Pieniądze na koncie w 10 sekund. Kto najbardziej zyska na przelewach natychmiastowych?

Na płatnościach natychmiastowych zyskają kurierzy i kierowcy? / Shutterstock

Czy nowe przepisy dotyczące przelewów natychmiastowych wstrząsną rynkiem płatności? Banki będą musiały je realizować w ciągu maksymalnie 10 sekund. Co z weryfikacją odbiorcy przelewu w tak krótkim czasie? 

Natychmiastowe płatności - gdzie się sprawdzą

Rewolucyjna zmiana na europejskim rynku płatności. Parlament Europejski głosował w lutym br. za przyjęciem nowego rozporządzenia wymagającego od dostawców płatności - w tym banków - umożliwienia natychmiastowych przelewów do 100 000 euro w ciągu maksymalnie 10 sekund. Ten niemal natychmiastowy transfer środków między kontami znacznie przyspieszy obrót finansowy i poprawi płynność finansową zarówno dla konsumentów jak i przedsiębiorstw. 

Gdzie mogą się sprawdzić natychmiastowe przelewy? Na przykład wśród pracowników dorywczych. Z badania przeprowadzonego w Kanadzie wynika, że aż 36% pracowników gig economy wskazuje, że oczekiwanie na wynagrodzenie jest dla nich problemem, a 68% z nich zdecydowanie wybrałoby opcję płatności w czasie rzeczywistym, gdyby była dostępna. 

Firmy chętne na szybkie przelewy

Dane za rok 2023 pokazują, że w Polsce płatności natychmiastowe odnotowują znaczący wzrost wartości oraz liczby transakcji realizowanych poprzez systemy takie jak Express Elixir, BLIK czy Przelewy24. Sektor bankowy stoi przed szansą na przemodelowanie swojej oferty dla klientów korporacyjnych i przedsiębiorstw sektora MŚP. 

Zarejestrowany 34% wzrost wartości transakcji w systemie Express Elixir do poziomu 48,18 mld zł, a także 62% zwiększenie ich liczby, świadczą o rosnącym zainteresowaniu polskich firm rozwiązaniami umożliwiającymi błyskawiczne rozliczenia. Biorąc pod uwagę, że 73% polskich przedsiębiorstw korzysta z płatności natychmiastowych, z czego 85% potwierdza ich pozytywny wpływ na płynność finansową, a 60% odnotowuje wzrost sprzedaży wg Krajowej Izby Rozliczeniowej, nie ulega wątpliwości, że płatności natychmiastowe niosą ze sobą realne korzyści biznesowe.

To rozporządzenie jest kamieniem milowym, które umożliwi, że płatności staną się nową normą - zauważa Leszek Deska, Principal Engineer w NatWest Group w Polsce. - Mamy przed sobą jeszcze wiele pracy. Chociaż liczne instytucje już oferują opcje płatności natychmiastowych, to obecnie jedynie niewielki odsetek transakcji w strefie SEPA, obszarze, w ramach którego możliwe są bezgotówkowe rozliczenia w euro,  odbywa się w ten sposób. Uważamy jednak, że nowe przepisy znacząco przyspieszą ten proces. Co więcej, rozporządzenie to jasno stanowi, że nie można pobierać wyższych opłat za realizację płatności natychmiastowych, co stanowi dodatkowy impuls dla ich rozwoju i wdrażania - dodaje Deska.

Ekspert prognozuje, że zmieni się nie tylko sposób, ale też myślenie o płatnościach jako takich. - Przepisy te rewolucjonizują sposób, w jaki myślimy o płatnościach, oferując nie tylko oszczędność czasu i finansów, ale także wprowadzając nowy poziom zarządzania płatnościami dla przedsiębiorstw" - zauważa Leszek Deska z Natwest Group. 

- Dzięki możliwości szybszego rozliczania, firmy mogą zredukować koszty transakcyjne oraz kapitału obrotowego, co przekłada się na bardziej efektywne zarządzanie gotówką. To z kolei umożliwia lepsze dostosowanie do dynamicznych warunków rynkowych. Wymaga to inwestycji ze strony zaangażowanych instytucji finansowych, szczególnie ze względu na ambitne wymagania techniczne odnośnie czasu realizacji, jednak zyski ze zwiększenia wolumenu przelewów i wynikające z zadowolenia klientów przywiązanie do używania produktów bankowych powinno spowodować pozytywne skutki finansowe.

Przelewy natychmiastowe bezpieczniejsze? 

Na sporo rzeczy trzeba jeszcze zwrócić uwagę. Leszek Deska podkreśla również znaczenie wprowadzenia "zharmonizowanego" procesu weryfikacji w ramach nowego rozporządzenia. - Obowiązek weryfikacji zgodności numeru międzynarodowego rachunku bankowego beneficjenta z jego nazwą wprowadza kolejną warstwę bezpieczeństwa, zmniejszając ryzyko oszustw i błędów. Jednak wyzwaniem pozostaje jednolita interpretacja i implementacja dyrektywy w sprawie usług płatniczych przez różne państwa członkowskie, co może wpływać na skuteczność protokołów ostrzegania o niedopasowaniu danych beneficjenta. Jest to szansa dla zwiększenia popularności płatności natychmiastowych ponieważ większe bezpieczeństwo oznacza mniejsze ryzyko utraty środków oraz lepsze możliwości przeciwdziałania oszustwom w przyszłości. - mówi Leszek Deska.

Europejska Rada ds. Płatności ostatecznie opublikuje zbiór zasad dotyczących protokołu walidacji latem tego roku. Nowe przepisy wejdą w życie 20 dni po ich opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE. Dostawcy zlokalizowani w strefie euro będą mieli dziewięć miesięcy na przygotowanie się do otrzymywania i 18 miesięcy na wysyłanie natychmiastowych przelewów.

Zobacz także: Prawidłowo opisany przelew wystarczy, aby zmienić formę opodatkowania
Jak sporządzić sprawozdanie finansowe [O co pytają na szkoleniach]

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Moja firma
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

pokaż więcej
Proszę czekać...