Skomplikowane prawo utrudnia rozwój przedsiębiorczości na wsi

Skomplikowane przepisy prawne, niski poziom infrastruktury i gorszy dostęp do kapitału - to bariery, które utrudniają rozwój przedsiębiorczości na terenach wiejskich - wynika z raportu przygotowanego przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Raport "bariery instytucjonalne rozwoju przedsiębiorczości został przygotowany we współpracy z Instytutem Rozwoju Wsi i Rolnictwa (IRWiR) Polskiej Akademii Nauk oraz Fundacją Europejskie Centrum Przedsiębiorczości. Opiera się on na badaniach pilotażowych wykonanych w marcu tego roku w województwach małopolskim i mazowieckim.

Na terenach wiejskich zarejestrowanych jest 24 proc. firm, czyli ponad 920 tys. podmiotów gospodarczych. Jednak wskaźnik przedsiębiorczości (czyli liczba firm w stosunku do liczby mieszkańców) jest dwukrotnie niższy niż w miastach.

Według autorów raportu, mimo programów wspieranych z unijnych środków, na wsi nie ma przełomu w tworzeniu pozarolniczych miejsc pracy. Wskazują, że główne przyczyny leżą w "słabości otoczenia zewnętrznego", które nie sprzyja w dostatecznym stopniu powstawaniu małych firm na wsi.

Widzą także błędy w sposobie wspierania takich inicjatyw. Np. przedsiębiorczość jest dotowana z różnych unijnych programów, ale pieniądze są wykorzystywane tylko z tych źródeł, które stawiają mniejsze wymagania wobec beneficjentów. Natomiast są kłopoty z zakontraktowaniem "trudniej" dostępnych środków np. z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich - zaznaczył Mirosław Drygas z IRWiR.

Promowane są rozwiązania, które często nie są dostosowane do potrzeb mieszkańców wsi, nastawione na tworzenie jak największej ilości nowych miejsc pracy, bez zwracania uwagi na ich jakość. Ponadto biurokracja nadal utrudnia rozwój przedsiębiorczości - konstatują autorzy raportu.

Z badania wynika, że jako bariery w tworzeniu firm ankietowani wskazywali najczęściej skomplikowane przepisy prawne, które nie są dostosowane do realiów funkcjonowania mikrofirm na wsi; niski poziom rozwoju infrastruktury (drogi, komunikacja, łączność) oraz utrudniony dostęp do kapitału - poinformowała Iwona Nurzyńska z IRWIR.

Jak zauważyła, na obszarach wiejskich mieszka 39 proc. ludności Polski. Liczba ta od kilku lat utrzymuje się na niezmienionym poziomie. Wyludniają się wsie położone daleko od miast, natomiast przybywa mieszkańców na terenach podmiejskich. Spada udział zatrudnionych w rolnictwie. O ile w 2007 r. ziemię uprawiało 15,8 proc. mieszkańców kraju, to w 2009 r. - 13,4 proc. (średnia unijna - to 5,1 proc.).

Oznacza to, że na wsi jest duże bezrobocie ukryte, szacowane na ponad 900 tys. osób. Największe jest wśród ludzi młodych - do 34 roku życia i wynosi 64 proc. W sumie pracy na wsi nie ma prawie co drugi jej mieszkaniec (43 proc.) - zaznaczył Jerzy Kwieciński z Europejskiego Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości.

Na wsi mieszka coraz więcej ludzi z wyższym wykształceniem (7,5 proc.), ale to nie przekłada się na spadek bezrobocia, bo nie ma tam propozycji pracy, które odpowiadałyby ambicjom młodych. Dlatego, tym bardziej konieczna jest pomoc w aktywizacji tej części społeczeństwa i zatrzymaniu ich na wsi - uważają eksperci.

 

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...