Bariery dla elektrowni wiatrowych

Zasada 10H blokuje rozwój farm wiatrowych / Shutterstock
Obowiązujące przepisy skutecznie uniemożliwiają rozwój farm wiatrowych. Od lat rząd obiecuje zmiany, ale prace nad nowymi regulacjami toczą się w zwolnionym tempie. A sprawa wydaje się być wyjątkowo pilna, szczególnie w kontekście kryzysu energetycznego związanego z trwającą wojną w Ukrainie.

Farmy wiatrowe w Polsce

Ograniczony rozwój elektrowni wiatrowych nie wynika z braku społecznej akceptacji, ograniczonych zasobów czy też braku dostępu do technologii. Główną barierę dla rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce jest brak działań po stronie rządu w zakresie zniesienia wprowadzonej sześć lat temu do porządku prawnego tzw. zasady 10H. Ta - w ocenie ekspertów - skutecznie wykluczyła 99% obszaru kraju z możliwości realizacji inwestycji wiatrowych. Dzisiaj, przy uzasadnionym dążeniu Polski do uniezależnienia się od paliw importowanych, w szczególności z Rosji, temat ten jest nadzwyczaj aktualny.

Energetyka wiatrowa mogła się swobodnie rozwijać do roku 2016, tj. do czasu wprowadzenia przepisów ustawy z 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (dalej: ustawa). Przed wejściem w życie tej ustawy elektrownie wiatrowe stanowiły najdynamiczniej rozwijającą się gałąź w sektorze odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce. Przedmiotowa regulacja to zwyczajnie bubel prawny, który godzi w interes społeczny ograniczając dostęp do zielonej energii.

Zasada 10H - wiatraki

Zasada 10H, wpisana w art. 4 ust. 1 ustawy, wprowadza zakaz lokalizowania elektrowni wiatrowych w stosunku do obiektów przeznaczonych na cele mieszkalne w odległości mniejszej niż wyznaczona przez 10-krotność całkowitej wysokości danej elektrowni wiatrowej (czyli liczonej wraz z długością łopaty ustawionej wzdłuż podstawy). Oznacza to, że wymagana odległość elektrowni wiatrowej w stosunku do budynku z funkcją mieszkalną wynosić ma ok. 1,5-2 km. Trzeba mieć na uwadze, że analogiczne ograniczenia odległościowe mają zastosowanie w odniesieniu do form ochrony przyrody w postaci parków narodowych, parków krajobrazowych, rezerwatów przyrody i obszarów Natura 2000 oraz leśnych kompleksów promocyjnych (wskazanych odpowiednio w art. 6 ust. 1 pkt 1-3 i pkt 5 ustawy o ochronie przyrody oraz w art. 13b ust. 1 ustawy o lasach). Teoretycznie brzmi niegroźnie. W praktyce jednak oznacza to wyłączenie możliwości wznoszenia nowych elektrowni wiatrowych na niemal całej powierzchni kraju.

(…)

Krzysztof Adamczyk

Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...