Remedium na utratę przedmiotów, które nie mogą z nami polecieć w podróż samolotem

Adrian Chruszcz
rozwiń więcej
Odwieczny problem z przedmiotami, które nie mogą zostać wniesione na pokład samolotu. / Shutterstock

Odwieczny problem z przedmiotami, które nie mogą zostać wniesione na pokład samolotu. Często zdarza się, że przyszli pasażerowi zmuszeni są do pozostawienia na lotnisku przedmiotów, których nie mogą zabrać ze sobą na pokład samolotu.

W praktyce takie okoliczności występuję w zasadzie kilkanaście razy dziennie na każdym lotnisku. Do takich przedmiotów oprócz oczywiście broni i jej imitacji zaliczamy m.in.: przedmioty z ostrym zakończeniem lub ostrą krawędzią, tępe narzędzie, narzędzia robocze, substancje zapalające. Dodatkowo należy wskazać, że operator kontroli bezpieczeństwa ma w przypadku posiadania uzasadnionych podstaw, prawo do odmowy przyjęcia do przewozu innych przedmiotów, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa lotnictwa. W tym miejscu należy wyjaśnić również, że każde z państwa może mieć własne regulacje odnośnie kwestii zakazu wnoszenia określonych przedmiotów na pokład samolotu. Dotyczy to zarówno bagażu rejestrowanego, bagażu kabinowego oraz przedmiotów, które pasażer może mieć bezpośrednio przy sobie. W takich sytuacjach pasażerowie co do zasady są zobowiązani do pozostawienia tych przedmiotów na lotnisku. Problem ten występuje tak często, że na stosowne rozwiązanie było tylko kwestią czasu. Nie ma przecież nic gorszego niż pozbawienie się określonego przedmiotu poprzez własne (często nieumyślne) zachowanie bądź zaniechanie. Powinna istnieć opcja na proste wyjście z takiego impasu. Z pomocą przychodzi nowe rozwiązanie spółki InPost.

Przepisy i procedury, które reguluję kwestię zakazu wnoszenia określonych przedmiotów na pokład samolotu

Przepisy, które reguluję kwestię zakazu wnoszenia określonych przedmiotów na pokład samolotu to przede wszystkim wytyczne Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz przepisy wynikające z Rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2015/1998 z dnia 5 listopada 2015 r. ustanawiające szczegółowe środki w celu wprowadzenia w życie wspólnych podstawowych norm ochrony lotnictwa cywilnego – w szczególności te, które określone są w dodatku 4-C i 5-B do przedmiotowego Rozporządzenia. Należy wyjaśnić, że katalog zabronionych przedmiotów obejmuje oprócz tych wymienionych wyżej m.in. czekany, ostrza do maszynek do golenia, nożyczki o długości ostrzy powyżej 6 cm mierzonych od punktu połączenia obrotowego etc.

Spółka InPost wprowadziła usługę możliwości nadania przedmiotów, których nie można zabrać ze sobą na pokład samolotu, klienci portów i linii lotniczych możliwość ich zachowania, poprzez nadanie ich pod wskazany adres lub do konkretnego paczkomatu na terenie Polski. W chwili obecnej usługa funkcjonuje pilotażowo wyłącznie w Warszawie na lotnisku Chopina. Z pewnością powinniśmy spodziewać się rozwoju usługi oraz większej ilości analogicznych rozwiązań również na innych krajowych oraz w dalszej przyszłości również europejskich lotniskach.

Moja firma
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?
16 maja 2024

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument
16 maja 2024

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?
14 maja 2024

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę
14 maja 2024

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?
13 maja 2024

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?
10 maja 2024

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?
09 maja 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?
09 maja 2024

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować
09 maja 2024

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

pokaż więcej
Proszę czekać...