"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]

Piotr Nowak
rozwiń więcej
Jaka przyszłość czeka polską gospodarkę ? Tłumaczy prof. Marcin Piątkowski / Jaka przyszłość czeka polską gospodarkę ? Tłumaczy prof. Marcin Piątkowski / Piotr Nowak / INFOR

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

Kim jest prof. Marcin Piątkowski?

Naprzeciwko Piotra Nowaka w programie Gość Infor.pl zasiadł prof. Marcin Piątkowski (Akademia Leona Koźmińskigo) ekonomista o światowej renomie, ekspert pracujący obecnie w Indiach, gdzie doradza tamtejszemu rządowi.

Jaki kraj liderem wzrostu PKB? Polska

Prof. Piątkowski zwrócił uwagę na nasz wielki dorobek gospodarczy ostatnich trzech dekad.

- Nasz cud gospodarczy będzie trwać jeszcze trwać, przynajmniej przez jakiś czas. Warto docenić to, co osiągnęliśmy. Od 35 lat jesteśmy najszybciej rozwijającą się gospodarką w Europie i na świecie, wśród krajów o podobnym poziomie rozwoju. Mało który Polak wie, że od 30 lat rozwijamy się szybciej niż Korea Południowa, Tajwan, Singapur czy inne kraje, z którymi się na co dzień porównujemy. To jest ogromny sukces - powiedział ekonomista.

Wielka szansa polskiej gospodarki

- Nigdy, od czasów koronacji Chrobrego, a będziemy obchodzić tysiąclecie tego wydarzenia, nie byliśmy tak blisko Zachodu jak teraz. Kluczowe pytanie brzmi: co zrobić, by nie tylko dogonić ten Zachód, ale też go przegonić? Kolejna dekada, z wielu powodów, zadecyduje o tym czy Polska podzieli los Europy południowej, krajów, które mają ogromne problemy z ekonomiczną konkurencyjnością i wzrostem gospodarczym, czy staniemy się częścią Europy północnej, jak Szwecja, Holandia czy Niemcy, które od kilkuset lat są liderami europejskiej gospodarki - mówił prof. Marcin Piątkowski.

- Wiele osiągnęliśmy, ale przed nami pytanie: czy jesteśmy w stanie zbudować takie muskuły ekonomiczne, które pozwolą nam nie tylko dogonić Niemców, ale też stać się prawdziwym liderem Europy, nie tylko jeśli chodzi o tempo wzrostu, ale też poziom dochodu.

Wizja Polski w 2050 roku: trzecia gospodarka UE

- Gdybyśmy dzisiaj zapytali Polaka na ulicy: jak ma Polska wyglądać w 2050 roku to pewnie by nie wiedział, bo nasze elity nie stworzyły nowej narracji - zauważył prof. Piątkowski.

- Chciałbym byśmy w ciągu życia kolejnego pokolenia stali się trzecią największą gospodarką w UE, po raz pierwszy w historii. Chciałbym uzgodnić narodową wizję, którą nazywam 30/20/10. Chodzi o wejście do trzydziestki krajów najbogatszych na świecie, dwudziestki krajów o najwyższym poziomie życie i dziesiątki, to najtrudniejsze, krajów, które pchają naszą cywilizację do przodu. Dajmy sobie 25 lat na pracę na to, by wykorzystać największą szansę w całej naszej tysiącletniej historii - by to pierwszej ligi wejść i w niej pozostać.

Moja firma
"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]
10 sty 2025

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

Architekci nowej ery pracy. Zmiana paradygmatu roli działu HR w organizacji
09 sty 2025

Sztuczna inteligencja wkrótce zmieni to, jak żyjemy, spędzamy wolny czas, a już na pewno to, jak pracujemy. Warto zadać sobie pytanie, kto w erze AI będzie kierował organizacjami i zapewni, że funkcjonowanie pracowników stanie się lepsze niż dotychczas? Odpowiedzią są działy HR. W erze, gdy pracownicy oczekują od firm większego zaangażowania w kwestie społeczne, dział HR powinien wrócić do swoich korzeni i położyć większy nacisk na słowo human, stając się tym samym strażnikiem ludzkości poprzez działania koncentrujące się w równym stopniu na człowieku, jak i na biznesie. Jednak te poczynania należy zacząć od siebie.

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców
08 sty 2025

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców. Wielkimi krokami nadchodzi Europejski Akt o Dostępności (European Accessibility Act – EAA), który zacznie obowiązywać już od czerwca 2025 roku. Dyrektywa drastycznie zmieni sposób funkcjonowania produktów w przestrzeni cyfrowej.

ZUS: 1,4 mln przedsiębiorców z ulgami w ramach wakacji składkowych
08 sty 2025

Ponad 1,6 mln przedsiębiorców złożyło wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc. Chodzi o wakacje składkowe. ZUS poinformował, że do tej pory przyznano już 1,4 mln ulg. Informacje o tym widnieją na profilach płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Jakie benefity dla pracowników oferują najczęściej małe i średnie firmy?
08 sty 2025

Ubezpieczenie na życie, spotkania integracyjne i prywatna opieka medyczna to trzy najczęstsze benefity oferowane pracownikom w sektorze MŚP. Choć ponad 90% firm w tej kategorii zapewnia świadczenia pozapłacowe, ich zakres wciąż odbiega od tego, co oferują duże przedsiębiorstwa. Jakie benefity są dostępne dla zatrudnionych w małych i średnich firmach?

Każda podwyżka najniższej krajowej to nowa fala bankructw. Teraz wypadają z rynku te, dla których ciężarem były ubiegłoroczne. Ile upadnie przez wzrost płacy minimalnej 2025 przekonamy się za rok
07 sty 2025

Przedsiębiorcy uważają, że tak dynamiczne podwyżki płacy minimalnej są na dłuższą metę zabójcze dla gospodarki. Tempa nie wytrzymują mikro i małe firmy, które przez trzy dekady były motorem napędowym polskiej gospodarki. Upadają i lada moment pociągną za sobą te większe i całe branże.

Co przyniesie rok 2025 w branży TSL?
07 sty 2025

Rok 2025 będzie przełomowy dla sektora transportu, spedycji i logistyki, przynosząc szereg zmian prawnych, technologicznych i operacyjnych. Nowe regulacje celne, wdrożenie innowacyjnych technologii oraz rosnące wymagania środowiskowe zmuszą firmy do adaptacji, by pozostały konkurencyjne w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu rynkowym.

Szablon raportu ESG z omówieniem. Darmowy przewodnik dla MŚP
03 sty 2025

Darmowa publikacja dla małych i średnich przedsiębiorstw jest już gotowa. Można pobrać szablon raportu ESG z omówieniem. Rzecznik MŚP wspiera przedsiębiorców w raportowaniu niefinansowym.

Praca w niedziele handlowe za podwójne wynagrodzenie. Czy czekają nas zmiany?
03 sty 2025

Praca w niedziele handlowe za podwójne wynagrodzenie. Czy czekają nas zmiany? Prezes Związku Pracodawców BCC Łukasz Bernatowicz wskazał, kiedy kwestia niedziel handlowych będzie mogła zostać uregulowana na nowo.

Nowość na stronie Rzecznika MŚP. 2 nowe zakładki
03 sty 2025

Na stronie internetowej Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw pojawiła się nowość - zakładka "Dla przedsiębiorcy" oraz "ESG". Celem zakładek jest dostarczenie mikro, małym i średnim firmom niezbędnych narzędzi oraz wiedzy, które pomogą im efektywniej prowadzić działalność oraz sprostać dynamicznie zmieniającym się wymaganiom rynku.

pokaż więcej
Proszę czekać...