Jak zbudować dobre „candidate experience”

Jak zbudować dobre candidate experience / Shutterstock

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

Candidate experience - co to jest

Pracownik ubiegający się o stanowisko w danej firmie często w pierwszej kolejności sprawdza jej stronę w Internecie, czyta opinie. Następnie składa ofertę pracy i po telefonie bądź mailu umawia się na rozmowę rekrutacyjną - czasem to tylko jeden etap, często nawet kilka. W tym czasie może mieć do czynienia z pośrednikami, pracownikami, produktami firmy. Na koniec otrzymuje (albo i nie) informację o tym, czy firma chce z nim współpracować i podejmuje decyzję. Wszystkie wrażenia i doświadczenia kandydata podczas procesu rekrutacyjnego w danej firmie to właśnie candidate experience.  

Jakie elementy składają się na candidate experience

Na candidate experience składa się kilka elementów. Od nich zależy, jak pracownik będzie postrzegał firmę i czy zdecyduje się na współpracę. Warto pamiętać, że candidate experience to nie tylko zadanie działu HR. Tak naprawdę wszyscy pracownicy, którzy mają kontakt z kandydatem powinni dbać o jego pozytywne wrażenie na temat firmy. 

Co zatem składa się na candidate experience?

Sposób aplikacji na stanowisko

Oferta pracy to zazwyczaj pierwszy pierwszy moment, gdy kandydat ma do czynienia z firmą, już od tej chwili liczy się pierwsze wrażenie. Dlaczego? Bo wystarczy, że sposób przesłania dokumentów jest skomplikowany albo wieloetapowy i to już może zniechęcić kandydata do podjęcia wysiłku. Gdy firma piętrzy przeszkody już na wstępie, to co może czekać na dalszych etapach?

Komunikacja z firmą

Dobra komunikacja to podstawa, powinien wiedzieć o tym każdy przedsiębiorca rozpoczynający rekrutację. W dzisiejszych czasach liczy się także szybkość informacji zwrotnej. W pierwszej kolejności warto potwierdzić złożenie przez kandydata dokumentów aplikacyjnych (może być to automatyczna odpowiedź), a następnie informować o dalszych etapach rekrutacji. Bardzo ważna jest również informacja zwrotna po całym procesie, nawet, gdy jest ona negatywna dla kandydata. 

Rozmowa kwalifikacyjna

Sam proces przeprowadzania rozmowy kwalifikacyjnej i wcześniejszego umawiania się na nią jest szalenie istotny. Tu wszystko ma znaczenie - miejsce spotkania, czas i możliwość ewentualnej zmiany, liczba rekrutrów i ich zachowanie, zadania do wykonania, liczba etapów. Tu nie tylko kandydat powinien być dobrze przygotowany, ale również pracodawca. 

Tempo

Czas od aplikacji, przez rozmowę kwalifikacyjną, do feedbacku powinien być możliwie jak najkrótszy. W niektórych przypadkach losowe sytuacje mogą go wydłużyć, ale co do zasady najlepiej rekrutację przeprowadzać sprawnie. 

Onboarding/offboarding 

Wprowadzenie nowego pracownika w szeregi firmy, jak również rozstanie się pracownika z zakładem to także część candidate experience. 

Jak zmierzyć candidate experience

Czy można zmierzyć candidate experience? Jak pracodawca może wyciągnąć wnioski z doświadczeń kandydata z procesu rekrutacyjnego? Są pewne narzędzia, które mogą w tym pomóc. 

Ankiety 

Dobrym pomysłem na zmierzenie candidate experience są ankiety, w których kandydaci mogą ocenić swoje doświadczenie. Pytania mogą dotyczyć właśnie komunikacji, szybkości procesu, jakości rozmów, elastyczności. Ważne, żeby ankiety nie były zbyt długie. 

Wskaźniki Key Performance Indicators (KPI)

Własne narzędzia firmy mogą pomóc śledzić np. czas odpowiedzi na e-mail, liczbę odrzuconych aplikacji, czas trwania całego procesu. Taka baza danych pomoże w późniejszej analizie całego procwsu. 

Analiza porównawcza

Firma mogą porównywać swoje wyniki z danymi benchmarkowymi z branży. Można także skorzystać z doswiadczeń firm, które specjalizują się w badaniach rynku pracy. 

Dobrą praktyką jest regularna analiza candidate experience, która pozwala na poprawę niezbyt dobrze funkcjonujących obszarów. 

Jak poprawić candidate experience

Dlaczego candidate experience to tak istotna kwestia? Przede wszystkim wpływa na wizerunek firmy. Kandydaci, którzy doświadczają negatywnego procesu rekrutacyjnego, mogą podzielić się swoimi doświadczeniami z innymi, a jeśli branża, w której działa firma jest niszowa - może to powodować problemy ze znalezieniem odpowiedniego pracownika. Nawet dobre warunki współpracy zaproponowane kandydatowi mogą go zniechęcić do przyjęcia oferty, gdy miał nie najlepsze doświadczenia rekrutacyjne. A z drugiej strony pozytywne doświadczenie kandydata może zachęcić go do ponownego aplikowania w przyszłości, nawet jeśli nie otrzymał oferty pracy w tym momencie. 

Jak pracodawca może zadbać o dobre wrażenia kandydata dotyczące firmy? Oto kilka czynników: 

  • transparentna i konkretna oferta pracy 
  • prosty proces składania aplikacji przez pracownika, jasne informacje dotyczące procesu rekrutacji
  • bieżąca komunikacja dotycząca postępów w procesie rekrutacji 
  • szybkie odpowiedzi na pytania i wątpliwości kandydata
  • sprawna i szybka organizacja rozmowy kwalifikacyjnej i profesjonalni rekruterzy
  • informacja zwrotna do kandydatów, którzy nie przeszli do dalszych etapów rekrutacji
  • przemyślany onboarding

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Moja firma
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania
21 cze 2024

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy
21 cze 2024

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI
21 cze 2024

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów
21 cze 2024

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA
20 cze 2024

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody
20 cze 2024

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?
19 cze 2024

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł
18 cze 2024

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie
17 cze 2024

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe
17 cze 2024

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

pokaż więcej
Proszę czekać...