Zakaz przywozu produktów rolnych z Ukrainy. Co musisz wiedzieć?

Adam Kuchta
rozwiń więcej
Zakaz przywozu produktów rolnych z Ukrainy. Co musisz wiedzieć? / Shutterstock

W ostatnich latach relacje handlowe między krajami Europy Środkowej a Ukrainą uległy znacznemu wzmocnieniu, zwłaszcza w sektorze rolnym. Jednakże, w świetle nowych wydarzeń i decyzji rządowych, sytuacja ta może ulec zmianie. 15 września 2023 r. Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda podjął decyzję, która może wpłynąć na kierunek i dynamikę handlu między Polską a Ukrainą. Wydane przez niego rozporządzenie dotyczące zakazu przywozu produktów rolnych z Ukrainy stanowi ważny punkt zwrotny w stosunkach handlowych obu krajów. Oto kluczowe informacje na ten temat, które każdy importer, przedsiębiorca oraz osoba zainteresowana handlem międzynarodowym powinna znać.

rozwiń >

15 września 2023 r. Minister Rozwoju i Technologii wydał rozporządzenie dotyczące zakazu przywozu produktów rolnych z Ukrainy, Dziennik Ustaw rok 2023 poz. 1898. Oto najważniejsze informacje na ten temat:

Podstawa prawna wydania rozporządzenia

Rozporządzenie zostało wydane na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 oraz art. 22 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o administrowaniu obrotem towarowym z zagranicą.

Zakres zakazu

Zgodnie z §1 rozporządzenia, ustanowiono zakaz przywozu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej produktów rolnych pochodzących z terytorium Ukrainy. Konkretne produkty objęte zakazem zostały wymienione w załączniku do rozporządzenia.

Zakaz przywozu produktów rolnych z Ukrainy - tabela

Oto tabela produktów rolnych objętych zakazem przywozu z Ukrainy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia.

Opis produktu

Kod CN

Pszenica
Pszenica zwyczajna (z wyjątkiem nasion do siewu)

ex 1001 99 00

Kukurydza
Kukurydza (z wyjątkiem nasion do siewu)

1005 90 00

Mąka pszenna
Mąka pszenna z pszenicy zwyczajnej i orkisza

11010015

Rzepak
Nasiona rzepaku lub rzepiku, nawet łamane (z wyjątkiem nasion do siewu)

1205 10 90 

ex 1205 90 00

Nasiona słonecznika
Nasiona słonecznika, nawet łamane (z wyjątkiem nasion do siewu)

1206 00 91 

1206 00 99

Otręby, śruta i inne pozostałości odsiewu, przemiału lub innej obróbki zbóż i roślin strączkowych, nawet granulowane:
Otręby, śruta i inne pozostałości odsiewu, przemiału kukurydzy, nawet granulowane, o zawartości skrobi przekraczającej 35 % masy

23021090

Otręby, śruta i pozost. odsiewu, przem. pszenicy, nawet granul., zaw. skrobi <= 28 % masy, przech. przez sito 0,2 mm, <=10 % masy 1. spopielone =>1,5 % masy

23023010

Otręby, śruta i pozostałości odsiewu, przemiału pszenicy, nawet granulowane pozostałe

23023090

Makuchy i inne pozostałości stałe, nawet mielone lub w postaci granulek, pozostałe z ekstrakcji tłuszczów lub olejów roślinnych lub mikrobiologicznych, inne niż te objęte pozycją 2304 lub 2305
Makuchy i inne pozost stałe, nawet mielone lub w postaci granulek, z ekst. tłuszczów lub olejów, z nasion rzepaku lub rzepiku, o niskiej zaw. kwasu erukowego

23064100

Makuchy i inne pozost stałe, nawet mielone l. w postaci granul., z ekst tł. lub olejów, z nasion rzepaku l. rzepiku, inne niż o niskiej zaw. kwasu erukowego

23064900

Wyjątki od zakazu

Zakaz przywozu nie dotyczy:

1) tranzytu zewnętrznego, o którym mowa w art. 226 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiającego unijny kodeks celny (Dz. Urz. UE L 269 z 10.10.2013, str. 1, z późn. zm.),

2) wspólnej procedury tranzytowej w oparciu o Konwencję o wspólnej procedurze tranzytowej sporządzoną w Interlaken dnia 20 maja 1987 r. (Dz. Urz. WE L 226 z 13.08.1987, str. 2, z późn. zm. - Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne rozdz. 2, t. 2, str. 291, z późn. zm.)

- pod warunkiem, że tranzyt ma się zakończyć w portach morskich w Gdańsku, Gdyni, Świnoujściu, Szczecinie lub Koło-brzegu lub poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Data wejścia w życie zakazu

Rozporządzenie weszło w życie z dniem 16 września 2023 r.

Podsumowując, to ważna informacja dla wszystkich importerów i przedsiębiorców handlujących produktami rolnymi z Ukrainy. Zaleca się zapoznanie się z pełnym tekstem rozporządzenia oraz załącznikiem, aby dokładnie zrozumieć zakres zakazu oraz produkty objęte tym zakazem.

Reakcja Ukrainy na wprowadzenie embarga na zboże

Władze w Kijowie złożyły skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO) na Polskę w związku z przedłużeniem przez te kraje embarga na ukraińskie produkty rolne.

Moja firma
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?
16 maja 2024

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument
16 maja 2024

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?
14 maja 2024

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę
14 maja 2024

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?
13 maja 2024

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?
10 maja 2024

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?
09 maja 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?
09 maja 2024

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować
09 maja 2024

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

pokaż więcej
Proszę czekać...