam płatnik lub jego pełnomocnik – pod warunkiem, że dysponuje pisemnym upoważnieniem. Podpisując umowę z ZUS, płatnik składek zyska więcej czasu na uregulowanie należności. Nowy termin płatności ustalany jest indywidualnie i wpisany do umowy z ZUS. Wniosek o odroczenie należy złożyć najpóźniej w dniu terminu płatności składek.
Odroczenie może dotyczyć tylko przyszłych lub bieżących składek. Należy także pamiętać, że złożenie wniosku o odroczenie terminu płatności składek nie gwarantuje udzielenia tej ulgi.
Wniosek o odroczenie terminu płatności składek (wniosek RSO) można złożyć za pośrednictwem poczty, osobiście w placówce, ustnie podczas rozmowy z pracownikiem ZUS, który spisze protokół lub za pomocą PUE/eZUS. Wniosek o odroczenie terminu płatności składek ZUS rozpatrzy w miarę możliwości jak najszybciej. Na rozpatrzenie wniosku ZUS ma dwa miesiące od złożenia wniosku.
Odroczenie terminu płatności składek: Jakie składki można odroczyć?
Odroczenie może dotyczyć następujących składek:
- na ubezpieczenia społeczne,
- na ubezpieczenie zdrowotne,
- na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
- na Fundusz Emerytur Pomostowych.