Nowa strategia UE w sprawie gospodarki i ochrony środowiska

Komisja Europejska chce wprowadzić w życie nowe działania związane z ochroną środowiska oraz tworzeniem nowych miejsc pracy wspomagając wzrost gospodarczy. Jakie zmiany przewiduje?

Nowa strategia dotycząca gospodarki leśnej w UE pomoże nie tylko chronić środowisko, ale też tworzyć miejsca pracy na obszarach wiejskich.


Choć na świecie wylesianie postępuje w szybkim tempie, w Unii lasy stanowią ponad 42 proc. powierzchni, a połowa całej energii ze źródeł odnawialnych w UE pochodzi z biomasy leśnej (w tym głównie drewna).


Aby chronić te ważne zasoby, UE wzywa w swojej nowej strategii leśnej do zrównoważonego gospodarowania obszarami leśnymi, zwiększenia konkurencyjności w tym sektorze i tworzenia miejsc pracy. Strategia ma również na celu poprawę jakości życia obywateli UE poprzez poszerzenie oferty wypoczynkowej przy jednoczesnym uwzględnieniu ochrony środowiska, ekosystemów i różnorodności biologicznej.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!


Połączenie sił


Cele te zostaną osiągnięte dzięki skoordynowanemu podejściu do gospodarki leśnej, łączącemu takie obszary polityki, jak rozwój obszarów wiejskich, przedsiębiorczość, ochrona środowiska, zmiany klimatu, badania naukowe i bioenergia.


Ogłaszając nową strategię, komisarz UE ds. rozwoju obszarów wiejskich Dacian Cioloş oznajmił: „Zrównoważona gospodarka leśna, zapewniająca ochronę lasów, jest jednym z głównych filarów rozwoju obszarów wiejskich i stanowi jedno z podstawowych założeń nowej strategii leśnej.”


Reakcja na rosnący popyt


Nowa strategia została opublikowana w następstwie 2-letnich konsultacji i współpracy między Komisją, rządami krajów UE i głównymi zainteresowanymi stronami. Zastępuje ona poprzednią strategię leśną, jeszcze z 1998 r. - zmiana ta jest konieczna, aby odpowiedzieć na rosnący popyt związany z lasami, zarówno w sektorze przedsiębiorstw, jak i turystyki wypoczynkowej. Strategia powstała również w reakcji na zmiany polityczne, społeczne i w dziedzinie ochrony środowiska, jakie zaszły w ciągu ostatnich 15 lat.


Nowa strategia uwzględnia wpływ zmian klimatu na delikatne ekosystemy leśne. Na przykład rosnące temperatury i susze w Europie Południowej mają negatywny wpływ na gatunki drzew na niższych wysokościach w terenach górskich.


Komisja opublikowała również plan działania, który ma pomóc przemysłowi związanemu z lasami, w tym zwłaszcza przetwórstwa drewna i produkcji papieru, uzyskać większą wydajność. Przemysł ten zatrudnia w UE około 3,5 mln osób, a jego roczne obroty sięgają rzędu 500 mld euro, dlatego jest jednym z priorytetowych obszarów, w których Komisja pragnie wspomóc wzrost gospodarczy i tworzenie miejsc pracy.


Zobacz również:
Projekt ustawy o zużytym sprzęcie elektronicznym

 

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...