Biznes spotyka się z nauką. Czy to przyszłość inwestycji?

pomysł / Shutterstock

Firmy, które chcą być innowacyjne powinny inwestować nie tylko w nowe technologie, ale i w projekty naukowe. Jak znaleźć lukę na rynku, którą trzeba wypełnić? 

Co wpływa na globalną gospodarkę

Generatywna sztuczna inteligencja, druk 3D, wykorzystanie algorytmów i mechanizmów machine learning czy biotechnologia – zdaniem ekspertów właśnie te zjawiska najmocniej wypływają na globalną gospodarkę, stając się niemal odpowiednikiem rewolucji przemysłowej.

– Wydaje się, że przyzwyczailiśmy się już do tego, że innowacje technologiczne budują nowe modele biznesowe, schematy pracy czy wręcz całych strategii biznesowych. Firmy dostrzegły także możliwości i szanse płynące z badań rozwojowych, korzystając z funduszy unijnych przeznaczonych do tego. Dziś pora pójść krok dalej: zainteresować inwestorów indywidualnych danym projektem. Do tego potrzeba nam bliższej i efektywniejszej współpracy instytutów naukowych z biznesem – przekonuje Radosław Jodko, ekspert ds. inwestycji RRJ Group.

Jak dodaje, nie chodzi o kopiowanie modelu finansowania do tego obecnego w ramach funduszy unijnych, ale o umiejętnie uzupełnienie czy wykorzystanie luki. – Wiele firm uzyskuje finansowanie z programów unijnych na badania i rozwój, ale problem pojawia się przy komercjalizacji wprowadzenia na rynek danych rozwiązań. Widzimy, że firmy już dziś właśnie na etapie komercjalizacji blokują się do czasu znalezienia anioła biznesu. Można ten proces znacznie przyspieszyć w projektach pilotowanych od początku w ramach projektu inwestorskiego – wyjaśnia Jodko.

Jak wypełnić lukę 

Fundusze Europejskie obecnie w większym stopniu stawiają na innowacyjność, robotyzację, cyfryzację czy ekologię w szerokim ujęciu. Na badanie i rozwój w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki łączny budżet wynosi blisko 8 mld euro.

– Inwestorzy jednak mogą pozytywnie oceniać także inne projekty. Kluczowe jest rozwiązanie, które zapełnia pewną lukę, żeby to było rozwiązanie, którego rynek potrzebuje. I dopiero to determinuje inne elementy projektu inwestycyjnego. Co jeszcze może okazać się kluczowe? Pewnie istotne w wielu przypadkach jest umiejętne zbudowanie zespołu, wykorzystując siłę naukowych kompetencji, ale i biznesowego podejścia, znajomość rynku. Czasem posiadanie pomysłu czy nawet już rozwiązania to dopiero początek do tego, żeby zbudować skuteczny projekt (w którym znajomość danego rynku jest kluczowa), czy dobrze komunikacyjnie zbudować całą filozofię i strategię wykorzystania oraz marketingowego wydobycia elementów wyróżniających lub budujących przewagę konkurencyjną – wylicza Jodko.

Kogo i czego szukają inwestorzy? – Firm, które mają doświadczenie, pomysł, ale i odwagę konfrontowania się z rynkiem. Oczywiście dobrze, jeśli dziś inwestor rozumie branżę, w którą inwestuje. Widzi, że firma jest w trendzie. Ale nie do przecenienia jest wsparcie eksperckie biznesowe, inwestycyjne, które może pomóc w tym mirażu biznesu i nauki – podsumowuje Jodko.

Radosław Jodko – ekspert ds. inwestycji, z rynkiem finansowym związany od 2005 roku. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Moja firma
Polacy już nie oglądają telewizji?
09 maja 2024

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować
09 maja 2024

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

pokaż więcej
Proszę czekać...