Zaostrzanie nadzoru rejestrowania sprzedaży

Agnieszka Stachurska
dyrektor Biura Rachunkowego SCS należącego do Grupy Kancelarii Prawnych Skarbiec
rozwiń więcej
Kancelaria Prawna Skarbiec
Kancelaria Prawna Skarbiec świadczy doradztwo prawne z zakresu prawa podatkowego, gospodarczego, cywilnego i karnego.
rozwiń więcej
Zaostrzanie nadzoru nad firmami w zakresie rejestrowania sprzedaży / Shutterstock
Resort finansów pracuje nad zmianami prawa, które zabezpieczą źródła wpływów podatkowych państwa. Proponowane zmiany dotyczą głównie fiskalizacji sprzedaży przy użyciu kas w urządzeniach do automatycznego świadczenia usług i sprzedaży towarów. Do nowych przepisów będą musiały dostosować się kolejne grupy przedsiębiorców.

Kasy rejestrujące - gąszcz przepisów

Przedsiębiorcy nie mają w Polsce łatwego życia, zwłaszcza biorąc pod uwagę zmienność prawa i sposób jego nowelizacji. W efekcie niezmiernie trudno ustalić, które akty prawne obowiązują, a które nie. Opublikowany 11 kwietnia projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie kas rejestrujących z dnia 22 marca 2022 r. dostosowuje przepisy do zmian wynikających z projektu rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii zmieniającego rozporządzenie w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących i ma związek z objęciem bezwzględnym obowiązkiem prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących przy świadczeniu usług myjni samochodowych, a w szczególności świadczenia usług przy użyciu kas umieszczonych w urządzeniach do automatycznego świadczenia tych usług. Jednak nowelizacja będzie mogła znaleźć zastosowanie do wszystkich kas bezobsługowych, czyli urządzeń przyjmujących należność i wydających towar lub świadczących usługę.

Ewidencja bez konieczności drukowania paragonu

Nowe przepisy mają umożliwić ewidencjonowanie sprzedaży bezobsługowymi kasami rejestrującymi bez potrzeby drukowania dokumentów fiskalnych. Wystarczającym będzie utworzenie zapisu w pamięci urządzenia. Nabywca będzie musiał mieć jednak zapewnioną możliwość zapoznania się z danymi dotyczącymi sprzedaży, której jest stroną, poprzez ich wyświetlenie na urządzeniu rejestrującym. Jeśli jednak dokument w wersji papierowej okaże się potrzebny, wystarczy jego wydruk.

Szerszy katalog czynności fiskalizacji

W celu ujednolicenia regulacji dotyczących wymagań technicznych dla kas rejestrujących typu online, zostanie rozszerzony katalog czynności fiskalizacji. Zgodnie z § 13 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących, przed rozpoczęciem prowadzenia ewidencji przy użyciu kas online podatnik dokonuje fiskalizacji przy pomocy serwisanta, zapewniając połączenie umożliwiające przesyłanie danych między kasą a Centralnym Repozytorium Kas. Przepis § 13 pkt 3 wskazuje czynności fiskalizacji, takie jak:

przesłanie klucza publicznego kasy, zgłoszenie żądania fiskalizacji, czy wystawienie raportu fiskalnego. Nowelizacja doda kolejną czynność - przesłanie sumy kontrolnej programu pracy kasy oraz nazwy i numeru wersji programu pracy kasy.

Zaostrzenie nadzoru nad działalnością firm

Ministerstwo Finansów intensywnie pracuje nad zmianami przepisów zaostrzających zasady prowadzenia działalności gospodarczej. Obok omawianych przepisów Polski Ład, czyli ustawa z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2021, poz. 2105, ze zm.) dała urzędnikom nowe narzędzie do nadzorowania i dyscyplinowania przedsiębiorców – nabycie sprawdzające. Od 1 stycznia 2022 r. urzędnik zatrudniony w jednostce organizacyjnej KAS, wykonujący czynności służbowe w urzędzie skarbowym lub urzędzie celno-skarbowym wraz z podległymi oddziałami celnymi lub funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej, pełniący służbę w urzędzie celno-skarbowym lub podległym oddziale celnym, może dokonać nabycia towaru lub usługi od przedsiębiorcy celem skontrolowania, czy prawidłowo ewidencjonuje sprzedaż przy zastosowaniu kasy rejestrującej i czy wydaje paragon nabywcy. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości kontrolujący sporządzi protokół, w oparciu o który naczelnik właściwego urzędu zdecyduje o wszczęciu u sprzedającego kontroli lub postępowania podatkowego.

To nie koniec zaostrzania nadzoru nad działalnością firm w zakresie rejestrowania przez nie sprzedaży. Minister Finansów 13 kwietnia 2022 r. zaproponował kolejną zmianę regulacji dotyczących ścigania wykroczeń skarbowych. Zaprojektował przepisy, mocą których grzywny w drodze mandatu karnego za nieewidencjonowanie obrotu, w szczególności w postaci sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej, albo niewydania paragonu, będą mogli nakładać urzędnicy Inspekcji Handlowej, a nawet strażnicy miejscy (lub gminni). W celu ścigania tych wykroczeń strażnicy i inspektorzy będą mogli w miejscach publicznych obserwować i rejestrować obraz przy użyciu środków technicznych. Zaostrzone zostaną również kary. Za nieujęcie sprzedaży napojów alkoholowych w kasie rejestrującej, czy też za niewystawienie lub niewydanie paragonu kolejny raz (czyli w warunkach recydywy), przedsiębiorcy zostanie odebrane zezwolenie na handel alkoholem.

Podsumowanie

Dostosowywanie działalności gospodarczej do wciąż zmieniających się regulacji i wymogów stanowi dla przedsiębiorców spore wyzwanie. Zwłaszcza, że praktyką w polskim prawie stało się wprowadzanie poprawek do poprawek, w konsekwencji czego dochodzi do takich tworów, jak „rozporządzenie zmieniające rozporządzenie dostosowujące do zmian rozporządzenia

zmieniającego”. Właścicielom myjni samochodowych warto przypomnieć, że 23 maja Ministerstwo Finansów poinformowało, iż termin obowiązkowego ewidencjonowania sprzedaży na kasach rejestrujących przesunięto do 1 października 2022 roku.

Autor: Agnieszka Stachurska, dyrektor Biura Rachunkowego SCS należącego do Grupy Kancelarii Prawnych Skarbiec

Moja firma
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

pokaż więcej
Proszę czekać...