Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

jedzenie na wynos / Shutterstock

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Prawdziwy odpoczynek bez gotowania

Tegoroczna majówka to prawdziwa okazja do wypoczynku. W tym roku majówkowe plany wyjazdowe zadeklarowało o 10 proc. więcej Polaków niż w 2023 r., ale badania Polskiej Organizacji Turystycznej pokazują, że wciąż 6 na 10 osób nie planuje urlopu w nadchodzący weekend majowy. Co trzecia osoba z tej grupy zdecyduje się na jednodniowe wycieczki bez noclegu, a pozostali spędzą ten czas w domu. Ci, którzy planują rzeczywiście odpocząć, w tym również od gotowania, zapewne zdecydują się na wyjścia do restauracji albo zamówienia na wynos. 

Branża dostaw rośnie w błyskawicznym tempie. Na polskim rynku kształtują ją przede wszystkim zmieniające się trendy konsumenckie, na które odpowiada coraz więcej przedstawicieli gastronomii. W ciągu kilku ostatnich lat Polacy pokochali zamawianie posiłków do domu, a według raportu Makro „Polska na talerzu” 47 proc. restauratorów uznaje ten segment za kluczowy kierunek rozwoju branży gastronomicznej[1]. Jedzenie na wynos to dla wielu osób doskonała alternatywa pozwalająca zaoszczędzić czas i pozwolić spróbować czegoś nowego. 

Grill nieobowiązkowy

Weekend majowy to często pierwszy dłuższy cieplejszy czas, który możemy poświęcić na spotkania z bliskimi i różne aktywności. Według statystyk GWI, Polacy, którzy chętnie zamawiają jedzenie z dowozem, w wolnym czasie uwielbiają oglądać filmy (71 proc.) i grać w gry komputerowe (53 proc.). Taka forma spędzania wolnych chwil sprzyja kanałowi dostaw, choć wśród jego zwolenników nie widnieją jedynie domatorzy. Są też tacy, którzy chętnie wypoczywają na świeżym powietrzu (57 proc.) i uprawiają sport (46 proc.). Nie każdy ma jednak możliwość grillowania, a wygoda i specjalnie przygotowane na ten czas promocje rokrocznie utrzymują oddane grono zainteresowanych i chętnych kulinarnych wrażeń. 

- Zeszłoroczny weekend majowy był dla kurierów czasem aktywnej pracy, a jej efekty okazały się bardzo owocne. Według naszych danych zamówienia z ekspresową dostawą cieszą się w tym czasie dużym zainteresowaniem. Tylko 3 maja ubiegłego roku zrealizowaliśmy o 1/3 więcej dostaw niż wynosi średnia z całego roku. Biorąc pod uwagę te dane możemy liczyć na to, że w najbliższy weekend majowy liczba zrealizowanych zamówień będzie równie wysoka – zaznacza Agnieszka Majewska, General Manager w Stuart.

Restauratorzy przyglądają się trendom

Prym będą wiodły grille i majówkowe wycieczki, ale wiele czynników wpłynie na to, że w najbliższy weekend majowy, zarówno dostawcy, jak i restauratorzy mogą mieć ręce pełne pracy. Wszystko wskazuje na to, że q-commerce to już nie tylko udogodnienie dla zabieganych codziennością, ale i dla tych, którzy cenią sobie głównie komfort. Dostawy jedzenia to trend, który zyskuje na popularności, a majówka to doskonały moment, w którym wielu Polaków skorzysta z tego rozwiązania.

Przy tak dużym zainteresowaniu zamówieniami online, restauratorzy powinni się zatem baczniej przyjrzeć rynkowym danym z ostatnich lat i wyciągnąć wnioski na nadchodzące dni. Szybka i sprawna realizacja zamówień może wzbogacić niejeden wspólnie spędzony w domu dzień czy wieczór. Dla świadomego przedsiębiorcy będzie to o tyle cenniejsze, że może przełożyć się na solidną, długofalową relację, która zaczęła się w piękny majowy tydzień.

[1] Rynek gastronomiczny w Polsce, BROG B2B, 2023 r. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Moja firma
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji
27 maja 2024

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?
24 maja 2024

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia
24 maja 2024

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?
23 maja 2024

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0
23 maja 2024

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy
22 maja 2024

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat
22 maja 2024

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”
22 maja 2024

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców
21 maja 2024

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?
16 maja 2024

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

pokaż więcej
Proszę czekać...