Sztuczna inteligencja i blockchain zwiększają zyski firm

Sztuczna inteligencja (AI), Internet Rzeczy (IoT), Blockchain i inne nowe technologie zwiększają zyski i konkurencyjność firm / www.shutterstock.com
Firmy, które wdrażają w dziale finansów i obszarze operacyjnym sztuczną inteligencję (AI), Internet Rzeczy (IoT), Blockchain i inne nowe technologie, zwiększają swoje roczne zyski o 80 proc. szybciej - wynika z badania przeprowadzonego przez firmy Enterprise Strategy Group i Oracle.

W ramach globalnego badania "Emerging Technologies: The competitive edge for finance and operations" przeprowadzono ankiety z udziałem 700 menedżerów ds. finansowych i operacyjnych z 13 krajów. Ankieta wykazała, że wdrażanie nowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja (AI), Internet Rzeczy (IoT), Blockchain i asystenci cyfrowi przynosi firmom istotną przewagę nad konkurencją - podał w komunikacie Oracle.

Z badania wynika, że przedsiębiorstwa, które używają nowych technologii odnotowują m.in. spadek liczby błędów w działach finansów o średnio 37 proc. Ponadto okazało się, że asystenci cyfrowi zwiększają produktywność o 36 proc. i przyspieszają analizę finansów o 38 proc.

72 proc. przedsiębiorstw korzystających z AI zadeklarowało w badaniu, że lepiej orientuje się dzięki niej w swojej ogólnej wydajności. 83 proc. przedstawicieli kadry kierowniczej uważa, że w ciągu najbliższych pięciu lat technologia ta całkowicie zautomatyzuje procesy zamykania okresów finansowych.

Polecamy: INFORLEX Biznes

Jak wskazali autorzy badania, nowe technologie pomagają firmom w zwiększeniu precyzji i przyspieszeniu operacji i łańcucha dostaw.

W przedsiębiorstwach, które używają AI w swoich łańcuchach dostaw, czas realizacji zamówień skrócił się o średnio 6,7 dnia roboczego, a zastosowanie danych generowanych przez tę technologię w procesach łańcucha dostaw pomaga firmom ograniczyć błędy w realizacji zamówień o średnio 26 proc.

Przedsiębiorstwa, które wykorzystują w swoich łańcuchach dostaw asystentów cyfrowych, zwiększyły produktywność pracowników o 28 proc., a szybkość analiz o 26 proc.

87 proc. firm korzystających z Blockchain zadeklarowało w badaniu osiągnięcie oczekiwanego lub wyższego zwrotu z inwestycji. Wraz ze wzrostem popularności aplikacji opartych na technologii Blockchain ankietowani spodziewają się dodatkowych korzyści biznesowych. 78 proc. menedżerów uważa, że możliwość weryfikacji monitorowania łańcucha dostaw za pomocą technologii Blockchain ograniczy oszustwa o co najmniej 50 proc. w ciągu najbliższych pięciu lat. Natomiast 68 proc. respondentów wskazało, że rozszerzona analiza danych biznesowych jest kluczową zaletą nowych technologii w operacjach łańcucha dostaw.

84 proc. przedsiębiorstw używa w środowisku produkcyjnym co najmniej jednego rozwiązania z obszaru nowych technologii, takich jak AI, IoT, Blockchain i asystenci cyfrowi - wynika z badania Enterprise Strategy Group i Oracle.

Badanie pokazało, że przedsiębiorstwa 2 lub 3 razy częściej kupują gotowe rozwiązania oparte na nowych technologiach niż tworzą je samodzielnie, a prawie wszyscy respondenci (91 proc.) uznali aplikacje typu oprogramowanie jako usługa (SaaS) za kluczowy element umożliwiający korzystanie z nowych technologii.

"Badanie uwidacznia, że nowe technologie przeszły już fazę testów i zmierzają w kierunku rozpowszechnienia" — zaznaczył wiceprezes ds. badań i usług analitycznych w firmie Enterprise Strategy Group John McKnight. "Analiza opłacalności tych technologii w obszarach takich jak finanse i działalność operacyjna szybko dojrzewa, a korzyści w większości przypadków przewyższają oczekiwania. Badania dowodzą też, że nowe technologie uzupełniają i wzmacniają nawzajem swoje zalety, co podkreśla, jak ważne jest podejście całościowe" - dodał. (PAP)

lus/ malk/

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...