Cyberzagrożenia w 2024: pięć prognoz na następny rok

Pięć prognoz dotyczących zagrożeń w sektorze cyberbezpieczeństwa na rok 2024 / Shutterstock

Czy sztuczna inteligencja to większe zagrożenie cyberatakami? Czego powinny obawiać się firmy w nadchodzącym roku? Oto pięć prognoz dotyczących zagrożeń w sektorze cyberbezpieczeństwa na rok 2024 z firmy Nestkope.

Cyberataki to nie nowość. 10 lat temu byliśmy świadkami pierwszej rewolucji na rynku cyberzbezpieczeństwa, która była związana z wystąpieniem tzw ataków celowanych, przygotowanych by naruszyć, zhakować konkretną firmę, sektor gospodarki czy też bardzo wyrafinowanych ataków inspirowanych politycznie. Potrzebna była wtedy zmiana podejścia, bo dotychczasowa ochrona np. sygnaturowa proponowana przez antywirusy stała się kompletnie nieskuteczna. 

Tak narodziły się rozwiązania bazujące na analizie behawioralnej, środowiska wirtualne do detonacji maleware’u oraz rozwiązania klasy Endpoint Detection and Response EDR. Innymi słowy, gdy mówimy środowisko hybrydowe mamy na myśli nie tylko możliwość pracy zdalnej i łączenia się do zasobów korporacyjnych z dowolnego miejsca, ale również to, że zasoby informacyjne przedsiębiorstw, coraz częściej są przechowywane i obsługiwane w ramach infrastruktury chmurowej czy też zdalnej. Dzisiaj możemy rzec, że użytkownicy są wszędzie, dane są wszędzie i aplikacje do których sięgamy są wszędzie. Jest więc potrzeba uchwycenia tej komunikacji i wymiany danych, które dotyczą naszej organizacji, danych, które są na zewnątrz, niejako w locie, w czasie rzeczywistym by móc ją zobaczyć, zarządzać i skutecznie chronić. Brak widoczności i kontekstu działania użytkownika to największe wady dotychczasowych rozwiązań, które przecież były projektowane by chronić konkretną lokalizację, biuro czy też infrastrukturę. Jakie więc będą trendy w zakresie cyberbezpieczeństwa i cyberataków w roku 2024? Zastanawiają się specjaliści z firmy Netskope.

Zobacz także: Dezinformacja, jak często Polacy mają z nią do czynienia?
Hakerzy zaatakowali serwery sieciowe japońskiej agencji kosmicznej

1. Bardziej wyrafinowane ataki

„Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe będą wykorzystywane w przyszłych cyberatakach w celu generowania realistycznych wiadomości phishingowych i stron internetowych, a także tworzenia deepfake'ów w celu rozpowszechniania manipulacji oraz dezinformacji. Niepełne lub nieprawdziwe dane pochodzące z odpowiedzi wygenerowanych przez sztuczną inteligencję będą dalej wykorzystywane do zanieczyszczania łańcucha dostaw przez złośliwe podmioty. Krótko mówiąc, sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe mogą być wykorzystywane do tworzenia bardziej wyrafinowanych, niebezpiecznych oraz trudnych do wykrycia cyberataków.” Hubert Lin, Senior Staff Threat Researcher

2. Wykorzystanie generatywnej sztucznej inteligencji 

Doczekamy się stworzenia generatywnej sztucznej inteligencji, która wykorzystuje schemat podpowiedzi myślowych, aby pomóc w planowaniu cyberataków. Całkiem możliwe, że pojawi się coś, co połączy się z innymi elementami ekosystemu botnetów, dzięki czemu przeprowadzanie ataków będzie polegało na uiszczeniu opłaty i wpisaniu opisu pożądanych działań. Może to nawet zwiększyć częstotliwość i intensywność cyberataków ze strony stron zaangażowanych w realne konflikty na całym świecie.” Colin Estep, Principal Engineer

3. Łańcuch dostaw oprogramowania jako ważny cel

„W 2024 r. łańcuch dostaw oprogramowania będzie nadal stanowić wartościowy cel dla podmiotów stwarzających poważne zagrożenia. W ostatnich latach ataki na wszystkie cztery komponenty łańcucha dostaw - źródło, kompilację, zależności i wdrażanie - dramatycznie wzrosły. Pomimo trudności, udane ataki oferują znaczące zyski, skłaniając podmioty stanowiące zagrożenie do inwestowania w te bardziej wyrafinowane taktyki. Będzie to kontynuowane w nadchodzącym roku, w którym zobaczymy jeszcze bardziej kreatywne exploity (rodzaj ataku, który opiera się na wykorzystaniu błędów w zabezpieczeniach oprogramowania) na etapie źródłowym, gdzie ataki mogą obejmować zarówno dodawania backdoorów (luk w zabezpieczeniach systemu), jak i jawną kradzież zastrzeżonych algorytmów.” Dagmawi Mulugeta, Staff Threat Researcher

4. Uwaga na socjotechnikę 

„Socjotechnika czyli stosowanie środków psychologicznych i metod manipulacji będzie stanowiła podstawową taktykę infiltracji w cyberatakach, ponieważ może być skuteczna wobec szerokiej gamy celów. Głównymi kanałami wykorzystywanymi w inżynierii społecznej będą aplikacje do przesyłania wiadomości, media społecznościowe, rozmowy telefoniczne, wiadomości tekstowe i oczywiście poczta elektroniczna.” Ray Canzanese, Head of Netskope Threat Labs

5. Wykorzystywanie chatbotów

„Dostarczanie programów instalujących trojany, phishingu i złośliwych witryn internetowych za pośrednictwem stron wyników wyszukiwania było skuteczną techniką stosowaną przez cyberprzestępców w 2023 roku. Ponieważ popularność generatywnych chatbotów AI stale rośnie, powinniśmy spodziewać się, że w przyszłym roku będą one również wykorzystywane do dostarczania szkodliwych treści. Przedsiębiorstwa powinny zapewnić przejrzystość i narzędzia kontroli, aby chronić swoich użytkowników przed tym potencjalnym źródłem ataków.” Jan Michael L. Alcantara, Threat Research Engineer

Obecnie 95% komunikacji generowanej przez użytkowników do świata zewnętrznego stanowi tzw shadow IT czyli jest niewidoczne i niezarządzalne z poziomu administratora bezpieczeństwa danych IT. Dlatego tak ważne jest by firmy dobrze przygotowały się do nadchodzących w 2024 roku zagrożeń.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Moja firma
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców
21 maja 2024

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?
16 maja 2024

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument
16 maja 2024

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?
14 maja 2024

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę
14 maja 2024

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?
13 maja 2024

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?
10 maja 2024

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?
09 maja 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?
09 maja 2024

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować
09 maja 2024

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

pokaż więcej
Proszę czekać...